Astronómovia našli v atmosfére Venuše štruktúry podobné oblúkom

Japonskí vedci uskutočnili prekvapujúci objav – veľké, do oblúka tvarované štruktúry, ktoré – ako sa zdá – sú viazané na pomalú rotáciu Venuše. Naproti tomu však mrak okolo nich sviští rýchlosťou 100 metrov za sekundu. Vedci sa pýtajú – čo to môže byť?

Nová štúdia, ktorá si vzala za úlohu zodpovedať túto otázku, bola publikovaná v časopise Nature Geoscience a predstavuje najnovší výsledok sondy Akatsuki, ktorá odštartovala 20. mája 2010. Akatsuki bola skonštruovaná za účelom výskumu štruktúr a aktivity na Venuši. Na základe pozorovaní v infračervenej a utrafialovej oblasti spektra astronómovia analyzujú dáta, ktoré hovoria o štruktúre dlhej 10 000 km rozprestierajúcej sa na vrcholoch venušiných mračien, ktoré tam zotrvávajú niekoľko dní a následne zmiznú. Tieto štruktúry sa vytrvalo pohybujú a rýchlo rotujú.

Vedci sa domievajú, že tento jav môže spôsobovať atmosférická gravitačná vlna. Tieto vlny sú generované na hranici medzi atmosférou a povrchom alebo medzi horizontálnymi vrstvami v atmosfére, keď gravitačná sila vytvára odpor voči vztlaku. Hoci menšie atmosférické gravitačné vlny boli pozorované už skôr blízko pri povrchu Venuše, rozsah tohto nového objavu vyzerá byť oveľa väčší, pravdepodobne najväčší v Slnečnej sústave. Avšak v skutočnosti stále nevieme, či sú tieto vlny schopné zapríčiniť tak veľké javy.

Zdroj: phys.org

Pridať nový komentár
TOPlist