Božská loď na ceste k Nebeskému palácu

, Autor: Pavol Bobik

Čínska kozmická loď Shenzhou 9 dnes úspešne odštartovala z raketovej základne Ťiou-čchüan s trojčlennou posádkou na palube. Čína týmto štartom získala svoju prvú kozmonautku.

Nosná raketa Dlhý pochod 2F vyniesla Shenzhou 9, v preklade Božskú loď na nízku orbitu Zeme vo výške 343 kilometrov. Aktuálne je na ceste k čínskej orbitálnej základni Nebeský palác 1 (Tiangong 1). Spojenie s orbitálnou stanicou bude prvým pilotovaným spojením čínskej kozmickej lode so stanicou na orbite. Dokovanie bude mať vo svojich rukách ďalší člen posádky, pôvodne vojenský pilot Jing Haipeng. Počas tréningu na let ho na simulátore previedol takmer dvetisíckrát. S Haipengom sa spája ďalšie prvenstvo v rámci čínskeho kozmíckého programu. Jing Haipeng je prvým čínskym taikonautom, ktorý sa dostal do kozmu opakovane. Po prvý raz letel do kozmu v roku 2008 v kozmickej lodi Shenzhou 7. Spojenie s Nebeským palácom je naplánované na budúci pondelok. Po pripojení strávia všetci traja taikonauti na stanici približne 10 dní, vykonávajúc sériu medicínskych testov. Nakoniec, približne o 14 dní sa Božská loď odpojí od stanice a pristane na Zemi. 

Prvá čínska kozmonautka, 34 ročná Liou Jang je majorkou čínskeho vojenského letectva s 1,680 odlietanými hodinami. Mimochodom, dnešný štart prvej čínskej kozmonautky prebehol presne 49 rokov po štarte prvej ženy do vesmíru. Pred 49 rokmi Valentína Tereškovová odštartovala z Bajkonuru na palube kozmickej lode Vostok 6 na svoju takmer trojdennú misiu. 

 

 
 
Kľúčové slová
Tiangong
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

podla mna stymi vesmirnymi lodami to je jak v Iron sky.. nikto nic nema a ked pridu nacisti s vesmiru tak kazda krajina tam uz jednu ma.. okrem finska :D

Prvá čínska kozmonautka...
Prvá čínska taikonautka... :)

Majú vlastné pomenovanie.

Poslať nový komentár

TOPlist