DDR4 pamäte prídu v roku 2014

, Autor: Gudas

Nový štandard RAM pamätí sa najprv objaví v serveroch a pracovných staniciach, o rok na to aj v bežných domácich počítačoch.

Pamäte typu DDR3 sú tu s nami už niekoľko rokov a za svoje pôsobenie na trhu sa od štartovacích 1066MHz vyšvihli až k dnešným 2500MHz. Ďalším krokom v evolúcii operačnej pamäte bude štandard DDR4, ktorý sa podľa informácií VR-Zone dostane do prvých počítačov v roku 2014.

Za účelom zvýšenia priepustnosti sa frekvencie nových modulov budú začínať od 2667MHz až 3200MHz, s potenciálom až na 4000MHz resp. 4266MHz po vyladení výroby. Na druhej strane sa ale zhorší parameter latencie, kde sa u noviniek očakávajú až dvojciferné hodnoty (napríklad CL15, voči dnešným DDR3 na CL9). DDR4 moduly budú mať štandardné napájacie napätie iba 1,2V, s nízkonapäťovými verziami DDR4L na iba 1,05V. To prinesie ďalšie zníženie spotreby. Pre serverové nasadenie budú výhodné aj lepšie schopnosti ECC - korekcie chýb.

Ako prvý nasadí DDR4 pamäte Intel u svojej platformy Haswell-EX, určenej pre servery. Táto sa má objaviť niekedy v roku 2014 a ako nástupca Ivy Bridge bude postavená zo 16-jadrových procesorov na 22nm výrobnom postupe. Kým bežné procesory Haswell ostanú na DDR3 pamätiach, neskôr uvedený Haswell-EX už pobeží s novým štandardom.

Podľa predpovede spoločnosti iSuppli by sa DDR4 pamäte mali veľmi rýchlo rozšíriť a v roku 2015 už predstavovať takmer polovicu predávaných operačných pamätí. Svoj záujem na rýchlom nasadení nového štandardu majú aj veľkí výrobcovia pamäťových čipov, pre ktorých je súčasná situácia s extrémne lacnými DDR3 nevyhovujúca.

 

Kľúčové slová
DDR4, Haswell, Ivy Bridge, pamäte, RAM
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: DDR4 pamäte prídu v roku 2014

" s potenciálom až na 4000MHz resp. 4266MHz po vydalení výroby. "

vydalení -> vyladení ;)

Re: DDR4 pamäte prídu v roku 2014

Vďaka za upozornenie. Preklep opravený.

Re: DDR4 pamäte prídu v roku 2014

DDR4 vychadzajú viac menej z DDR3 vratne p.t.p. topologie so zvyšeným I/O taktom

Re: DDR4 pamäte prídu v roku 2014

16 jadrovy processor a 32 vlakien to uz bude aka papina :)

Re: DDR4 pamäte prídu v roku 2014

16 jadro je zaujimavé tak pre workstation a tam sa často využiva GPGPU. Väčšina použivateľov PC nevyuživa ani rýchle Dual Core

I like what you guys are up also

We're a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You've done a formidable activity and our entire neighborhood can be thankful to you.

Poslať nový komentár

TOPlist