Dôkazy o cestovaní v čase na internete?

Stephen Hawking usporiadal v júli 2012 párty pre cestovateľov časom. Pozvánky na ňu rozoslal až po párty. Na párty nik neprišiel. 

Cestovanie v čase nás fascinuje už po generácie. To sa premieta do množstva literárnych diel rozprávajúcich príbehy cestovateľov v čase. Zaujímavé je,  že pôvodne sa v literatúre objavovali len cesty do budúcnosti. Až v 18. storočí sa po prvý raz objavila kniha popisujúca cestovanie do minulosti. Dnes sa v knihách či iných literárnych a filmových útvaroch cestuje podobne často do minulosti aj budúcnosti. Jednoduchší dôkaz o svojom cestovaní v čase by mohol poskytnúť návštevník z budúcnosti, ktorý cestoval späť v čase, prezentovaním informácie v súčasnosti, či v momente prezentovania ešte neznámej. Jasnovidecká informácia, ktorá by sa potvrdila by bola dôkazom cestovania v čase.

Robert Nemiroff a Teresa Wilson z Michigan Technological University sa pokúsili nájsť podobný dôkaz o cestovateľoch v čase na internete a zverejnili výsledky svojho výskumu na arxiv.org. Pokúsili sa nájsť v internetových zdrojoch ako archívy vyhľadávaní či postoch na twitteri či facebooku jasnovidecké informácie, ktoré by tam mohol zadať návštevník z minulosti. Autori výskumu hovoria, že ich výskum je najobsiahlejším výskumom tohto typu doposiaľ.

Skúmali záznamy pochádzajúce z januára 2006 až septembra 2013. Pri hľadaní sa najskôr sústredili na malý počet výrazov, ktorých nájdenie by jasne indikovalo autorstvo cestovateľom z budúcnosti. Výrazov, ktoré budú historicky známe v budúcnosti a o ktorých nik pred časom udalosti s nimi spätej nevedel.

Ako príklad uveďme vybrané slovné spojenia "kométa ISON" (objav v septembri 2012) a "pápež František" (zvolenie 16. marca 2013). Ich výskyt pred septembrom 2012 respektíve marcom 2013 bol kontrolovaný spätne do januára 2006. Hľadalo sa ich spojenie s takzvaným hash tagom # vo tvare #cometison a #popefrancis. Hash tag používajú autori textov na zvýraznenie výrazu pre vyhľadávače. To zjednodušilo prehľadávanie rozsiahlých dátových celkov. Ani jeden z hľadaných výrazov sa na Twitteri, ktorý nedovoľuje spätné editovanie času zaslania príspevku neobjavilo. 

Skúmali tiež vyhľadávané slová zadávané do prehliadačov ako google či bing. Zadanie výrazu pred udalosťou s ktorou je spájané mohlo vzniknúť z viacerých dôvodov, napríklad preto že si cestovateľ v čase zadávajúc ho do vyhľadávača chybne myslel, že sa už udialo. S pomocou služby Google Trends tak skúmali výskyt spojení "kométa ISON" a "pápež František". Výsledkom bol nulový výskyt výrazov pred dátumom s nimi spätým. Avšak Google Trends a podobné systémy pre vyhľadávače Bing a Yahoo ukazujú len najvyhľadávanejšie výrazy, neukážu výraz zadaný menej krát než niekoľko desatín percenta z celkového počtu vyhľadávaní a už vôbec nie výraz zadaný raz.

Robert Nemiroff je editor na populárnej NASA stránke Astronomy Picture of the Day (APOD) a mal tak prístup k logom vyhľadávaní na stránke. Logy neobsahujú záznamy kto hľadal, len informáciu-výraz ktorý hľadal. Žiadne jasnovidecké vyhľadávanie výrazov ISON, Ison či ison nebolo nájdené medzi januárom 2006 až aprílom 2009.

Okrem analýzy dát spravili autori článku aj jeden experiment. V septembri 2013 zverejnili na verejne prístupnej stránke požiadavku aby cestovatelia v čase publikovali na twitteri či poslali Robertovi Nemiroffovi email s výrazom "#ICanChangeThePast2" alebo #ICanChangeThePast2. Použitá metodika mala indikovať aj to či cestovateľ v čase môže alebo nemôže meniť minulosť. Bohužiaľ ani tu žiaden twitter záznam ani email autor článku nenašiel a nedostal.

Autori v závere článku konštatujú, že hoc ich výskum nepriniesol nájdenie záznamu indikujúceho existenciu cestovateľa do minulosti, negatívny výsledok môže byť spôsobený množstvom faktorov. Od fyzikálnej nemožnosti cestovania do minulosti, cez neochotu a opatrnosť cestovateľov v čase zanechať po sebe nejaký záznam či nekompletnosti ich vyhľadávania. Napriek tomu považujú svoj výskum za najpresnejší a najkompletnejší doteraz. Dodajme, že ich výskum môže byť inšpiráciou či prínosom z hľadiska vývoja metodiky skúmania pre nasledujúce podobné hľadania.    

Odporúčame prečítať si článok popisujúci výskum na arxiv.org - http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1312/1312.7128.pdf, kde nájdete podrobnejší a relatívne ľahko čitateľný popis výskumu Roberta Nemiroffa a Teresy Wilson.

Zdroj: arxiv.org, phys.org

Komentáre (3)
AmOK
Analyza dokazala hovno? :D Zakladne pravidlo cestovatelov v case: Nezanechat stopy, neovplyvnovat historiu! Mozno by si pri hladani dokazov stacilo precitat nejakeho Julesa Verna.., "vyskumnici"! No, ale pokus to nebol uplne zly. :)
yoko-ono
nemaš pravdu Berty!prečo by tu inak chodili,ak by nechceli ovplyvnit buducnost a turistiku nespominaj,na samotne cestovanie treba obrovsku energiu!
Fleiko
Množstvo energie by som neprecenoval...V podstate sme energia ktorá nejako udržuje tvar.A posielat niekam energetický balíček nemusí byť šialene nákladný podnik skoro by som si myslel že sa to dá ale ako na to?
Pridať nový komentár
TOPlist