12 technológií, ktoré možno spôsobia revolúciu v dobýjaní vesmíru

Program Inovatívne pokročilé koncepty kozmickej agentúry NASA ocenil finančným príspevkom 12 konceptov, ktoré môžu zmeniť budúcnosť kozmických misií.

Každý z konceptov dostane na svoj rozvoj na prvý rok, v takzvanej fáze I. 100 tisíc dolárov. Vo fáze II. to bude 500 tisíc dolárov na obdobie dvoch rokov. NASA programom NIAC (NASA Innovative Advanced Concepts) podporuje technológie, ktorých rozvoj prinesie nové možnosti výskumu vesmíru alebo doplní čí vylepší súčasné prístupy a technológie.

Pre fázu I. v roku 2013 bolo vybraných 12 nasledujúcich projektov.

 

Pulzno Štiepno-Fúzny pohonný systém - Pulsed Fission-Fusion (PuFF) Propulsion System
Pohonný systém kombinujúci štiepnu a fúznu jadrovú reakciu na zahriatie plazmy vytvárajúcej v magnetickej tryske užitočný ťah.

Cestovný habitat/modul pre Mars v stave strnulosti/hlbokého spánku - Torpor Inducing Transfer Habitat For Human Stasis To Mars
Myšlienka prekonávania dlhých kozmických letov v kryogenickom stave je populárna no jej realizovateľnosť leží vo vzdialenej budúcnosti. Pokroky v súčasnej medicíne však rýchlo približujú možnosť vyvolania hlbokého spánku počas ktorého sa spomalia metabololické procesy na dlhý čas. To môže priniesť zjednodušenie či úplné odstránenie technických problémov spojených s dlhými letmi. Projekt sa zaoberá návrhom lode pre transport posádky v stave strnulosti na Mars. V prípade modulu pre takýto transport stačí desatinový obytný priestor voči klasickému transportu kde posádka žije vo vesmírnom habitate. Pri súčasných konceptoch letov na Mars so 4-6 člennou posádkou táto potrebuje 200 metrov kubických obytného priestoru. Ak rovnaká posádka poletí v stave hlbokého spánku postačí modul s obytným priestorom 20 metrov kubických.

Dvojrozmerné povrchové planetárne landery - Two-Dimensional Planetary Surface Landers
Koncept lacných plochých pristávacích (2D) modulov,  s tvarom podobným papierovým listom. Pri nasadení vo veľkých množstvách to može byť ekonomicky veľmi výhodný prístup. 



Dvojstavový pohonný systém umožňujúci CubeSatom prieskum Slnečného systému - Dual-mode Propulsion System Enabling CubeSat Exploration of the Solar System
Pokiaľ chemické pohony majú veľký ťah a menšiu účinnosť, elektrické majú omnoho vyššiu účinnosť no nižší ťah. Elektrický pohon musí preto bežať dlho aby dosiahol rovnaké zrýchlenie ako chemický pohon, no minie menej paliva. Navrhovaný dvojstavový systém kombinuje chemický a elektrický pohon pre použitie v CubeSat satelitoch. Chemický pohon sa použije pre odštartovanie z obežnej dráhy a elektrický pre urýchľovanie v medziplanetárnom priestore. Návrh bude prevedený pre vzorovú misiu k Jupiterovmu mesiacu Európa s predpokladanou hmotnosťou celej sondy 10 kg.    

Stanica v libračnom bode Mesiac-Zem - Growth Adapted Tensegrity Structures - A New Calculus for the Space Economy
Koncept ľahkej stanice  v libračnom bode L2, kde sa vyrovnáva gravitačné pôsobenie Mesiaca a Zeme 

Nekonečný let - Eternal Flight as the Solution for 'X'
Projekt sledujúci cieľ vytvorenia atmosférického satlelitu pre let vo vysokých výškach s neobmedzeným trvaním. Takýto atmosférický satelit pre civilné použitie má široké pole využitia napríklad pre telekomunikačné či pozorovacie účely. Koncept prichádza s novým účinnejším dizajnom voči existujúcim riešeniam.



Hĺbkové mapovanie malých telies Slnečnej sústavy spŕškami sekundárneho galaktického kozmického žiarenia - Deep Mapping of Small Solar System Bodies with Galactic Cosmic Ray Secondary Particle Showers

Súčasné metódy pozorovania komét a asteroidov umožňujú len nepriame pozorovania ich vnútornej štruktúry. Napríklad vnútorná pórovitosť asteroidov je dôležitým faktorom pri návrhu účinných metód obrany pred zásahom našej planéty týmito telesami. Navrhovaná metóda umožní priame sledovanie vnútornej štruktúry malých telies Slnečnej sústavy pomocou Galaktického kozmického žiarenia. To preniká našou heliosférou a bombarduje telesá v nej. Pri zrážkach sa produkujú spŕšky sekundárneho žiarenia, pričom jeho produkcia závisí od vnútornej štruktúry malých telies. Tieto spŕšky by malo byť možné v okolí asteroidov sledovať.


Obrázok orbitálnej stanice MIR zo sledovania piónov vytvorených pri interakciách
Galaktického kozmického žiarenia s materiálom stanice. CREDIT: NASA

 

Biomaterálny z ničoho, na mieste tlačené biokompozity - Biomaterials out of thin air: in situ, on-demand printing of advanced biocomposites
3D tlačenie biologických štruktúr, polí buniek pre účely liečby na miestach ako stanice na Marse, len z jednoduchých miestnych materiálov.


Plazmonický pohon pre Nano/Pico Satelity - Plasmonic Force Propulsion Revolutionizes Nano/PicoSatellite Capability
Pohon pre malé satelity založený na využití oscilácií plazmy, aplikovateľný pre použitie na nich vďaka svojej malej veľkosti, minimálnemu objemu a spotrebe energie.  

Transformery pre extrémne prostredia - Transformers For Extreme Environments
Autori návrhu predkladajú myšlienku multifunkčných tvar meniacich zariadení použiteľných pri prieskume vzdialených planét. V rozvinutom tvare môžu slúžiť napríklad na odrážanie slnečného žiarenia na miesta, kde je to potrebné. Pre ich multifunkčnosť a zmeny tvaru ich nazývajú TransFormery.

10 metrový suborbitálny balónový reflektor - 10 meter Sub-Orbital Large Balloon Reflector (LBR)
Návrh 10 metrového nafukovacieho rádioteleskopu pracujúceho v oblasti THz frekvencií. Polovica vnútornej plochy balónu je pokovovaná hliníkovou vrstvou slúžiacou ako citlivá plocha detektora. Pri orientácii hore môže slúžiť ako teleskop, pri orientácii nadol k Zemi zas ako diaľkový prieskum či telekomunikačné účely. 

Ľahký plochý photonický zobrazovací senzor - Low-Mass Planar Photonic Imaging Sensor
Ľahký a malý elektro-optický senzor, využiteľný pri misiách k planétam v Slnečnej sústave, kde poskytne možnosť pozorovania s veľkou apertúrou (široké zorné pole) za zlomok ceny súčasných teleskopov.
 

Komentáre (1)
canopus
si asi robite srandu s tou gramatickou chybou v nadpise
Pridať nový komentár
TOPlist