3D obrázky odhaľujú polárne čiapočky Marsu

Vrstvy marťanských polárnych čiapočiek sú predmetom štúdia vedcov už desaťročia. Dlho sa predpokladalo, že práve oni sú reprezentantmi klimatických zmien na Marse. Vnútorné štruktúry čiapočiek však stále zostávali záhadou. Až 3D dáta vniesli do tohto výskumu nové možnosti skúmania.

Pozorovania uskutočnené radarom Shallow (SHARAD) na palube sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nám poskytli nový pohľad na štrukuru marťanských polárnych čiapočiek. Počas viac ako 2000 orbít okolo oboch marťanských pólov, urobil trojdimenzionálne podpovrchové obrázky Marsu, ktoré odhaľujú štruktúry marťanských polárnych čiapočiek, vrátane predtým zakrytých vrstiev, ako aj väčšie množstvo zamrznutého oxidu uhličitého obsiahnutého v južnej polárnej čiapočke. Zároveň sa predpokladá, že útvary v tvare misiek môžu byť impaktnými krátermi na území polárnych čiapočiek.

Všetky tieto informácie pomôžu vedcom lepšie pochopiť marťanské klimatické zmeny a môžu im umožniť stanoviť vek polárnych čiapočiek bez použitia klimatických modelov. Doteraz sa všetky odhady veku útvarov na povrchu planét spoliehali na dáta z impaktných kráterov Mesiaca. Tie boli dosiahnuté pomocou rádiového signálu počas programu Apollo. Táto metóda sa používala aj na odhad veku marťanských polárnych čiapočiek, avšak tieto odhady sa spoliehali na numerické modely predchádzajúcich klimatických zmien. Ak sa ukáže, že spomínané povrchové štruktúry sú naozaj impaktnými krátermi, vedci môžu stanoviť vek polárnych čiapočiek pomocou štatistických dát impaktných kráterov.

Zdroj: phys.org

Pridať nový komentár
TOPlist