Enermax Platimax 750W – trištvrte kilowattu kvality

, Autor: Gudas

K malej skupine výrobcov zdrojov s najvyšším certifikátom účinnosti sa pridal aj Enermax – z jeho novej série Platimax sme mali možnosť vyskúšať si 750W model. Je skutočne vynikajúci.

Enermax Platimax 750W - Úvod

Napájacích zdrojov s certifikátom 80+ Platinum je v našich obchodoch tu na Slovensku zatiaľ veľmi málo. Problém nie je ani v tom, že by sa k nám nedovážali, väčšina známych výrobcov ešte svoje novinky na trh neuviedla. Ak si prezrieme aktuálne ponuky top výrobcov ako napríklad Antec, Corsair, Seasonic či Enermax, Platinum zdroje buď vôbec nenájdeme, alebo boli len nedávno oficiálne predstavené.

Nie je to vôbec prekvapivé. Dosiahnuť účinnosť vyše 90% nie je tak jednoduché. Vyžaduje si to pokročilé technológie, čo zatiaľ stále nie je cenovo najprístupnejšie pre bežný trh. Dnes nie je problém vyrobiť zdroje s 80+ Bronze, každé ďalšie percento účinnosti navyše však znamená nasadenie zložitejších obvodov a kvalitnejších súčiastok. Úplne nepredstaviteľné pre Gold a Platinum zdroje je napríklad použitie usmerňovacích diód na sekundárnej strane za hlavným transformátorom – aj u tých najkvalitnejších je prechodový odpor príliš vysoký. Toto zapojenie sa nahrádza podstatne zložitejším „synchrónnym“ režimom tranzistorov. Podobne by sa dalo pokračovať v podstate u každej časti spínaného zdroja.

Niektorí výrobcovia sa však už do „platinových“ dizajnov pustili naplno a majú svoje najluxusnejšie modely v predaji. Z našich stránok môžete poznať napríklad exotický SuperFlower Golden King, ktorý sa predáva u nás za cca 120€. Zrejme iba druhým, kto na náš trh prináša takto vysoko účinné zdroje je Enermax. Z jeho novej série Platimax sme si mohli vyskúšať model s výkonom 750W. V ponukách predajcov sa začína postupne objavovať za asi 190€. Pre porovnanie, zdroje s podobným výkonom ale „iba“ 80+ Gold sa predávajú od 140€. Za či si teda záujemca pripláca? Poďme sa pozrieť...

 

Kľúčové slová
80+ Platinum, enermax, Platimax, zdroje
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý so svojou reakciou...
TOPlist