Moskva v dni 50. výročia letu Jurija Gagarina

Utorok bol dňom 50. výročia letu prvého človeka do vesmíru. Média si túto udalosť zoširoka pripomenuli, zverejnili popis prvého letu a okolnosti, ktoré ho sprevádzali. Ak vám nestačí len písaný text, tak jedným z najlepších miest pre oboznámenie sa s históriou tohto letu je Múzeum kozmonautiky v Moskve. Prinášame vám z neho reportáž.

Výber z najlepších článkov o pamätnom lete v médiach:
- Odvrácená tvář slávy Jurije Gagarina
- První člověk navštívil vesmír před půl stoletím. Vrátil se na padácích
- Gagarina by som dnes do kozmu nepustil, tvrdí konštruktér Čertok
- Gagarin viedol, ľudstvo ho nenasledovalo
- Jurija Gagarina učili slovenskú hádzanú

 




Červené námestie.


Moskva v dňoch predchádzajúcich výročiu aj v samotný deň 50. výročia letu Jurija Alexejeviča Gagarina vítala svojich návštevníkov studeným sychravým počasím. Cesta z letiska poskytovala pohľad na krajinu pokrytú súvislou snehovou pokrývkou. V meste bolo snehu už pomenej, no popŕchalo a snežilo dohromady, teplota sa držala tesne nad nulou. To 12. apríl 1961 bol v Moskve naopak krásny slnečný jarný deň. V ten deň tu davy oslavovali let prvého človeka do kozmu.

50. rokov po, večer o desiatej davy po celom meste opäť oslavovali, cez prikrývku hmly sledujúc ohňostroje nad mestom.

Pamätné Múzeum kozmonautiky, v ktorom sa uskutočnila aj jedna z hlavných oficiálnych ceremónii pri príležitosti osláv 50. výročia letu Jurija Gagarina do kozmu sa nachádza blízko zástavky VDNCH moskovského metra. Múzeum nemôžete minúť, keďže je umiestnené pod Pamätníkom pokoriteľov kozmu, ktorý je svojou výškou 107 metrov a titánovým obložením neprehliadnuteľnou dominanntou tejto časti Moskvy.
 


Pamätník pokoriteľov kozmu. V pozadí Ostankinská televízna veža.


Vstup do múzea.





Mimochodom, hlavný konštruktér sovietského vesmírneho programu Sergej Koroljov, kľučova osobnosť stojaca ako za letom prvého Sputnika tak aj za Gagarinovým letom býval len pár blokov od pamätníka.

Sú to dva roky, čo múzeum prešlo generálnou rekonštrukciou a rozšírením expozícii, no ešte stále vonia novotou. Lístok stojí prijateľných 100 rubľov (približne 2,5 EUR). Jeho návšteva určite stojí za to, na svoje si v ňom prídu všetky typy návštevníkov, od detí po nadšencov čo kozmonautiku sledujú už roky. Expozície sú zostavené v chronologickom poradí, a tak svojú púť múzeom začínate pri Sputniku a Gagarinovom lete, a končíte pri raketopláne Buran. Múzeum vás prevedie históriou kozmonautiky a to nielen tej sovietskej a ruskej.
 


Maketa Sputnika.

 

Maketa pristávacieho modulu kozmickej lode Vostok v mierke 1:1, na ktorej letel Jurij Gagarin je hneď v prvej expozícii. Samotna raketa Vostok v skutočnej veľkosti je umiestená blízko múzea, v areáli VDNCH.
 


Vostok, maketa pristávacej kapsuly. Originál sa nachádza v múzeu RKK Energija.

 


Vostok v areáli VDNCH.






Dobová tlač zverejnila správu o lete na svojich titulkách.

 

Prvý let človeka do kozmu pripomínajú mnohé memorabília spojené či už so samotným Gagarinom, Koroljevom alebo ostatnými členmi rady konštruktérov Vostoku.
 


 


 


Doklady Sergeja Koroljova.


 Poznámka Sergeja Koroljova zo 6. júna 1962: "Čo je výhodnejšie: stanica na Mesiaci alebo v kozme?" 

 

V skutočnej veľkosti v múzeu uvidíte napríklad aj kozmickú loď Sojuz, časť stanice Mir či Lunochod.
 


Sojuz, najpoužívanejšia kozmická loď v histórii.






Orbitálna stanica Mir.






Vnútro orbitálnej stanice.

 

Keď sme už pri Lunochode. Z ruského mesačného programu sú prezentované makety nosnej rakety N1 aj lunárnej lode. Ako zaujímavosť spomeňme malú Sovietsku vlajočku, ktorú mala so sebou na Mesiaci posádka misie Apollo 11.
 


Lunárna loď.


Raketa N1. Jedna z najväčších rakiet histórie, vyvíjaná pre sovietsky mesačný program.






Maketa Saturnu V.

 

Spomedzi ďalších zaujímavosti spomeňme napríklad expozície kozmickej stravy či pestovania plodín na vesmírnych staniciach.
 





 

Súčasťou expozícii múzea su aj viaceré videoprojekcie, či už archívnych filmových materiálov alebo v trende dneška v 3D. Mimochodom na zozname kozmonautov v múzeu nechýba ani náš Ivan Bella.

Nadšenec kozmonautiky sa môže vybrať aj do múzea RKK Energija (je potrebná rezervácia vopred), alebo na exkurziu do Hviezdneho mestečka (pravdepodobne len s cestovnou kanceláriou), alebo ak si pripraví pár tisíc eur naviac aj na samotný Bajkonur. Pre bežného turistu a nadšenca, ktorý necestuje so Spaceadventures či inými cestovkami je však Pamätné múzeum kozmonautiky tou najlepšou voľbou.

 

Komentáre (5)
Broslowski
Skvely report diki pali!
schyzoy
Pekny clanok, dakujem
BurnerTom
Zaujimave citanie a pekne obrazky ;-)
Ján Kurej
http://www.nasm.si.edu/ v podobnom muzeu som bol ale vo Washingtone bolo to uzasne.
Timmy2k
V skutku nádherná cesta, som sa zasníval, ako som malý kreslil rakety a čítal encyklopédie o vesmíre :) Nádherné, ďakujeme za podelenie sa o zážitky.
Pridať nový komentár
TOPlist