Dve arabské krajiny nakúpili spolu tisíce čipov Nvidia pre vývoj vlastných AI

V tom, kto bude mať najlepšiu umelú inteligenciu závod pokračuje. Zatiaľ nie je ani z ďaleka jasné, kto sa stane víťazom.

Umelá inteligencia zažíva nevídaný rozmach. Čoraz viac spoločností a krajín sa ju rozhodlo využívať, či už v dobrom, alebo v zlom. Lenže takmer všetky AI majú jedno spoločné - poháňajú ich čipy vyrobené spoločnosťou Nvidia. Pre spoločnosť je tento segment v podstate "zlatou baňou". GPU Nvidia H100 je podľa slov generálneho spoločnosti Nvidia - Jensena Huanga, prvou kartou vyrobenou pre generatívnu umelú inteligenciu. Je tvorená 14 592 CUDA jadrami, 5 120-bitovou pamäťovou zbernicou a 80GB HBM3 kapacitou. Cena jednej karty začína na 40 000 dolároch (približne 36 666 eur). Podľa niektorých zdrojov má spoločnosť Nvidia dodať na svetový trh približne 550 000 týchto kariet.

Získať prvenstvo v boji, kto má lepšiu AI sa snažia aj dve arabské krajiny - Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. Spojené arabské emiráty mali kúpiť tisíce kariet H100, pre vylepšenie svojho jazykového modelu Falcon. Tento model má otvorený zdrojový kód, pričom jeho vývoj prebieha v štátnom inštitúte Masdar City v Abú Dabí. Saudská Arábia mala dokopy nakúpiť 3 000 kariet Nvidia H100, ktoré majú byť použité v superpočítači s názvom Shaheen III., kde bude okrem týchto kariet použitých aj 700 čipov Grace Hopper. Tie sú kombináciou CPU Grace a GPU H100 Tensor Core. Saudská Arábia chce na svojom super-počítači trénovať čínsky jazykový model.

Otázkou je, aké "morálne" zábrany budú mať tieto arabské umelé inteligencie, nakoľko obe krajiny nie sú práve známe v dodržiavaní ľudských práv. Do boja sa zapojili taktiež Rusko a Čína, ktoré majú sťažený vývoj vďaka uvaleným sankciám.

Zdroj: Techspot,

Pridať nový komentár
TOPlist