Apple na WWDC predstavil nové iPady či iOS 11 - noviniek je mnoho

, Autor: Ján Kisty

Apple usporiadal WWDC 2017, pozrime sa čo nové predstavil.

Apple v úvode naznačil, že má už 16 000 000 vývojárov. Najmladší je z Austrálie a má len 10 rokov. Najstarší vývojár je žena z Japonska a má vyše 80 rokov. Prejdime si teraz jednotlivé platformy.

Prvá veľká novinka je príchod Amazon Prime do tvOS. TV od Apple sa tak môže tešiť na množstvo vlastnej tvorby od Amazonu.

Ďalšia novinka je Apple Watch. Hodinky sú najlepšie predávané zo všetkých smartwatch a ich používatelia sú podľa spoločnosti Apple najspokojnejší. Hodinky dostanú aktualizáciu už čoskoro. Zmení sa ciferník a notifikačná časť.

Pribudli napríklad postavičky z Toy Story. Vylepšenia sa dočkali aj ďalšie aplikácie. Nová je napríklad Apple Music pre iOS.

Ďalej sa pozrieme na MacOS s novým menom High Sierra. Nový prehliadač Safari je najrýchlejší prehliadač ako pre Mac tak pre PC. Dostáva zaujímavú novinku, nedovolí spúšťať automaticky videá a taktiež má zabraňovať využívaniu cookies a reklám, a tým sa má zlepšiť diskrétnosť prehliadania. Nová je aplikácia pre Mail či fotky. Nový je súborový systém AFPS – so súbormi pracuje úplne inak ako staršie či konkurenčné platformy, to isté platí o kopírovaní - to má byť skoro okamžité (funkcia copy-and-write). Aplikácia Videá bude po novom hardvérovo podporovať H.265, zrejme od iPhonu 7. Prichádza nové API Metal 2. Nový Mac bude mať TB 3 a RX580. Metal bude podporovať virtuálnu realitu, dokonca priamo v Final Cut Pro či SteamVR. Ako obyčajne, aktualizácia príde v septembri.

iMac dostane displej s jasom 500 nitov (o 43% viac) a konečne bude mať 10-bitový panel. Vylepší sa hardvér, procesor bude Intel Kaby Lake, RAM bude po novom pre 21,5“ 32GB a pre 27“ verziu rovno 64GB. Rýchlejší bude aj SSD s kapacitou až do 2TB. USB budú 4, dokonca dve s podporou TB 3.0. Iris Pro 640 bude mať až 64MB VRAM a bude oveľa rýchlejšia ako majú predchodcovia. Grafická karta bude Radeon R555 alebo R560. 27% iMac dostane R570, 575 a 580 s maximálne 8GB VRAM. iMac začne na cene 1099 amerických dolárov a Macbook na $1299. Klesla mierna cena za najpredávanejšie Macy. Na koniec roka príde ešte nový najvýkonnejší iMac Pro s novým chladením. iMac Pro bude pohánať až 18-jadrový Intel Xeon. Zaujímavosťou je prítomnosť Radeonu Vega, 128 GB ECC pamäte, 4TB SSD či 10Gb ethernet. Cena začne na $4999. Prejdime k iOS 11.

Už podľa obrázkov vidíte, že zmien bude opäť mnoho. Správy budú vylepšené – dostali synchronizáciu naprieč všetkými zariadeniami, po novom je možné posielať cez aplikáciu aj peniaze.  

Apple Siri je dostupné už vo vyše 20 krajinách. Po novom vie aj jednotlivé akcenty jazykov. Konečne prišla podpora prekladača! Siri dostane lepšiu predikciu, čo asi chcete urobiť počas dňa a bude vám napovedať. Aplikácia Kamera konečne bude podporovať HEVC (H.265), videá budú v konečnom dôsledku menšie. JPEG nahradí nový formát HEIF. Obe majú zmenšiť fotky, resp. videá. Spomienky budú podporovať množstvo nových udalostí. Live fotky bude možné mimochodom editovať. Okrem toho pribudli skvelé efekty.

Kompletne nové je kontrolné centrum ako aj notifikačné centrum. Naznačíme, že konečne pribudol prepínač mobilných dát.

Zaujímavá je podpora letísk či nákupných centier predovšetkým v USA v aplikácií Mapy, podpora sa postupne rozšíri. Apple Car sa dokáže sám spárovať s autom a prepnúť do tichého režimu celý iPhonu v momente keď sa pohne vozidlo. Vylepšená je aplikácia inteligentnej domácnosti a ďalšie. Apple Music má už 27 miliónov predplatiteľov, no samotná aplikácia sa dočká len pár vylepšení. Úplne zmenený je AppStore, na prvý pohľad pekne neprehľadný. Hra Monument Valley 2 bude dostupná už dnes len pre AppStore. Náhľady k aplikáciám a hrám sa budú samé prehrávať, to nie je dobré hlavne pre mobilné dáta. Prejdime k iPadu Pro.

Nový iPad Pro má 10,5“ a opäť vylepšený displej. Displej je až 120 Hz. iPady umožnia meniť frekvenciu displeja od 24Hz pre filmy až po 120 Hz. Samozrejmosťou sú oveľa rýchlejšie procesory, ako grafický tak centrálny.

Práca s iOS 11 a multitasking je úplne odlišný od starších verzií. iPad konečne podporuje aj funkciu Drag&Drop – funguje výrobne.

Prichádza podpora súborov a súborových zložiek pod aplikáciou „Files“...

Poslednou novinkou je Apple reproduktor HomePod. Kúpa Beats Audio má konečne svoje prvé plody.  

Cena zariadenia je až 349 dolárov. Reproduktor je pritom vysoký iba 7 palcov. Na Slovensku bude dostupný až budúci rok. Reproduktor má zabudovanú aj Siri či schopnosť ovládať inteligentnú domácnosť od Apple.

/doplnené a skorigované

Kľúčové slová
Apple
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

By ma zaujímalo, koľko miliónov stojí - a koľko tisíc programátorov - je potrebných na tak významné vylepšenie browsera, akým nepochybne je : "nedovolí spúšťať automaticky videá ".
Za mojich čias sa vývojári skôr snažili niečo nové priniesť a nie niečo existujúce zakazovať :(
Aj Microsoft do roku 2000 tvoril a prinášal nové veci a odvtedy len zakazuje a prenasleduje :(((

Poslať nový komentár

TOPlist