Noctua NH-D9L – malý, ale šikovný

 
Poslednou recenziou z oblasti chladenia v tomto roku bude test novučičkého drobného chladiča NH-D9L od renomovaného výrobcu Noctua, ktorý spoločnosť prezentuje ako nástupcu NH-U9B SE2. Ide o chladič s malými rozmermi vďaka čomu je vhodný pre HTPC skrinky a mini-ITX riešenia. My však nemáme žiadne zľutovanie a postavíme proti nemu nenažrané 4 jadro s TDP 130W. Ako si chladič poradí?


Noctua NH-D9L – Balenie, príslušenstvo

 
Hlavnou zbraňou novinky sú kompaktné rozmery nakoľko tento chladič má ešte o 15mm nižšiu výšku ako väčšina chladičov s 9cm ventilátormi. Výška sa tak zastavila iba na 110mm vďaka čomu je chladič možné použiť aj v 3U rackoch. To, že sa jedná o malý chladič však neznamená, že ide o low-end. Až na nižší počet heatpipes výrobca na materiáloch príliš nešetril a cena sa tak pohybuje od 50€ vyššie.
 
Ako to už u chladičov rakúskeho výrobcu býva aj u tohto drobca je cítiť určitý punc luxusu hneď pri balení, hoci nejde o absolútny top model v podobe NH-D15. Tradičný dizajn balenia poskytuje všetky dôležité informácie o obsahu balenia a výrobca striebornou nálepkou vypichuje práve kompatibilitu s 3U rackmi.
 
    
 
Noctua si pravidelne dáva záležať aj na balení a ochrane produktov a výnimku netvorí ani tento prípad. Po otvorení balenia nachádzame krabičku s kompletným príslušenstvom, ktoré je veľmi štedré. Okrem geniálnej montážnej sady SecuFirm2 pre Intel a AMD sockety v nej totiž nachádzame aj návody, 2 montážne spony navyše, teplovodivú pastu NT-H1, redukciu pre ventilátor, skrutkovač v tvare L či kovovú nálepku s logom Noctua. Chválim najmä prítomnosť skrutkovača, ktorý sa pri montáži hodí a nemusíte tak hľadať po dome svoj. Pochváliť však musím aj kompatibilitu chladiča so všetkými modernými socketmi a fakt, že ak používate starší socket ako napríklad LGA 775 výrobca vám zdarma zašle NM-I3 montážnu sadu, s ktorou si chladič osadíte aj na staršie patice.
 
    
 
Po balením s príslušenstvom je v kartónovom výlisku precízne uložený pasív s jedným osadeným ventilátorom v strede. Všetko je uložené veľmi natesno a dôkladne chránené takže pri nešetrnej preprave by nemalo dôjsť k poškodeniu.
 

Špecifikácie

 
Noctua NH-D9L
Rozmery pasívu (bez ventilátora)
110x95x95mm (v x š x h)
Rozmery pasívu (s ventilátorom)
110x95x95mm (v x š x h)
Hmotnosť (bez ventilátora)
428g
Hmotnosť (s ventilátorom)
531g
Materiál rebier
poniklovaný hliník
Heatpipes
4x6mm
Materiál heatpipes
poniklovaná meď
Základňa
poniklovaná meď
Ventilátor
NF-A9
Rozmery ventilátora
92x92x25mm (š x v x h)
Ložiská
SSO2
Maximálne otáčky bez LNA
2000RPM +/- 10%
Maximálne otáčky s LNA
1550RPM +/- 10%
Minimálne otáčky
400RPM +/- 20%
Maximálny prietok vzduchu bez LNA
78,9m3/h
Maximálny prietok vzduchu s LNA
62,6m3/h
Maximálna hlučnosť bez LNA
22,8dBA
Maximálna hlučnosť s LNA
16,3dBA
MTBF ventilátora
>150 000h
Konektor ventilátora
4pin PWM s dĺžkou 20cm
Kompatibilita
Intel
LGA 1150, 1155,1156, 2011, s montážnou sadou NM-I3 aj LGA 775 a 1366
AMD
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+
Cena (december 2014)
od 52€ (zdroj: heureka.sk)

 

Komentáre (2)
Ady
Som vlastnikom dvoch chladicov od Noctuy. Video PC - NH-L12 a osobne PC - NH-U9DX i4. Za tu dobu co ich mam v pouzivani sa neobjavil ziadny problem s touto znackou. Chladenie bezproblemove, ziadne prenasanie vibracii od ventilatora, nic. a dokonca este aj na lopatkach sa ovela menej nanasa prach (lopatky si cistejsie). Z mojej strany mozem len tuto znacu odporucit, aj ked je trosku drahsia. Co tak skusit dlhodobejsi test chladicov a ich zanasanie prachoma cistenie? Viem, preiestory, cas, moznosti, nieje to take jednoduche ale nerozmyslali ste o tom? Ady
Vladys
Je to dobrý nápad, bohužiaľ by asi výsledky neboli celkom objektívne nakoľko v skrini často kvôli testovaniu mením chladiče a teda je vyberaná aj doska a s prachom sa tak povediac manipuluje. Je to však zaujímavá myšlienka, porozmýšľam ešte o tom a uvidím ako by sa to dalo zrealizovať :)
Pridať nový komentár
TOPlist