Test chladiča Thermalright SLK-800

Uplynulo už mnoho mesiacov od uvedenia výborného SK-6, ale užívatelia už čakali na 80mm verziu. Požiadavky boli čiastočne splnené uvedením SLK-600, ale až dnes s modelom SLK-800 prichádza presne to čo užívatelia chceli. Aj keď SLK-800 a 600 vychádzajú z dizajnu SK-6 sú dosť odlišné a majú podstatne vylepšený dizajn.  

Test chladiča Thermalright SLK-800

Uplynulo už mnoho mesiacov od uvedenia výborného SK-6, ale užívatelia už čakali na 80mm verziu. Požiadavky boli čiastočne splnené uvedením SLK-600, ale až dnes s modelom SLK-800 prichádza presne to čo užívatelia chceli. Aj keď SLK-800 a 600 vychádzajú z dizajnu SK-6 sú dosť odlišné a majú podstatne vylepšený dizajn.

 

 

Jednoúchytová spona SK-6 bola nahradená trojúchytovou u SLK-800 a 600, ktorá zaručuje podstatne väčšiu bezpečnosť pri upevnení chladiča na patici. Spona je taktiež uzavretá v chladiči, takže je nemožné ju otočiť nesprávne.

 

 

Na hornom obrázku môžete vidieť upevnené retenčné (držiace) drôty v pozícii pre 80x80x38mm ventilátor. Zmenou pozície drôtov o jednu dieru nižšie môžete namontovať štandardný 80x80x25mm ventilátor. SLK-800 je pravdepodobne prvý chladič, ktorý umožňuje bezproblémovo uchytenie rôznych veľkostí ventilátorov - 80mm, 70mm a 60mm. Nikto iný neponúka túto možnosť bez akýchkoľvek rozširujúcich nástavcov a iných špeciálnych úchytov.

O odvod tepla sa stará 34 tenkých rebier/platní, ktoré poskytujú veľkú plochu na jeho odovzdávanie do vzduchu. Na upevnenie ventilátorov akejkoľvek veľkosti je narozdiel od SK-6 potrebná len jedna sada drôtov. Toto je naozajstné zlepšenie, keďže môžeme konečne zabudnúť na x sád drôtov.

Fyzické rozmery SLK-800 sú 87x56.4x48mm bez nainštalovaného ventilátora a rozmery základne 25x56.4mm. Chladič váži bez ventilátora 505 gramov. Dizajn vyzerá tak, že by nemal byť problém s inštaláciou na väčšine základných dosiek so Socket 370/462 a my sme nepostrehli žiadne problémy. K inštalácii potrebujete plochý (klasický, nie krížový) šrobovák.

 

 

SLK-800 je zabalený v dobre chránenom kartónovom obale Thermalright. Vnútri nájdete chladič, sadu drôtov, osem malých nevodivých (podporných) podložiek, tepelnú pastu a tepelnú podložku. Nepoužili sme ani tepelnú pastu, ani podložku, ale Artic Silver 3 Thermal Compound vo veľmi tenkej vrstve na jadre CPU, tak aby poskytovala najlepší tepelný prenos vo vzťahu ku všetkému čo sme skúšali.

 

 

SLK-800 sme vyzbrojili ventilátorom Delta 80mm FFB0812SHE, produkuje 68.5CFM pri hluku 48.5dBA. Tento ventilátor používame na porovnanie chladičov, keďže Delta FFB0812EHE produkuje 80.16CFM na 52.5dBA čo však už naše uši nezvládli.

Zaujímavosťou je že 80mm ventilátor pretŕča cez chladič na oboch stranách po 12mm a vzduch tak ide nielen na paticu, ale aj do jej okolia, toto je možno jeden z dôvodov prečo je výkon SLK-800 taký vynikajúci. Lepšie je to viditeľné na nasledujúcom obrázku.

 

 

Na tomto obrázku môžete vidieť, že základňa SLK-800 je veľmi úzka a výsledkom je, že sa nedotýka klasických podložiek na CPU a Thermalright kvôli tomuto dodáva v balení osem nevodivých podložiek na zabránenie rozdrveniu jadra (stačí vám použitie štyroch a ostatné môžete mať ako rezervu pre prípad straty). povrch základne je vynikajúci a úplne plochý.

 

Testovacia zostava a testy

 Spolu s chladičom Thermalright SLK-800 sme použili 80mm ventilátor Delta FFB0812SHE, ktorého parametre sú popísané vyššie a porovnali sme ho s tromi ďalšími chladičmi.

Naša zostava pozostáva z Athlon XP-1800, ktorého nastavenie zodpovedá 1.53GHz a 66W, 512MB Kingmax PC2700 DDR, základnej dosky MSI KT3 Ultra-ARU a toto všetko je umiestnené v hlinníkovej case Global WIN YCC-61F1 s dvoma 120mm a dvoma 92mm ventilátormi, všetky značky Papst, čo robí túto case extrémne chladnú pri priaznivej hlučnosti.

Ďalšími vecami, ktoré sa dajú v takejto špičkovej zostave očakávať sú originálne guľaté káble, CDROM, CDRW, FDD a Maxtor 60GB ATA133 na ktorom beží (bezkonkurenčne najhorší Windows) Windows ME.

Naše testy prebehli v reálnych podmienkach v uzavretej hliníkovej case s použitím mixu softwareu, ktorý sa používa na väčšine počítačov každý deň či noc. Testy prebehli počas štyroch dní. Na zaznamenanie teplôt sme použili AMIBIOS a tepelný senzor umiestnený do blízkosti jadra CPU od DigitalDoc5. Teplota v miestnosti bola 23.3C s presnosťou na 4 desatiny stupňa.

Mix softwareu pozostával z kancelárskych a ekonomických programov, rôznych utilít, AutoCAD Lite, grafických programov, 3D hier, surfovanie po inete a napaľovania obľúbených CD. Každý deň bolo vyhodnotených 50 meraní z 200 samostatných údajov s najnižšími a najvyššími hodnotami pre každý deň čo nakoniec dávalo 192 hodnôt, ktoré sa spriemerovali, aby sme dosiahli Priemernú teplotu.

To čo sme dosiahli je výsledkom vynikajúceho systému chladenia v hliníkovej Case. Tiež z často prehliadanej a nami kontrolovanej teploty v miestnosti. Nemôžete dosiahnuť rovnaké výsledky, keďže máte iné vybavenie a iné prostredie. Je tiež dôležité poznamenať, že testovacia zostava NEBOLA pretaktovaná a naše výsledky sú merané na štandardných nastaveniach.

Najprv sa pozrime ako si viedol Thermalright SLK-800 v porovnaní s troma konkurentmi: Swiftech MCX-462, Thermalright AX-7 (kvôli výsledkom tohto chladiča v teste 3 chladičov Thermalright sa na orig. sajte vzniesla búrka protestov čitateľov, keďže podáva údajne lepší ako nameraný výkon, takže ja sa môžem snažiť len o čo viac testov a vy o čo viac recenzií, aby sme sa dopracovali k pravde, ostatne v tomto teste je rozdiel medzi AX-7 a SLK-800 podstatne menší než v inom) a Alpha PAL-8045. Pri všetkých sa použilo rovnaké vybavenie a testovacie postupy. Všetky chladiče boli testované s rovnakým 80mm ventilátorom Delta.

 

 

Nezabúdajte, že čísla vyššie sú z hliníkovej Case s perfektným systémom chladenia. Všetky chladiče patria do kategórie vysokokvalitných, vysokovýkonných modelov, Thermalright SLK-800 (celomedený) a Swiftech MCX-462 (základ meď) podávajú najlepší výkon so špičkovými ventilátormi čo však znamená zvýšenie úrovne hluku v porovnaní s málo hlučnými a nízkoprietokovými ventilátormi. Oba stoja približne rovnakú cenu, Alpha je o niečo lacnejšia a AX-7 stojí skoro polovicu toho čo SLK-800.

 

Záver

Celomedený Thermalright SLK-800 je novým korunovaným kráľom 80mm chladičov! Pri obrovskej produkcii tepla napr. u Athlonu XP 2200+ rozhodne treba používať najlepšie chladiče, aké sme testovali, SLK-800 však nie je len jeden z najlepších, on je najlepší! Pre bližšie informácie navštívte stránku www.thermalright.com

Markoff@szm.sk

Zdroj: www.systemcooling.com

Pridať nový komentár
TOPlist