ADATA XPG SX910 256GB - tieň minulosti

ADATA XPG SX910 je jeden z mnohých SandForce Driven SSD, ktorý na rozdiel od konkurencie poskytuje o 7% vyššiu kapacitu. Táto marketingová výhoda má však fatálny dopad na výkon SSD.


ADATA XPG SX910 256GB - Úvod

SSD spoločnosti ADATA sa v našej redakcii objavuje po prvý krát. Nie že by bola ADATA v tomto segmente nováčikom, no naposledy bolo výraznejšie o produktoch tejto spoločnosti počuť v súvislosti s DDR2 pamäťovými modulmi Vitesta Extreme Edition, ktoré boli v našich končinách veľmi obľúbené. S príchodom DDR3 však prakticky prestalo záležať na takte a časovaní pamätí a tak sa ADATA, rovnako ako konkurenčné spoločnosti, dostávali na okraj záujmu.

Pokým niektoré spoločnosti vzdali boj s veľkými OEM výrobcami a spoločnosťou Kingston, ktorá už roky dominuje spotrebiteľskému segmentu, iné rozšírili svoje portfólio o produkty s vyššou pridanou hodnotou, ktoré vykompenzujú nízku maržu pamäťových modulov. Toto je podľa všetkého prípad aj spoločnosti ADATA, ktorá sa aktuálne sústredí na všemožné USB Flash disky, externé disky a pamäťové karty, pokým SSD, DRAM moduly a mobilné príslušenstvo hrajú až druhé husle.

Aktuálna ponuka spoločnosti ADATA obsahuje množstvo takmer identických, neaktuálnych SSD vybavených radičom SandForce, v horšom prípade JMicron. Klientské 2,5" SATA 6Gb/s SSD ADATA sú rozdelené do troch skupín, kde rada XPG (Xtreme Performance Gear) je určená pre náročných používateľov, rada Premier má osloviť používateľov túžiacich po upgrade pokým rada Standard má osloviť nenáročných používateľov.

SSD XPG SX910 predstavuje vlajkovú loď spoločnosti ADATA, ktorá však bola uvedená už koncom júna 2012, teda v dobe, keď boli aktuálne SSD ako Intel SSD 520 Series popr. Kingston HyperX 3K. Vzhľadom na vek SSD teda nemožno očakávať žiadne zázraky ...

... aj keď prezentovaná výkonnostná špecifikácia vyzerá veľmi sľubne. Nakoľko je však XPG SX910 SandForce Driven SSD, sú uvedené špecifikácie v podstate bezpredmetné, no o to viacej zaujme o cca. 7% vyššia kapacita SSD v porovnaní s ostatnými SSD vybavenými radičom SandForce. Tento krok je totižto natoľko hlúpy, že si zaslúži našu zvýšenú pozornosť .


Zdroj: LSI White Paper - SSD Over-Provisioning And Its Benefits

Je až zarážajúce, že spoločnosť, ktorej takmer celé portfólio SSD je postavené na radičoch SandForce, vydá napriek známym slabinám použitého radiča a napriek odporúčaniam výrobcu radiča produkt, ktorý nemá nastavený žiaden Over-Provisioning (OP). Pokým v prípade sekvenčného zápisu nemá OP na výkon SSD žiaden vplyv, v prípade náhodného zápisu 4KB blokov dát zlepší nastavenie 7% OP výkon SSD o takmer 30%.


Zdroj: LSI White Paper - SSD Over-Provisioning And Its Benefits

Ďalším pozitívnym faktorom, ktorý ovplyvňuje OP, je write amplification (WA). WA predstavuje násobok dát zapísaných do NAND flash voči množstvu dát poslaného na zápis. WA o hodnote 2 indikuje, že v prípade zápisu 1MB súboru sa v rámci NAND flash vykonali zápisy korešpondujúce so zápisom 2MB súboru. Tento stav je samozrejme nežiaduci, nakoľko zvyšuje množstvo zapísaných dát a tým zvyšuje opotrebenie NAND flash, ktorých životnosť je v prípade MLC NAND flash cca 3000 P/E cyklov a súčasne negatívne ovplyvňuje výkon SSD tým, že mrhá vzácnou priepustnosťou jednotlivých čipov (maximálne 166 MT/s v prípade rozhrania ONFi2).

Na hodnotu WA má okrem OP vplyv napr. aj aké percento dát je zapísané náhodne voči sekvenčne a samozrejme komprimovateľnosť dát. Už teraz preto môžeme povedať, že ADATA XPG SX910 prepadne v teste stability náhodného zápisu pseudonáhodných blokov dát na celej čiare. 0% OP má okrem toho vplyv aj na efektivitu vykonávania príkazu TRIM (ktorý u SSD s radičom SandForce aj tak nefunguje úplne korektne) ako aj spoľahlivosť disku, na ktorý ADATA napriek tomu poskytuje nadštandardnú päťročnú záruku.

Pridať nový komentár
TOPlist