Exkluzívne: nVidia zvyšuje TDP GTX 285!

, Autor: crux2005
Doteraz sme sa s tým ešte nestretli, že by spoločnosť zmenila po vydaní grafickej karty jej TDP. V prípade GeForce GTX 285 sa to však stalo...Pri oficiálnom vydaní GeForce GTX 285 koncom januára sa písalo v dokumentoch a na internetovej stránke venovanej karte o TDP v hodnote 183W.Keď ste si však pozreli o pár mesiacov neskôr špecifikácie GeForce GTX 285 na nVidia stránke, bolo TDP už zrazu 204W. Oproti pôvodnej hodnote nárast 21W, teda ~11%. Osobne som spravil tento objav pred necelým mesiacom a okamžite som kontaktoval nVidiu, aby som mal oficiálne stanovisko, prečo bolo TDP zvýšené. Dodnes som ho nedostal a pravdepodobne už ani nedostanem. Ostáva nám teda len špekulovať, prečo sa nVidia rozhodla pre tento krok.Dôvodov ma napadá hneď viacero. Prvý súvisí s GeForce GTX 275. Ako som už písal v preview, jej TDP 219W bolo oproti pôvodnému TDP GeForce GTX 285 výrazne vyššie a ešte je GTX 275 aj výkonnostne slabšia. Po navýšení TDP GTX 285 na 204W je už tento rozdiel výrazne menší. Ďalší dôvod je teda ten, že nVidia môže vďaka zvýšeniu TDP použiť na GeForce GTX 285 aj horšie 55nm jadrá G200b, ktoré potrebujú vyššie napätie a by sa do pôvodného TDP "nezmestili". Nemusí ich predávať na lacnejšej GTX 275, kde by sa pôvodne dostali, ale na drahšej GTX 285, čo znamená v konečnom dôsledku vyšší zisk.

Tretí a posledný dôvod môže súvisieť aj s chystaným high-end čipom G(T)300. Ako sme vás exkluzívne v novinke informovali, má byť celková spotreba grafickej karty založenej na G(T)300 10 až 15% nižšia ako spotreba GeForce GTX 285. Je teraz otázne, ktorú GTX 285 nVidia myslela - s pôvodným TDP alebo so zvýšeným? Lebo keď so zvýšeným, tak by GeForce GTX 380 mohla mať rovnakú spotrebu ako pôvodná GTX 285 a navýšením TDP GTX 285 by "lusknutím prstov" vznikla nižšia spotreba chystanej karty. Čo si o tom myslíte Vy, naši čitatelia? Vyjadrite sa v komentároch.

Zdroj: vlastný


 

a co je to TDP ? :d

Tak teraz fakt neviem co si mam mysliet, ci zase spekuluju, alebo to nevzniklo umyselne...To sa asi nik nedozvieme, ale skor sa priklanam k spekulovaniu kedze sa jedna o Nvidiu...Je len smutne ze z toho bude chaos a prazdne reci, ked na trh pride G(T)300...Hold reklama je reklama...

TDP = Thermal Design Power (vpodstate je to informácia pre výrobcov chladičov - koľko tepla musia chladiče odobrať). Nepliest so spotrebou !

No jo no.... DX 10.1 teď tohle... chudáci manažeři s toho mají určitě špatné spaní.

len sa mi to zda alebo je skutocne nvidia tak blba ako sa o nej poslednu dobu hovori?

Poslať nový komentár

TOPlist