Bývalý inžinier z AMD prehovoril - vie, prečo Bulldozer sklamal

Od nových procesorov sa čakalo viac, AMD zrejme robí chybu už pri návrhu. Všetkých procesorov.

Aj na našich stránkach ste si mohli minulý týždeň prečítať recenziu nového procesora AMD FX-8150, ktorého prijatie verejnosťou bolo skôr negatívne. Odborníci aj entuziasti čakali od nových čipov podstatne vyšší výkon, v mnohých prípadoch však bol len na úrovni predošlej generácie, prípadne aj pod ňou. Server Insiders.com cituje bývalého inžiniera z AMD, ktorý zrejme vie jednu z príčin takéhoto nepresvedčivého výsledku.

Cliff A. Maier opustil spoločnosť pred niekoľkými rokmi, keď sa v AMD práve diali veľké zmeny, v časoch spájania s ATi. Vedenie vtedy rozhodlo o prepojení vývoja oboch dovtedy samostatných firiem, čo znamenalo aj upustenie od ručného návrhu obvodov a prechod na automatizované softvérové nástroje. Tie síce šetria čas, čo sa hodí pri rýchlo  obmieňajúcich sa architektúrach grafických čipov, no na druhej strane nie sú všetky prvky ideálne optimalizované. Vo výsledku tak môže byť návrh procesora v nevýhode voči manuálnej metóde až o 20% čo sa týka veľkosti (spotreby tranzistorov) aj výkonu (či efektívnosti).

Následky tohto prístupu môžeme vidieť aj v realite. Nový "osemjadrový" čip architektúry Bulldozer má podľa AMD 2 miliardy tranzistorov, z čoho asi 800 miliónov pripadá len na vstupno / výstupné rozhrania, pamäťový radič a ďalšie logické prvy okolo jadier a cache. To je nezvyčajne veľký počet. Intel, ktorého inžinieri stále navrhujú kritické časti procesorov ručne, má Sandy Bridge jadro len s 995 miliónmi tranzistorov. Jeho najvýkonnejšie procesory sa pritom predávajú za vyššiu cenu, akú si AMD pýta za Bulldozer (ktorý je na výrobu drahší).

Či je táto teória pravdivá sa dozvieme len ťažko, jej stopy však vidieť aj v predošlých generáciách AMD procesorov. Prvé Phenom procesory boli málo výkonné v porovnaní s konkurenciou a taktiež s vysokou spotrebou, 45nm Phenom II čipy svoju reputáciu napravili, no stále bola spotreba vyššia a výkon nižší ako u konkurencie. Veľkosti jadier takisto má AMD už dlho podstatne vyššie ako Intel, možno práve kvôli absencii ručnej optimalizácie obvodov jadra.

Komentáre (6)
bledos
neverim tomu, ked raz robim par rokov na vyvoji CPU, kt. bude vlajkovou lodou firmy, tak urcite nedflaknem takuto kriticku cast navrhu...
passco
jedna vec je vyvoj a druha vec co chce marketing respektive vedenie :D
Genyus
ale niečo na tom pravdy môže byť
stefan222
vidim to na buldozzer II tak ako phenom,cisto aby predali stare athlony :D
x_x_x_x
Som si myslel ,ze ked uz ten vykon nijak extra nepodskocil, budu mat tieto CPU vyrazne mensiu spotrebu, ale sklamaly, Thuban sa oplati viac.
prievan
nejake testy pod linuxom a tam to uz nie je az take zle http://openbenchmarking.org/s/AMD%20FX%20-8150%20Eight-Core ale stale sa podla mna oplati pockat na novsiu reviziu hlavne spotreba ma sklamala
Pridať nový komentár
TOPlist