Aktualizované: Ohnivý oblak nad Texasom, SpaceX vybuchla raketa

Explózia novej verzie raketového Lúčneho koníka nad skúšobným priestorom SpaceX pri meste McGregor v Texase sa odohrala pri piatkovom lete neskoro večer stredoeurópskeho času.

Pondelok 25.8.2014 8:00 - SpaceX v dôsledku piatkovej udalosti v Texase odkladá let Falconu 9 plánovaný na utorok o 24 hodín. Deň naviac má slúžiť na preverenie toho čo sa v piatok stalo a uistenie sa, že to nemôže mať vplyv na let Falconu 9 na orbitu so satelitom AsiaSat 6.

Terminačný systém F9R Dev 1 prototypu v piatok raketu automaticky zničil. K povelu na zničenie rakety kontrolný systém automaticky pristupuje potom ako niektorý z parametrov, ktoré sleduje prekročí povolené hranice. Podobné systémy majú nainštalované všetky raketové nosiče aby sa zabránilo možnému ohrozeniu mimo takzvanej bezpečnej zóny v okolí miesta štartu.    

Stredajší let bude celkovo 12. letom Falconu 9. Predpoveď počasia, faktoru, ktorý často spôsobude odkladanie štartov na stredu dáva 70% percentnú šancu na pre štart vhodné počasie.

 

Sobota, 23.8.2014 8:20 - Explózia novej verzie raketového Lúčneho koníka nad skúšobným priestorom SpaceX pri meste McGregor v Texase sa odohrala pri včerajšom lete neskoro večer stredoeurópskeho času.

Správy, vrátane fotografií, ktoré sa objavili na Twitteri ukazujú ohnivý oblak z ktorého ešte na spodnej strane tryskajú plyny raketových motorov Merlin 1D.

Video výbuchu z amatérskeho zdroja zverejnila televízia CBS vo vysielaní svoje texaskej dcéry KWTX. Z veľkej diaľky na ňom vidno let Lúčneho koníka, v najnovšej trojmotorovej verzii nazývaného F9R Dev1, stúpajúceho k oblohe a jeho následnú explóziu. F9R, nasledovník projektu Grasshopper je prototypom znovupoužiteľného prvého stupňa rakety Falcon 9 (viac informácií v infobloku nižšie a v článkoch o tomto projekte). 

Elon Musk, zakladateľ a CEO spoločnosti SpaceX, ktorý bol podľa spaceflightnow.com včera v Texase prítomný pri teste, na Twitteri komentoval udalosť nasledujúco  "Tri motory F9R Dev1 sa počas testovacieho letu automaticky vypli. Žiadne zranenia ani nič im blízke. Rakety sú zložité/ošemetné ... "

Podľa oficiálneho vyjadrenia SpaceX, bol včerajší let osobitne komplexný, testujúci raketu na hranici jej limitov. Pri teste boli prítomní aj zástupcovia amerického leteckého úradu FAA. Bližšie údaje o tom čo sa včera stalo poskytne SpaceX po analýze údajov zo včerajšieho letu.

Vyjadrenie SpaceX k včerajšiemu testu.

Projekt znovupoužiteľnosti Falconu 9 tento rok úspešne napreduje. SpaceX už dva krát úspešne pristála, presnejšie zabrzdila a zastavila s prvým stupňom rakety nad morskou hladinou pri letoch Falconu 9 z Kennedyho vesmírneho strediska v predchádzajúcich mesiacoch. Pri nasledujúcom zásobovacom lete k ISS naplánovanom na tohtoročný september sa chce pokúsiť o pristátie prvého stupňa na plávajúcu loď (respektíve plošinu, nie je celkom presne známe akú plávajúcu platformu chce SpaceX využiť).    

Bude zaujímavé sledovať, či včerajší výbuch nad Texasom ovplyvní na budúci utorok plánovaný let Falconu 9, ktorý má vyniesť satelit AsiaSat 6 na geostacionárnu dráhu. Falcon 9 používa rovnaké motory Merlin 1D ako Grasshopper. 

Projekt Grasshopper / Falcon 9-R

Grasshopper je projektom spoločnosti SpaceX pre vývoj plne znovupoužiteľných verzií rakiet Falcon 9 a Falcon Heavy. Koncept názorne popisuje toto video. Prvý testovací let, presnejšie skok do výšky 1,8 metra sa uskutočnil v septembri 2012. Nasledovali ďalšie, stále vyššie a dlhšie lety. Celkovo Grashopper absolvoval osem letov medzi septembrom 2012 a októbrom 2013. Nová verzia s označením Falcon 9 Reusable Development Vehicle testing absolvovala svoj prvý let 17. apríla 2014. Koncom tohto roku (2014) by mal Falcon 9-R prekonať rýchlosť zvuku. Počíta sa s jeho letmi až do výšky 91 kilometrov. Falcon 9-R je v podstate 32 metrov vysoký prvý stupeň nosiča Falcon 9 s motorom Merlin-1D. 

Projekt púta pozornosť verejnosti a médií, pretože koncept mnohonásobne použiteľného nosiča je naozaj odvážny. To aby sa prvý aj druhý stupeň rakety po úspešnom štarte vedúcom k vyneseniu nákladu na orbitu Zeme podarilo dostať na zem bez poškodenia a to mnohokrát po sebe sa doteraz nikomu nepodarilo. Úspešná realizácia projektu by viedla k výraznému zlacneniu letov do vesmíru.

Pridať nový komentár
TOPlist