Aktuálne v kozmonautike

Čo sa udialo v uplynulých dňoch a čo sa udeje v kozmonautike v nasledujúcich?

Privátne kozmické spoločnosti

Náklad NASA poletí na palube suborbitálnej kozmickej lode spoločnosti Virgin Galactic. NASA zakúpila miesto na palube lode SpaceShip Two v objeme maximálne troch letov, čo by znamenalo kontrakt za 4.5 milióna dolárov. V rámci jedného letu bude možné vyniesť na pár minút na hranicu vesmíru 590 kilogramov vedeckého nákladu. 

Virgin Galactic, ktorý by chcel začať s komerčnými letmi na hranicu vesmíru budúci rok sa objavil aj v plánoch Sierra Nevada Corp. Tá v rámci programu CCDev pripravuje svoj miniraketoplán Dreamchaser. Prvé letové testy vo veľkých výškach by mal podľa informácii Reuters DreamChaser absolvovať budúce leto, pričom vyniesť miniraketoplán do týchto výšok by malo práve  lietadlo WhiteKnightTwo spoločnosti Virgin Galactic.

SpaceX zverejnil svoj koncept znovupoužiteľnosti pre všetky stupne svojho Falconu 9. Ako konštatoval zakladateľ a líder spoločnosti Elon Musk, na papieri to všetko funguje, uvidíme čo povie realita. Aby sme si uvedomili o čom hovoríme. Ak by tento koncept naozaj fungoval pôjde o skutočnú revolúciu. Ekonomickú revolúciu v kozmonautike. Celé je to o tom, že palivo pre jeden let Falconu stojí približne 200 tisíc dolárov, samotný nosič viac než 50 miliónov dolárov. Ak by ste nemuseli pre každý let stavať nový nosič tak zlacníte lety o dva rády (na menej než stotinu). Tento koncept znamená zníženie hmotnosti nákladu vyneseného do kozmu, no ak pôjde napríklad aj o polovicu doterajšej hmotnosti, i tak to pri zlacnení na stotinu pôvodných nákladov bude skutočná revolúcia. Všetci držia SpaceX v tomto jej pláne palce, otázkou však ostáva prečo to doteraz nik nezrealizoval ak sa to naozaj dá.

 

 

Sojuzy z Kourou

Budúci týždeň vo štvrtok po prvý raz odštartuje Sojuz z kozmodrómu ESA vo Francúzskej Guayane. Pôjde o prvý štart Sojuzu mimo územia bývalého Sovietského zväzu. ESA spoluprácou s Roskosmosom, ktorá začala v roku 1996 a vyvrcholí prvým štartom z Kourou budúci týždeň doplní svoju flotilu nosičov. Okrem spoľahlivej Ariane 5 na vynášanie ťažkých nákladov (21 ton na nízku orbitu) a pripravovanej rakety Vega pre náklady ľahké (1,5 ton na nízku orbitu) tak Sojuzmi dokompletizuje spektrum pre náklady strednej kategórie. Nákladom prvého letu Sojuzu z Kourou budú dva satelity európskeho navigačného systému Galileo.

Sojuz je najúspešnejším nosičom histórie. S 1776 štartmi a 99 zlyhaniami dosiahol úspešnosť 94.4 percenta. Doteraz štartoval len z Bajkonuru a Plesecku. Kourou mu svojou výhodnou polohou takmer na rovníku umožní vyniesť na geostacionárnu dráhu ťažší náklad (2.8 ton náklad vs.1.7 ton z Bajkonuru). 

 

Pridať nový komentár
TOPlist