V dnešnom teste si predstavíme dvojicu špičkových slúchadiel, ktoré sú na trhu známe ako priami konkurenti v danej kategórii. O to, že oboje zvládajú prednes na špičkovej úrovni ani asi veľmi písať netreba.
AKG Q701 - Špecifikácie, Balenie
Dnes sa zameriame najmä na to, ako tieto dvoje slúchadlá obstoja proti sebe v náročnom teste. Komu budú vyhovovať ktoré? Ktoré výjdú z testu ako víťaz? Predstavujem AKG Q701 vs Sennheiser HD650.
Technické špecifikácie
AKG Q 701 - White |
Typ meniča | Dynamický |
Typ slúchadiel | Otvorené |
Dostupné farby | Čierna s čiernym lemom, Biela s čiernym lemom, Limetková s čiernym lemom |
Uvedený frekvenčný rozsah | Od 10 Hz až po 39,8 kHz |
Citlivosť meniča | 105dB SPL/V |
Vstupná impedancia | 62 ohm |
Maximálny vstupný výkon | 200mW |
Hmotnosť produktu (bez kabeláže) | 235 g, + 2x kabeláž (99,99% bezkyslikatá meď) |
Stránka produktu | AKG Q 701 |
K špičkovým slúchadlám patria špičkové parametre, tie nechýbajú ani slávnym AKG Q 701. Slúchadlá sú osadené dynamickým meničom.
Základný princíp činnosti elektrodynamického meniča spočíva v pohybe cievky v statickom magnetickom poli. Statické magnetické pole je tvorené permanentným magnetom. V praxi sa používajú buď feritové magnety, alebo modernejšie neodymové magnety. Magnet je pevne uchytený spravidla v strede tela meniča. Medzi magnetom a telom meniča býva umelo vytvorená medzera, do ktorej sa zavádza samotná cievka meniča. Tá je navinutá na membráne meniča. Membrána je pevne spojená s telom meniča po jeho vonkajšom priemere. Privádzaním analógového signálu na cievku, ktorá sa nachádza v magnetickom poli, vyvolávame vychyľovanie cievky, čo zabezpečuje mechanické chvenie membrány. Tá vďaka svojim vlastnostiam vysiela akustickú vlnu o určitých frekvenciách do priestoru pred/za meničom.
Cievka navinutá na membráne meniča určuje do istej miery vlastnosti elektrodynamického meniča. Základnými parametrami týchto meničov býva impedancia meniča (impedancia navinutej cievky), citlivosť meniča a frekvenčný rozsah.
Ďalším nemenej dôležitým parametrom je impedancia meniča. Tá priamo vplýva na vybuditeľnosť slúchadiel. Výnimka však potvrdzuje pravidlo a napríklad pri modeli od AKG s modelovým označením K701 či Q701 tento fakt neplatí. A práve dnes recenzované Q 701 dokázali pravdivosť tohto mýtu. Napriek nízkej impedancii 62 ohm, ktorá by neskúsenému užívateľovi naznačovala možnosť použitia so slabším zdrojom, slúchadlá nemôžu hrať z hocičoho. Ak od nich požadujete skutočne kvalitný prednes, nezaobídete sa bez poriadnej investície do zvukového reťazca.
Čo je to však tá impedancia?
„Impedianciu meniča vyjadrujeme v jednotkách Ohm. V jednoduchosti ide o „odpor“ samotnej cievky. Keďže však pracujeme vždy so striedavým analógovým signálom, musíme miesto pojmu odpor použiť pojem impedancia. Impedanciu cievky možno vyjadriť zo vzťahu Z=jω L.
Tento údaj, spolu s citlivosťou meniča do určitej miery udáva maximálnu zaťažiteľnosť meniča, či náročnosť meniča na vybudenie. Vybudenie meniča by som definoval ako stav, kedy je na vstup meniča privedený analógový signál dostatočne silný na vychýlenie membrány od minima po maximum. Z toho možno jednoducho vyjadriť prebudenie meniča- membrána naráža pri maximálnej výchylke o telo meniča (chrčanie), či podbudenie meniča- menič sa nepohybuje na maxime, či minime svojich možností. To môže mať za následok zmenu frekvenčnej charakteristiky meniča, dodatočné skreslenie meniča, nedostatočnú dynamiku meniča atď.
Na vybudenie majú však vplyv aj iné veci – tvar a konštrukcia cievky, materiál membrány, tuhosť membrány, použitý magnet, atď.
Citlivosť meniča 105 dB SPL/V a maximálny vstupný výkon 200mW sú ďalšími parametrami, ktoré však možno pokojne pri výbere vhodného zosilňovača či D/A prevodníka zanedbať. Ničím sa neodlišujú od svojej konkurencie.
235 gramov bez kabeláže. Na vašu hlavu bude teda tlačiť sila 2,30535 Newtona. Číslo je to pomerne malé, no keď rátame s dlhodobým použitím, bez systému, ktorý sa postará o pohodlie používateľa sa nezaobídeme ani teraz. A ten má AKG skutočne prepracovaný...
K slúchadlám je dodávaná dvojica kabeláže. Jedna krátka, druhá dlhá ( 3 metre). Kabeláže sa farebne odlišujú. Čierny kábel je ten dlhší, a limetkový ten kratší.
Frekvenčná odozva letmo napovedá obrovský rozsah, v ktorom slúchadlá dokážu zahrať. Rozsah meniča ďaleko prekračuje hranice počuteľnosti.
Balenie
Tu som očakával o trochu viac. Aj keď je balenie v podstate nepodstatné, osobne si rád vystavím škatuľu z drahej, či vzácnej veci na policu.
Žeby škatuľa v ktorej prichádzajú Q 701 k zákazníkovi na mňa zapôsobila akokoľvek luxusne sa nedá napísať. Balenie je prakticky obyčajné, a ničím nevyniká. Slúchadlá sú osadené vo veľmi lacnom výlisku, ktorý ich v podstate nijak nechráni, len drží slúchadlá na mieste.
Celé balenie je zaliate celofánom, ktorý treba samozrejme ihneď po dodaní odstrániť. Čelný pohľad ponúka pohľad na fotografiu Quincyho Jonesa. Pravá strana prednej časti bola opatrená priehľadným kúskom plastu, cez ktorý možno nahliadnuť na jednu z mušlí slúchadiel. Na škatuli nájdeme mnohé informácie o slúchadlách. Najviac ma však potešila informácia o pôvode produktu. Žiadna Čína, či Tajvan, AKG Q 701 sú Made in Austria! Aj napriek tomu, že sa po odkúpení spoločnosti firmou HK vyrába väčšina portfólia AKG v Číne, top model, akým Q 701 bez debaty je, sa vyrába v Rakúsku, kde samotná firma aj sídli. Škatuľa je naďalej opatrená plombou, ktorá zaručuje „čerstvosť“ balenia.
Obsah balenia je skutočne strohý. Papiere, slúchadlá 2x kabeláž + redukcia 3,5 mm– 6,3mm. To je všetko, nič viac. Na slúchadlá v takej cenovej kategórii trocha málo, nemyslíte?
Odar
Warrax
orion
Vojtech Handschuh
No tak vidiš kolega, kolko ludi tolko chuti. Rozhodne však sa nedá očakávať aby zanietený konzument rapu potreboval sluchátka pre audiofilov. Ja osobne si vystačím na bežnú hudbu so sluchátkami Samsung. Mám mobil Note 8, ku ktorému (hluchí)kórejci pribalujú sluchátká AKG. Ako bývalý DJ niečo o zvuku viem. A bez váhania že sa zosmiešnim hovorím že predmetné sluchátká produkujú zvuk ktorý sa nedá počúvať!!!. Aby som ten katastrofický zvuk mohol aspon pocuvat 5 pásmový EQ som nastavil na doteraz nevídanú sínusoidu. 63 dB bez posuvu, 550dB o 12 dB (!)hore, 1,6 kdB o 3 dB dolu, 4 kdB a 12 kdB o 15 db dolu. Naposledy som niečo tak prevýškované počul za komunizmu v dedinách z amplionov akurát že tie megafóny ani zdaleka nezneli tak čisto. Aby som mojim slovám dodal istejšie nohy uvádzam že som AKG-čka okamžite vymenil za Sluchátká od Samsungu z príslušenstva tel. A8. Neznejú výborne, znejú DOBRE. Z pomocou EQ ich viem prevýškovať do nedá sa viac alebo prebasovat do zbýjačky na stavbe(preháňam). A o tom to celé je, že na 6-8 eurové sluchátká do zvukovodou znejú DOBRE. Je jedno či telefonujem, počúvam Metallicu, alebo Pehu s klavírom, stále znejú tak isto. PRIRODZENE. Vidíš, ja som mal zasa potrebu komusi o tomto povedat. Dodnes som okrem týchto sluchadiel z Note ešte žiadne AKG-čka nepočul. A určite ani nebudem.. Bolo by nesmierne zbytočné a nadmieru smiešne poučovať AKG ako majú znieť sluchátká, ale aj napriek početnej odbornej zákazníckej základne ktorá je s touto firmou velmi spokojná prednášam tento argument: Sluchátká k mobilnému telefónu majú niekedy za úlohu reprodukovať aj hlasový hovor.Akosi sa neviem zmieriť s faktom že 30 ročná baba zneje ako 12 ročná, a Lucia Vondráčková ako Whitney Houston. Osobne som nikde ešte žiadne výšky v realite nepočul. A mýli sa ten kto tvrdí že ich produkuje nspr. triangel alebo činely. Nepotrebujem na to labák aby som povedal že vo zvuku menovaných nástrojov až tak veľa výšok nie je. Základný tón ktorý totiž najsilnejšie vnímame je okolo 800 Hz. A že mám pravdu som dokázal keď som svojho času softverovo odfiltroval zo zvuku Klasickej Hi hat činely frekvencie medzi 750 až 850 Hz a to až na nulu. Päť ludí nespoznalo že sa jednä o zvuk činely. A naopak, keď som im dal separátne vypočut tento rozsahovo 100 Hz zvuk, všetci spoznali činelu, akurát sa ma pýtali či mám tú nahrávku od Edisona z fonografu. Majte sa všetci krásne, pozor na AKG. (Uši mám v poriadku, na zvuku 15 tisícových JM Lab sluchátkách som sa skoro odba.....