Test flash kariet GoodRAM a USB kľúčov Toshiba

V dnešnej dobe skoro každý používa USB kľúč a flash karty. Pre mnohých z Vás je dôležitá rýchlosť zápisu/čítania a pri veľkom množstve modelov sa ťažšie orientuje v ponukách. Preto som otestoval flash karty GoodRAM a USB kľúče Toshiba. Sám som zvedavý ako dopadnú pri testoch.


Predstavenie

Každý sa už stretol so situáciou, keď si potrebuje kúpiť flash kartu do fotoaparátu, či USB kľuč na prenos súborov. Pritom mnohých z nás trápi otázka rýchlosti zápisu a čítania. Veď kto by chcel čakať na prenos niekoľko sto MB na kľúč, alebo prepásť nádhernú momentku len preto, že karta vo fotoaparáte bola príliš pomalá. Množstvo modelov na trhu však nepraje kupujúcemu, nakoľko je niekedy problém vybrať si. Ceny sú už síce veľmi nízko, ale to je aj dôvod na ďalšie rozmýšlanie. Vybrať si tento model, alebo ten o 50 Sk drahší? V tejto situácii Vám príde vhod nasledujúca recenzia flash pamätí a USB kľúčov. Všetky SD karty a čítačka v teste sú značky GoodRAM a USB kľúče Toshiba, ktorých distribútorom je Wilk Elektronik. Poďme si najskôr predstaviť našich kandidátov pre test.

Základom je multiformátová čítačka pamäťových kariet All in one, pripojiteľná k PC cez USB.

Medzi kandidátov na test flash pamätí sa dostali:

- 4GB 3in1 memory kit (4GB microSDHC + adaptér na SD + adaptér na USB)
- 2GB microSD + MS PRO DUO adapter (2GB microSD + adaptér na MS PRO Duo)
- 4GB microSDHC class4 (4GB microSDHC + adaptér na SD)
- 2GB SD High Speed SLC X100
- 4GB SDHC
- 16GB SDHC

Z USB kľúčov boli poskytnuté nasledujúce modely značky Toshiba:

- 2GB TransMemory
- 4GB TransMemory
- 8GB TransMemory

Všetky testy prebiehali na jednom PC, aby boli zabezpečené rovnaké podmienky pre každý model. Pre väčšiu výpovednú hodnotu som zvolil viacero testov zápisu a čítania pri flash aj USB kľúčoch. Testovanie prebiehalo pomocou programov HD Tach a ATTO Disk Benchmark ako aj sériou testov simulujúcich reálny zápis súborov. Tieto testy pozostávali zo 4 kategórií:

- test prenosu cache súborov (1249 súborov o veľkosti 241,75MB)
- test prenosu inštalačných súborov (414 súborov o veľkosti 575,98MB)
- test prenosu ISO súborov (3 súbory o veľkosti 1647,33MB)
- test prenosu MP3 súborov (270 súborov o veľkosti 1022,41MB)

Všetky modely boli testované pri použití FAT32 súborového systému a pri 2GB modeloch aj s klasickým FAT. V prípade 3in1 som testoval kartu s použitím adaptéra na SD aj USB.





Komentáre (4)
lacikaboss
3 - 2GB microSD to MS PRO Duo karta 4 - 2GB SD x100 karta ...kapacita 2GB je reálne pri naformátovaní na FAT 3,87GB... chybycka se vloudila aneb take formatovanie chcem :D
Pavel Čech
Dakujem za upozornenie. Skriatok sa votrel do klavesnice a narobil neporiadok :D Ale uz je to opravene na spravne hodnoty.
BurnerTom
Ahoj, fajn recka len by ma zaujimalo, na com konkretne si to vsetko testoval (hlavne kluce), lebo je prilis podozrive, ze ziadne z mnoha testovanych zariadeni sa nevedelo dostat cez 18 - 19MB. Dalsia vec - grafy - mohol si ich spravit v Office 2K7 - z 2k3 su dost skarede.
Pavel Čech
Flashky som testoval na citacke z recenzie. USB zas na mojej zostave z podpisu na fore. Pochybujem, ze by limitom bola moja zostava, kedze bezne pripajam na ten isty USB port externe HDD a tie ficia omnoho viac ako 18MB/s. Ku grafom len dodam: ficim na Office 2k3 a zatial nemienim menit :) Pochybujem ze az taky rozdiel bude v grafoch pri tych verziach.
Pridať nový komentár
TOPlist