Začíname s vodným chladením diel II. - Staviame vlastného vodníka

, Autor: Ján Kisty

Dnes sa vrátime k ďalšiemu dielu, v poradí druhému, o vodnom chladení. Vysvetlíme, výhody, nevýhody, jednotlivé komponenty a druhy chladenia.

Tak za prvé, ak sa rozhodnete ísť do vodou chladeného počítača, vedzte, že to nie je iba „štýlovka“, práve naopak, je s tým kopu práce ale výsledný efekt stojí zato. A za druhé, si samozrejme pripravte poriadny balík peňazí, častokrát kompletné chladenie bude stáť aj ½ počítača či viac. Skrátka ak chcete „vodníka“ na mieru pripravte si od 500 až do 2000€. Bude záležať aj od toho, či chcete do okruhu zapojiť okrem procesora aj grafickú kartu či iné časti. 

môžete overiť aj tesnenie CPU bloku...

Ako som už naznačil, v prvom rade si musíte uvedomiť, čo vlastne chcete chladiť vodou a podľa toho vyberať veľkosť radiátora. Tie sa odlišujú jednak výškou radiátora a jednak šírkou. Poznáme SLIM (30mm), XT (45mm) až po UT (60mm). Na slabšie procesory s TDP okolo 91 – 100W stačia s prehľadom 120mm radiátory s výškou aspoň 45mm. Tieto riešenia budú vo väčšine prípadov dorovnávať najvýkonnejšie vzduchové chladenia, avšak za cenu vyššieho hluku. Väčším problémom je cena, ktorá stále prekročí 150€. V tomto prípade sú výhodnejšie AiO chladiče, ktoré majú vysoký výkon a hlavne bývajú lacnejšie, avšak dokážete s nimi chladiť výlučne procesor. Poslednú dobu sa snažia výrobcovia v tomto smere inovovať a už aj tieto chladiče prichádzajú ako modulárne, t.j. je ich možné rozšíriť. Napríklad spoločnosť Alphacool, jedna z lídrov v oblasti chladenia, nedávno predstavila svoje AiO riešenie, ktoré využíva bežne predajnú DC-LT pumpu, prípadne Fractal Desing so sériou Kelvin. Okrem toho si u nás môžete prečítať množstvo recenzií na AiO chladiče aj iných výrobcov.

osadzujeme backplate...

osadzujeme CPU blok a fittingy s tesnením!

Ak chcete vodné chladenie na procesory s TDP 130W (X99, Z79 a pod.) riešte minimálne jeden 240mm blok s výškou aspoň 45mm, ani ten vám ale nezaručí výkonné chladenie. Osobne odporúčam siahnuť (ak vám to dovolí skrinka) rovno po 280mm radiátore alebo dvojici 240mm SLIM v prípade menších skriniek. Ak chcete ešte výkonnejšie riešenie, máte na výber z 360mm (45/60mm) či dokonca 480mm (45/60mm) bloku.

osadzujeme radiátory a ventilátory

 

V prípade ak to myslíte s chladením skutočne vážne a idete aj do chladenia grafického čipu, tak si rovno zakúpte aspoň dvojicu 280mm alebo jeden 360mm radiátor, netreba zabúdať aj na lepšiu pumpu. V praxi platí, že čím dlhší a vyšší radiátor a zároveň čím viac radiátorov, tým nižšie teploty dostanete. Zdôrazňujem, že ak použijete slabší radiátor, neznamená to, že takéto chladenie nebude neúčinné ale bude hlučné.

použitý radiátor je Alphacool ST30 (slim) 240mm...

Tu však narazíte na ďalší problém. A tým sú ventilátory. Logicky, ak kupujete 120/240/360 nemôžete na nich osadiť 140mm ventilátory. Pri výbere ventilátorov musíte taktiež sledovať statický tlak! Ten je dôležitý, pretože v opačnom prípade neprefúknete radiátor. Pri výbere ventilátorov, odporúčam jeden z kolegových článkov, kde máte množstvo ventilátorov pekne zmeraných.

a samozrejme expanznú nádobu s pumpou (na spodku)

Ak už máte vybratý počet a druh radiátorov a typ ventilátorov, na rad prichádza dilema, ako ich osadíte. Využívajú sú 3 spôsoby – push, pull a push/pull. Skrátka, zavesenie ventilátorov na radiátor, zavesenie radiátora na ventilátory alebo kombinácia oboch spomenutých. Komunikoval som ohľadom toho so spoločnosťou Alphacool a rozdiel medzi push/pull býva minimálny – bavíme sa o rozdiele teplôt 2-4°C, rozdiel sa samozrejme líši od ventilátora k ventilátoru ako aj medzi radiátormi.

push vs pull

Zdroj: overclock.net

silná pumpa D5 od spoločnosti Alphacool...

Pri výbere pumpy dbajte na jej výkon a vztlak. Slabšie DC-LT pumpy si väčšinou poradia s menším vztlakom a menším okruhom, väčšine ľudí budú stačiť. Výkonné pumpy D5 sú vhodné pre veľké okruhy. Môžete dokonca uvažovať aj o dvojici púmp, pričom jedna slúži ako záložná. S tým je ďalej spojená otázka, kde umiestniť expanznú nádobu. Je vhodné voliť expanznú nádobu, do ktorej je možné umiestniť rovno aj pumpu, ušetríte tým miesto. Máte na výber klasické valcovité nádobky alebo 3,5“ do šasi na mechaniky. Pri prvej menovanej sa stretneme s problémom umiestnenia. Niektoré nadrozmerné skrinky umožňujú inštaláciu pumpy rovno na radiátor (horizontálna poloha), teda v prípade, že nekolidujú s košom na disky či pre mechaniky. V opačnom prípade sa asi neobídete bez nejakého vŕtania. Ako som už naznačil vyššie, pumpy je väčšinou možné zavesiť (vertikálna poloha), resp. umiestniť na mieste ventilátorov alebo na radiátory (horizontálna poloha). Nápomocné môžu byť niekedy aj s-pásky. Mimochodom, expanzná nádoba nemusí byť umiestnená vyslovene hore či dole, je to na vás. Výpustný ventil (nie je potrebný) umiestňujte výlučne na najspodnejšie miesto v systéme. Pre začiatočníkov je výborné riešenie 3,5“ expanzná nádoba s jednou či dokonca dvoma DC-LT pumpami. Tá sa umiestňuje na mieste mechaniky.

všimnite sa zašpinené hadice, zanesenie je problém "soft tubingu"...

Najväčšia dilema, ktorá vznikne je, či ísť na tzv. „soft tubing“ alebo „hard tubing“. Soft tubing sú bežné PVC hadice, vynikajú jednoduchou manipuláciou, výbornou ohybnosť a sú lacné. Nevýhodou je, že s týmito hadicami sa nie je možné úplne vyhrať a nedržia svoj tvar. Okrem toho, niektoré trpia problémom zafarbovania do žlta (všimnete si niektoré obrázky), niekedy to môže byť spôsobené mikročasticami z kobaltového (mosadzného) vodného bloku (brass) a niekedy vlastnosťou hadice. Ak ste zruční alebo si trúfate, môžete skúsiť rovno hard tubing. Tu poznáme akrylové hadice, brass (mosadzné tyčinky) a PETG. V prípade PETG/akrylu si rovno pripravte aj teplovzdušnú pištoľ na ohýbanie hadíc, bez toho to nejde. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj jednoduché kity na ohýbanie hadíc a meranie uhlov. Výhodou tvrdých a pevných materiálov je ich schopnosť držať tvary. Bohužiaľ ani tieto hadice neobíde problém zafarbovania, aj keď je výrazne pomalší. Začiatočníkom odporúčame zvoliť cestu PVC hadíc.

Keď už máme systém zapojený, napúšťame ho cez expanznú nádobu tekutinou (nutnosťou je destilovaná voda alebo zmes, v našom prípade som použil farebnú prímes Phobya s vodou od Aquatuning). Nezabudnite ale odpojiť všetky komponenty od zdroja (ak by náhodou tiekol systém aby nedajbože nedošlo k skratku, aj keď použitá destilovaná voda nie je vodivá; okrem toho by ste neustálymm vypínaním a zapínaním skracovali životnosť dosky), všetko čo budete robiť je spínať zdroj - buď pomocou jednoduchého konvertora (občas súčasťou zdroja) alebo jednoduchou spinkou - odporúčam pozrieť youtube.

Výber hadíc je spojený s výberom fitingov – teda spojok. Nemôžeme vybrať fitingy pre PVC hadice a kúpiť akrylové trubice. Cena oboch riešení je veľmi podobná.

Jednotlivé komponenty:

Radiátor – slúži na ochladenie vody

Pumpa – vytvára tlak a zabezpečuje prietok vody v systéme

Expanzná nádoba – zabezpečuje dostatok vody. Je vhodné si uvedomiť, že voda sa vyparuje.

Ventilátory – vytláčajú horúci vzduch a ochladzujú vodu v radiátore

CPU blok – zabezpečuje prenos tepla z procesora do tekutiny

GPU blok/ blok na dosku – viď vyššie, avšak GPU/doska

Fittingy (fitingy) – zabezpečujú spájanie hadíc

Rýchlospojky = quick connectors -  umožňuje rýchle rozpájania hadíc. Poznáme plastové (pre menší vonkajší a vnútorný rozmer) a klasické chrómové G1/4

RGB podsvietenie...

Rozmery fitiniek:

10/8mm

11/8mm

16/11mm

6/4mm

8/6mm

16/13mm

19/13mm

16/10mm

13/10mm

G1/4 je veľkosť hlavy fitiniek (závitu).

zľava: kolienko, fitting, uzáver
druhý rad zľava: 2× rýchlospojka, uzáver

Dnes v podstate iné závity ako G1/4 nepoznáme. Čo sa týka rozmeru hadíc a fitiniek, najčastejšie sa používajú 16/10mm a 13/10mm.

priblížená rýchlospojka...

Okrem toho môžete sledovať aj tzv. male/male, female/female a male/female fittingy a spojky. Tie vám zjednoduchšia montáž rýchlospojok, pretože nemusíte použiť veľké množstvo fittienik. Rýchlospojka umožňuje rýchle rozpojenie a demontáž či rozšírenie systému bez kompletného vypustenia kvapaliny z okruhu. Pre vysvetlenie. Ak chcete napríklad zapojiť rýchlospojku priamo na radiátor, potrebujete fitingu pre radiátor, následne hadicu a daľšie dve fitingy pre rýchlospojku. S adaptérom male/male dokážete pripojiť rýchlospojku priamo na radiátor, následne vám stačí už len jedna fitinga. Aby som zbytočne nezavádzal... Pred kúpou jednotlivých dielcov, je vždy vhodné urobiť náčrt predstáv chladenia. Bude sa vám tak ľahšie počítať koľko fitiniek budete vlastne potrebovať.

  

Na záver niekoľko fotiek, testy sa pozrieme nabudúce... 

 
Cena kompletného riešenia uvedeného v článku:
Vo vašom prípade vám bude zrejme stačiť menší počet hadíc (približne 2-3m) či iná destilovaná voda... finálne riešenie sa môže predražiť, no môže byť aj lacnejšie....
 
Sponzoring komponentov zabezpečila firma Aquatuning.de.
 
Ventilátory poskytla spoločnosť Noctua.at.
Kľúčové slová
Alphacool, Aquatuning, vodné chladenie
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist