AMD A8–3870K – Llano bez obmedzení

, Autor: Peter Vavro

Procesory pre socket FM1 sú síce telom aj dušou „stredná trieda“, AMD však ani tu nezabúda na notorických ladičov výkonu. Pre nich je tu overclockerská edícia A8 3870K s plne odomknutým násobičom taktu.

AMD A8–3870K - Úvod

Už niekedy od čias najväčšej slávy dvojjadrových procesorov Athlon 64 X2 pestuje AMD celkom príjemnú zvyklosť – modely s označením Black Edition. Sú to špeciálne edície, ktoré majú voľne nastaviteľný násobič frekvencie, vďaka čomu je pretaktovanie veľmi jednoduchou záležitosťou. AMD sa pritom neobmedzuje len na tie najvýkonnejšie top-modely ako to (mal) vo zvyku Intel s Extreme Edition, ale plne odomknutý násobič daroval do vienka aj lacnejším kúskom.

Jediná výnimka v posledných rokoch bola platforma stavajúca na novom sockete FM1. Žiaden z prvej vlny čipov nedisponoval označením Black Edition, čo nechalo entuziastov pomerne chladnými a o túto strednú triedu sa v podstate nezaujímali. Pretaktovať sa samozrejme stále dá, ale je nutné siahnuť po nepohodlnom zvyšovaní taktu zbernice, čo prináša aj pár problémov v podobe straty stability periférnych zariadení a rozhraní (USB, S-ATA, ...).

Pred pár dňami však prišla potešujúca správa, o čom sa nakoniec šepkalo už pred pár mesiacmi. Do predaja sa dostali Llano procesory s otvoreným násobičom, tentoraz s označením inšpirovaným intelovskými „K“-čkami. A8 3870K a A6 3670K priniesli trocha života platforme s priemerným procesorovým a vynikajúcim grafickým výkonom.


 

Dnes sa z rýchlika pozrieme na zaujímavejší A8 3870K. Keďže sme už dávnejšie prebehli celou plejádou testov jeho o 100MHz pomalšieho bračeka, pozrieme sa skôr len na možnosti pretaktovania a výkon po úspešnom navýšení frekvencií.

 

Kľúčové slová
A8-3580, A8-3870K, AMD, Llano, pretaktovanie, procesory
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Posledné komentáre

Predmet Autor Dátum
Re: AMD A8–3870K – Llano bez obmedzení Elfer 6. február 2012 - 10:31
Re: AMD A8–3870K – Llano bez obmedzení jk2 13. január 2012 - 19:36
Re: AMD A8–3870K – Llano bez obmedzení maladaptiv 13. január 2012 - 1:57
TOPlist