Blue Origin: Únikový letový test úspešný

Pri piatom lete suborbitálnej rakety New Shepard realizovala spoločnosť Blue Origin dôležitý bezpečnostný test jej suborbitálnej lode.

Spoločnosti a agentúry pracujúce na nosičoch a kozmických lodiach pre pilotované lety sa snažia o čo najväčšiu bezpečnosť svojich nosičov. Preto sa testujú záchranné systémy, ktoré v prípade problémov posádku v kozmickej lodi dostanú bezpečne čo najďalej od nosiča. Takýmto systémom je vybavený aj nosič New Shepard spoločnosti Blue Origin. Ten od novembra minulého roku štartoval a vertikálne po návrate z hranice vesmíru pristál už štyri krát. Dnes, pri svojom piatom lete podstúpil takzvaný únikový letový test. Pri ňom kapsula pre posádku zapla svoje motory aby sa dostala od nosiča a mohla predčasne pristáť.

Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Blue Origin (a spoločnosti Amazon), pred letom odhadoval, že raketový nosič tento test neprežije. Kapsula pre posádku sa od nosiča oddelila v najnebezpečnejšej fáze letu, keď sú sily pôsobiace na nosič maximálne. Nosič so zapnutým motorom bol vystavený pôsobeniu motorov lode, ktorá sa štverala čo najrýchlejšie a čo najďalej od nosiča. To je situácia, pri ktorej je prežitie raketového nosiča otázne. Bezos tiež vyjadril nádej, že sa nosič podarí zachrániť, že sa im s ním predsa len podarí pristáť. Napokon, ide o prvú loď, ktorá prekonala hranicu vesmíru a potom vertikálne pristála. Preto podľa Bezosa patrí do múzea, kde ju ak test prežije plánujú umiestniť.

Nadišiel čas testu, raketa odštartovala krátko po pol šiestej večer stredoeurópskeho času. Štart prebehol úspešne. Pri následnom únikovom teste, v 44 sekunde letu, sa loď úspešne oddelila a vzdialila od nosiča. Následne loď vypustila padáky, najprv menšie vodiace a potom hlavné padáky. Krátko na to bezpečne pristála. Únikový test sa vydaril, prípadná posádka vnútri lode by vďaka únikovému manévru počas štartu prežila.

Nosič samotný prekvapivo oddelenie lode prežil. V 44 sekunde letu bol ešte plný paliva, tak pokračoval ďalej v lete na hranicu vesmíru. Potom sa štandardným spôsobom vrátil na zem a už po piaty raz úspešne pristál. 


Video únikového testu:
Ide o celý priamy prenos, štart prebehne o 1 hod 6 minúte videa.

Komentáre (6)
samosek
Do vety "Napokon, ide o prvú loď, ktorá prekonala hranicu vesmíru a potom vertikálne pristála." by som pridal informáciu že ide o sub-orbitálnu dráhu.
xyz
New Shepard je prva raketa, ktora prekonala Karmanovu liniu, co je vseobecne prijmana hranica vesmiru, a potom vertikalne pristala. Ziadna raketa pred nou to nedokazala, veta je pravdiva.
Samoggvhj
Áno ale na sub orbitálnej a prakticky až vertikálnej a menej znalý laik to môže brať ako že bola na dráhe potrebnej pre orbitálnu čo je nikoľkonásobne náročnejšia to je celé.
ZsoltJuhos1
Klobúk dole, zväčšiť to 3x a Musk bude bez zákaziek.
Lyzicka
konkurencia je kluc k vyvoju. konkurenti sa tahaju navzajom. bezos vyriesi jednu vec, musk vyriesi inu... a ked sa to vsetko skombinuje, bude komercne vyuzitie vesmiru realitou
Pjetro de
To je pravda, ale Elónovi Muškovi sa darí nejak pomenej.
Pridať nový komentár
TOPlist