AMD FX-8150 „Bulldozer“ – prekvapenie sa nekoná

, Autor: Gudas

AMD dnes oficiálne uvádza na trh svoje nové najvýkonnejšie procesory, na ktoré netrpezlivo čakali mnohí fanúšikovia značky. Pre nich budú možno miernym sklamaním, jednoznačne sa však jedná o zaujímavé čipy.

Úvod

O nových procesoroch spoločnosti AMD sa hovorí už veľmi dlho, detaily architektúry poznáme už viac ako rok (viď článok z augusta 2010). Ako sa blížil deň oficiálneho predstavenia, množili sa aj úniky informácií a špekulácie. Na začiatku sme všetci dúfali, že Intel dostane naozaj poriadnu konkurenciu, či dokonca „ranu“, neskôr, vo svetle prvých (neoverených) testov, názory vytriezveli.

Každá radikálnejšia zmena architektúry vyvoláva veľké očakávania, u AMD to navyše je spojené aj s novým, 32nm výrobným procesom. Intel si tieto kroky rozkladá na dlhšie časové úseky, a to má neporovnateľne viac prostriedkov. Pre AMD je teda Bulldozer naozaj veľké sústo.

Možno trocha pokazím zmysel článku hneď na začiatku, keď prezradím, že Bulldozer vo svojej prvej podobe neohúril. Áno, v celkovom meradle je to najvýkonnejší AMD procesor, avšak rozdiel voči predošlej generácií je často malý. Intel ostáva lídrom, a to aj bez novej high-end platformy.

Nie je to však vyslovene sklamanie, vždy totiž v konečnom dôsledku ide o cenu, za akú sa daný produkt predáva. A AMD svoje novinky stavia celkom jasne  voči Core i5 čipom Intelu:

Tento výňatok z prezentácie AMD jasne poukazuje na to, že sa žiadne výmeny na poste najvýkonnejších procesorov nekonajú. A to ani napriek tomu, že prvé FX procesory majú osem jadier a veľmi vysoké frekvencie. Namiesto toho hrá AMD opäť hru na čo najvyšší počet jadier za menšie peniaze ako dáva Intel.

Predstavenie procesorov

Dnes sa do predaja dostáva prvá štvorica čipov novej generácie AMD. Celkovo ich bude sedem, teraz však budeme môcť kúpiť iba modely 8150, 8120, 6100 a 4100. Dostupnosť v obchodoch je otázna, stavil by som na najskorší reálny termín november, aj do redakcie bolo celkom problém zabezpečiť testovací kus.

Výhodou a veľkým lákadlom pre entuziastov je fakt, že všetky procesory sú vybavené odomknutým násobičom. To znamená veľmi jednoduché pretaktovanie, čo vždy poteší.

Frekvencie sú už zo začiatku pomerne vysoké, 3,6GHz v základe na „osemjadrový“ procesor je nevídaná hodnota. Neskôr sa dočkáme aj 4,2GHz „štvorjadra“, čo zatiaľ nemá obdobu. Otázne je, či bude ešte mať AMD ďalší priestor na zvyšovanie výkonu.

Pýtate sa prečo je „osemjadrový“ v úvodzovkách? Je to kvôli samotnej architektúre, ktorá využíva tzv. bloky. O týchto si povieme viac v ďalšej kapitole. Nateraz stačí vedieť, že sa nejedná o skutočné jadrá, predstaviť si ich môžeme ako veľmi pokročilý Intelácky HyperThreading.

Všetky procesory majú spoločnú podporu DDR3 pamätí do frekvencie 1866MHz, 8MiB veľkú L3 cache a tiež netradične veľkú 2MiB L2 cache pre každý Bulldozer modul. TDP sa pohybuje od 95W do 125W, čo sú celkom štandardné hodnoty, aké poznáme už z Phenom II série. Každý jeden FX procesor je tiež vybavený funkciou Turbo Core, ktorá zvyšuje frekvenciu v závislosti od „voľného TDP“ až o 900MHz.

AMD FX-8150

Náš testovací kúsok, ktorý poskytla spoločnosť AMD, je top modelom v súčasnej ponuke – FX-8150. Základný takt je 3,6GHz, pričom pri plnom vyťažení vie zasiahnuť TurboCore a zvýšiť takt na 3,9GHz, resp. pri zaťažení menej jadier až na 4,2GHz. Napätia pri jednotlivých stavoch môžete vidieť na nasledujúcich obrázkoch:

Tento konkrétny model procesora sa bude dodávať aj s vodným chladením, ale len v niektorých štátoch. Či tak bude dostupný aj u nás zatiaľ nevieme. Pôjde zrejme o podobný set, aký sme už dávnejšie testovali (Corsair H70).

Keďže sa v podstate vôbec nemení socket pre nové procesory, ostávajú rovnaké aj fyzické proporcie čipov. Opäť sa stretávame s masívnym rozvádzačom tepla na jadre, keby nebolo laserom vypáleného nápisu, mohli by sme si procesor pomýliť s akýkoľvek starším AMD.
Ako vyzerá box chladič zatiaľ s istotou potvrdiť nevieme, nečudoval by som sa ale keby v AMD siahli opäť po osvedčenom chladiči z Phenom II (medená základňa s heat-pipe, hliníkové rebrá a nad tým všetkým PWM regulovaný ventilátor).

 

Platforma Scorpius

Pod platformou Scorpius si v AMD predstavujú kombináciu FX procesorov, základných dosiek s čipsetmi série 900 a grafických kariet Radeon HD6000. Grafickú časť už poznáme dlhšie, na procesorovú sa pozrieme dnes, prebehnime si teda v rýchlosti aspoň časť základných dosiek.

Tu nájdeme „nové“ čipsety AMD 970, 990X a 990FX, všetky v kombinácii s južným mostíkom SB950. V podstate sa nejedná o žiadne novinky, technológia je takmer úplne zhodná s predchádzajúcimi AMD 890 / 870 a SB850. Čipsety majú šesť S-ATA III 6Gbps portov, ale žiaden integrovaný USB 3.0 radič či podporu PCIexpress 3.0.

Kľúčové slová
AMD, Bulldozer, FX-8150, procesory
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

Predmet Autor Dátum
Re: AMD FX-8150 „Bulldozer“ – prekvapenie sa nekoná karol401 20. november 2012 - 23:21
Re: AMD FX-8150 „Bulldozer“ – prekvapenie sa nekoná Marius 18. október 2011 - 22:12
Re: VEKLA VYTKA PAN RECENZENT Kyselinka 17. október 2011 - 9:00
Re: AMD FX-8150 „Bulldozer“ – prekvapenie sa nekoná jk2 16. október 2011 - 21:56
Re: VEKLA VYTKA PAN RECENZENT jk2 15. október 2011 - 23:20
Re: AMD FX-8150 „Bulldozer“ – prekvapenie sa nekoná Broslowski 15. október 2011 - 15:45
Re: AMD FX-8150 „Bulldozer“ – prekvapenie sa nekoná jk2 15. október 2011 - 13:49
Re: VEKLA VYTKA PAN RECENZENT yesper 15. október 2011 - 12:51
Re: AMD FX-8150 „Bulldozer“ – prekvapenie sa nekoná subi 15. október 2011 - 9:20
Re: VEKLA VYTKA PAN RECENZENT viperman 15. október 2011 - 9:18
TOPlist