Máte starý notebook a uvažujete, že ho nahradíte niečím výrazne výkonnejším? My vám ponúkame riešenie za zlomkovú cenu nového zariadenia.
Začíname
Máte starý funkčný notebook, ktorý sa vám zdá pomalý? My vám dnes predstavíme niekoľko riešení, ako ho dokážete výrazne zrýchliť. Na konci si ukážeme aký je rozdiel pred neoptimalizovaným notebookom a optimalizovaným notebookom.
Na začiatku vzniká dilema, či sa do tak starého zariadenia oplatí investovať. Je nutné si uvedomiť, že staršie zariadenia (6 rokov+), používajú olovenú pájku, ktorá zo skúseností vydrží oveľa dlhšie než dnešné „eko“ pájky. U väčšiny nových notebookov (ale aj PC) dochádza k roztaveniu (zvetraniu) pájky už zhruba po 2-3 rokoch, preto nie je nezvyklé vidieť „mŕtvy“ notebook už pár mesiacov po skončení povinnej dvojročnej záruky. Staré stroje tak môžu teoreticky fungovať aj 20 rokov (čo nie je neobvyklé), väčšinou je ale problém opotrebovaná batéria, zhruba po 36 – 48 mesiacov jej kapacita výrazne klesá. Preto je na zvážení či sa ju oplatí vymeniť ako celok, prípadne svojpomocne vymeniť články za zlomkovú cenu. Späť ale k problematike.
Ďalšiu vec, u ktorej by som sa zameral, čo sa opotrebenia notebookov týka, sú pánty. V prípade, že máte viacročný notebook s kvalitnými hliníkovými alebo spevnenými plastovými pántami, notebook má predpokladanú životnosť dlhšiu, problém je, ako sme vyššie spomenuli, morálne a výkonové zastarávanie.
Čo teda budeme potrebovať? Starý notebook aspoň s dvojjadrovým procesorom a 2GB RAM, SATA port a disk typu SSD. Ešte dodám, že pri migrácii potrebujete aj externú USB zásuvku (box) pre 2,5" disky, tá stojí v e-shopoch od 7€. Testovacou vzorkou bol 8-ročný (lacný) notebook L300D od Toshiby poháňaný AMD Athlonom X2-TK57 bežiaci na 1,9GHz, 2GB RAM a operačný systém Windows Vista. Ide práve o taký notebook, kde sa ešte používala olovená pájka a pánty boli posilnené. To vás ale nemusí zaujímať, ak vám podobný notebook funguje, zrejme patríte k tým šťastlivcom, ktorých sa ešte RoHS šialenstvo nedotklo. Na druhej strane vďaka RoHS sme dnes svedkami rýchleho konzumného života a rastu ekonomiky. To je ale úvaha na iný článok. Späť k notebooku, testovaný kus nemá žiadne výrazne opotrebenie, okrem tvrdšej klávesnice, preto je vhodný na náš test.
Mám ale pomalší notebook len s jednojadrovým procesorom a 1GB RAM čo teraz? No, za skúšku nič nedáte. Overte si, či máte SATA port a vyskúšajte SSD. Vďaka internetovému predaju môžete stále nový disk vrátiť. Zrýchlenie by ste mali pocítiť aj tak.
V našom prípade testujem pôvodný 5400 - otáčkový HDD od Toshiby a dvojicu SSD. Jeden model dodala ADATA, v podaní ADATA SP 900 128GB a druhý zase Kingston, a to HyperX 240GB.
OK, ideme na to. Migrujeme HDD na SSD. Na migráciu používam Acronis, ktorý prikladá k disku napríklad Kingston, ADATA či Crucial. Samsung má vlastné proprietárne riešenie, no princíp je všade rovnaký. Stačí sa držať obrázkov. Akurát v bode „move method“ si dajte pozor na metódu migrácie. Odporúčam „proporcionálne“ (Proportional), predovšetkým vtedy ak máte rozdielne veľkosti diskov, t.j. HDD má väčšiu kapacitu ako SSD (alebo naopak). Nič viac nepotrebujete vedieť a systém sa postará o zvyšok. Ak sa rozhodnete urobiť čistú inštaláciu systému, pri systémoch ako XP a Vista si treba dať pozor na zarovnanie oddielu a funkciu TRIM. Acronis sa ale o tento problém postará a preto ho nemusíme riešiť. Ten sme tu už vysvetlený mali, preto len krátka ukážka.
skokan
Ján Kisty
zibi
Kalo
Ján Kisty
zibi
m2fizy
Ján Kisty
m2fizy
dyk
Ján Kisty
dyk
Misell
Ján Kisty
kladivo
Genetix
Lyzicka
risomas
Ján Kisty
IBAN
Michal5
hufno
Shatterhand
vajaj
simik
daddy
Ján Kisty
JANO23