15 narodeniny Medzinárodnej vesmírnej stanice

Medzinárodná vesmírna stanica ISS dnes slávi  svoje 15 narodeniny. 

Najdrahšia vec akú kedy ľudstvo postupne postavilo (cena približne 150 miliárd dolárov) lieta nad našimi hlavami už 15 rokov. 20. novembra 1998 z Bajkonuru odštartoval prvý modul ISS Zarja (Úsvit) na palube nosiča Proton-K. Dosiahol plánovaný približne 400 kilometrový orbit na ktorom čakal niečo cez dva týždne na prílet raketoplánu Endeavour. Ten priniesol prvý americký modul Unity (Jednota), ktorý sa so Zarjou spojil 6. decembra. Odvtedy stanica postupne rástla a v októbri 2000 prijala prvú trojčlennú posádku, ktorá priletela Sojuzom TM-31 a ostala na stanici 141 dní. 

Odvtedy stanicu navštívilo viac než 200 ľudí 15 národností. Do dnešného dňa sa na stanici naservírovalo viac než 25 tisíc jedál. Bežná trojčlenná posádka počas zvyčajného polročného pobytu na stanici potrebuje 7 ton zásob. Obytný priestor stanice je aktuálne 388 metrov kubických. Solárne panely stanice dodávajú 84 kW energie pre posádku a experimenty prebiehajúce na stanici. Stanica je rušným kozmickým prístavom, lietalo či lieta k nej 7 typov kozmických lodí (raketoplány, ATV, Cygnus, Dragon, HTV, Sojuz a Progres).

Stanica sa postupne stáva dôležitým laboratóriom hosťujúcim viaceré dôležité experimenty s potenciálom priniesť fundamentálne nové vedecké výsledky, ako príklad spomeňme experiment AMS.

Je roky obývaným vesmírnym prístavom, zabezpečujúcim stálu prítomnosť ľudí vo vesmíre za hranicou atmosféry. A ako dlho ešte bude lietať nad našimi hlavami? Určite do roku 2020. Dovtedy je zabezpečené a dohodnuté financovanie zúčastnenými kozmickými agentúrami. Každá jej časť ma projektovanú životnosť do roku 2028, málokto tak pochybuje o predĺžení jej prevádzky po roku 2020.



 

Zdroj: nasa.gov

Pridať nový komentár
TOPlist