Cooler Master MasterAir Maker 8 - 3D Vapor technológia v akcii

, Autor: Lukáš Lancz
Cooler Master v lete predstavil svoju novú radu chladičov a skriniek pod názvom Air Maker. Hlavnou myšlienkou tejto série je modularita a možnosť zmeniť si vizuál skriniek aj chladičov. Na test sme dostali vzduchový chladič z tejto rady – MasterAir Maker 8. Jedná sa o jednovežový chladič, ktorý by mal ponúknuť modularitu, podsvietenie aj dostatočný výkon. Coolermaster použil u tohto modelu svoju novú technológiu chladenia 3D Vapor chamber.
 

MasterAir Maker 8 – Balenie, špecifikácie, dizajn

 
Doteraz som si myslel, že najväčšie a najluxusnejšie balenie chladičov má Noctua. Cooler Master prekvapil a minimálne balením sa vyrovná samotnému velikánovi Noctua. Balenie Air Maker 8 je naozaj veľké, čo zistíte po otvorení krabice. Príslušenstvo je rozdelené a samostatne zabalené v malých kartónových krabičkách. Všetko má svoje miesto. Vďaka baleniu už získate pocit, že držíte v rukách prémiový produkt.
 
 
 
V jednej z dvoch dolných krabíc nájdeme zabalený hliníkový čierny kryt chladiča. Ten sa nasadzuje na vrch veže. V druhej krabici sa nachádzajú držiaky pre dva 12cm ventilátory. Ventilátory sa k týmto držiakom priskrutkujú a následne sa na koľajničkách nasadia na pasív chladiča.
 
 
 
Najviac ma asi potešilo balenie skrutiek spolu s pastou. Pripomenulo mi to modelársky balíček.

 

MasterAir Maker 8 - Špecifikácie

Cooler Master MasterAir Maker 8
Rozmery pasívu (s ventilátormi)
135x145x172 mm (h x š x v)
Hmotnosť (bez ventilátora)
758 g
Hmotnosť (s ventilátormi)
888 g
Materiál rebier
hliník
Heatpipes
8x6 mm
Materiál heatpipes
poniklovaná meď
Základňa
poniklovaná meď
Ventilátor
2x
Rozmery ventilátorov
140x140x25 mm
Otáčky ventilátorov
600 - 1800 RPM +/- 10%
Maximálny prietok vzduchu ventilátorov
19.8 - 66 CFM
Hlučnosť ventilátorov
8 - 24 dBA
Maximálny statický tlak ventilátorov
2, mmH2O
Ložiská ventilátorov
Loop Dynamic Bearing
Konektor ventilátorov
4pin PWM
Maximálne TDP
-
Kompatibilita
Intel
LGA 1150, 1155,1156, 1151, 775, 1366, 2011 a 2011-v3
AMD
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+
 
 

MasterAir Maker 8 - Dizajn

Ako som naznačil v úvode, hlavnou myšlienkou Air Maker série je možnosť meniť vizuál chladiča. To je v prípade Air Maker 8 umožnené 2 spôsobmi – zmenou vrchného krytu a zmenou ventilátorov.
Air Maker 8 má v balení dva 14cm ventilátory. Tie môžete zameniť za 12cm pomocou pribalených držiakov, ktoré majú vizuálne iný tvar než držiaky pre 14cm ventilátory. Na chladič tak môžete v konečnom dôsledku použiť hociktoré dostupné ventilátory – či už 14cm alebo 12cm. Z každej strany chladiča sa nachádzajú koľajničky, na ktoré sa nasadia ventilátory. Na konci sa zacvaknú a pevne držia na svojom mieste.
 
  
 
  
 
Kryt sa nasadzuje na vrch pasívu. Na výber máte priesvitný kryt, cez ktorý budete vidieť červené podsvietenie, alebo čierny nepriesvitný kryt z hliníka. Logo Cooler Master bude vďaka podsvieteniu na bielo viditeľné vždy. Cooler Master ponúka na svojej stránke podrobný nákres horného krytu. Ak máte možnosť 3D tlače, viete si vytvoriť hocijaký dizajn horného krytu.
 
 
Mne osobne sa najviac páčil chladič bez použitého horného krytu.
 
  
 
Cooler Master využill u tohto chladiča 3D Vapor chamber technológiu s 8 heatpipe. Štyri z nich sú spojené so základňou (3D Vapor chamber ) a ďalšie 4 sú prepojené iba s rebrami chladiča.
 
Najväčší problém s dizajnom Air Maker 8 vidím v obmedzení výšky pamätí RAM. Pri použití 14cm ventilátorov zostáva naozaj málo miesta pre pamäte. Vyriešiť sa to dá dvoma spôsobmi. Ventilátor vytiahnete hore, aby sa zasekol v 12cm držiakoch, alebo rovno použijete 12cm ventilátory, čím sa zbytočne oberiete o chladiaci výkon. Používatelia s LGA 2011 alebo 2011-v3 by sa mali mať o to viac na pozore, keďže dosky s touto päticou majú menej miesta a chladič bude kolidovať s RAM pamäťami ak budú obsadené všetky 4 sloty.
  
 
Kľúčové slová
Air Maker 8, CoolerMaster
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist