V dnešnej recenzii si predstavíme náramne zaujímavý produkt. Predmetom bližšieho skúmania bude vlajkový model slúchadiel od známeho výrobcu nielen audiotechniky, SONY.
Tento japonský výrobca dlhoročne uvádza na trh novinky z oblasti audiotechniky, no akoby povedal môj kolega Jakub Remžík, „SONY ide v poslednej dobre karta“. Výrobca uviedol niekoľko aj u nás úspešných modelov slúchadiel. Naposledy sme si od tohto výrobcu predstavili Bluetooth slúchadlá s modelovým označením MDR-1RBT, ktoré podľa predajov zožali veľký úspech aj na slovenskom trhu. Dnes si však predstavíme niečo z iného súdka.
Model MDR-Z7, ktorý nám na účely recenzie zapožičal eshop Alza, je prezentovaný ako vlajková loď spoločnosti v triede slúchadiel pre najnáročnejších. Slúchadlá prinášajú hneď niekoľko zaujímavých vlastností. Jednou z môjho pohľadu najzaujímavejšou je určite osadenie extrémne veľkého meniča. Dámy a páni, SONY predstavuje 70mm menič v plnej paráde! Aké sú však ostatné vlastnosti tohto prémiového produktu? Práve v prípade audiotechniky veľakrát platí, že menej je viac. Konštrukcia takého veľkého meniča pre potreby slúchadlového posluchu so sebou nesie niekoľko úskalí. Ako sa s nimi v SONY vysporiadali, sa dozviete v tejto recenzii. Želám príjemné čítanie.
Sony Hi-Res MDR-Z7 – Balenie, technické špecifikácie
Balenie
Ako sme si u tohto výrobcu zvykli, Sony si dáva dlhodobo záležať nielen na kvalite svojich výrobkov, no v rámci vrcholových modelov môžeme očakávať aj prémiové spracovanie samotného balenia výrobku. Cenovka sa pritom nemusí vyšplhať vysoko, niečo podobne kvalitné si pamätám z recenzie cca 250€ Bluetooth modelu Sony MDR-1RBT.
Samotný produkt príde k spotrebiteľovi v skutočne slušivej škatuli. Tá je zhotovená nielen z tvrdého papiera, no celá je potiahnutá textíliou, čo dáva celému baleniu akýsi nádych luxusu. Zákazník tak získa dojem kvalitného tovaru ihneď pri prvom kontakte s obalom. Po otvorení tejto luxusnej škatuľky sa mi naskytol pohľad na krásne slúchadlá, uložené v semišovom šate, ktorý vďaka výstelke dokonalo kopíruje obvod samotných slúchadiel. Pre milovníkov detailov a puntičkárov radosť pozerať.
Nie je to však len o tom – balenie má slúžiť nielen ako akýsi okrasný doplnok ku slúchadlám, kde nájdu svoje pohodlie a bezpečné usadenie v čase nečinnosti. Jeho primárnou úlohou je produkt ochrániť či už pri ceste k zákazníkovi, alebo pri jeho prenášaní.
Technické špecifikácie
Poďme sa pozrieť na technické špecifikácie samotného produktu.
Už podľa samotnej cenovky je jasné, že MDR-Z7 patria medzi high end modely. Sú ním skutočne už po zhliadnutí technických špecifikácií. Slúchadlá ako také nie sú príliš ťažké, pribalená kabeláž však už ťažká je. Výrobca akosi neuvádza hmotnosť samotnej kabeláže. Slúchadlá možno konštrukčne zaradiť medzi uzavreté, circumaurálne (po slovensky veľké s uzavretou konštrukciou), ktoré obopnú celé ucho.
Pre mňa najzaujímavejšou charakteristikou týchto slúchadiel je osadený menič. To, že je elektro-dynamický, je samozrejmosť (v prípade Sony), prekvapivé sú parametre použitého meniča. Menič má neuveriteľný priemer 70mm. Táto špecifikácia vo mne vyvolala presne to, čo mala – rozporuplné pocity. Kontrolovať taký veľký menič je neuveriteľný problém a Sony si osadením tohto giganta vytvorilo interný challenge. Zaujímavá je aj veľmi nízka impedancia 70ohm. Pri high end modeloch sme zvyknutí skôr na vyššie impedancie, Sony však poňal slúchadlá po svojom. Menič disponuje citlivosťou 102 dB/mW. Udávaná frekvenčná odozva galakticky prekračuje biologickú predispozíciu sluchového orgánu. 4-100 000Hz je už skutočne veľmi pod i nad počuteľné spektrum.
Sony Hi-Res MDR-Z7 integrujú odpojiteľný kábel. Zaujímavosťou je možnosť dokúpiť balanced kábel, ktorý vďaka zapojeniu premení MDR-Z7 na balanced slúchadlá. Tento kábel však treba dokúpiť, darmo by ste ho hľadali v balení po kúpe slúchadiel.
Slusna recka, necital som uplne cele, no hlavne zaujimave sluchadla. 70mm menic je naozaj nieco nestandardne a je fajn, ze niekto take nieco skusa. 335 g je podla mna uz dost, no nemal som na hlave, tak neviem. Vseobecne mi vsak vyhovuju sluchadla pod 300g. Uz to moc nesledujem (zastagnoval som z financnych dovodov, aj priority sa trochu zmenili), ale bolo by zaujimave porovnanie s SRH1840. Konstrukcne uplne ine sluchadla, ale rovnaka cenova kategoria.
super recenzia ako väčšina na tomto portáli palec hore. momentálne zvažujem kúpu nových slúchadiel do konečného výberu som zaradil tento sony model , bang & olufsen H6 a ešte bower & wilkins P7. čo si myslíte ? a je teda v konečnom dôsledku dôvod vybrať si radšej 70 mm menič ?
Vďaka.
Ako som možno aj v článku naznačil, konkurencia pri tak veľkých meničoch je tak malá že je to skutočne na zváženie. Je to síce predsa len o niečom inom, jednoducho napísané, ten prednes je značne "väčší" v každom ohľade, či je však kvalitatívne o toľko lepší voči konkurencii neviem jednoznačne napísať.
Každopádne sa jedná o niečo " nové" čo sme do teraz na bežnom trhu nemali, ako vždy, pri tejto kategórii slúchadiel radím, skúšať skúšať skúšať! Serióznejšie audio eshopy by nemali mať problém minimálne za zálohu zapožičať na vyskúšanie viacero kusov, predsa len, nejedná sa o 100€ slúchadlá, treba byť skutočne dôsledný pri výbere.
Želám šťastnú ruku pri výbere :)
M1ch4l
AlexA
Broslowski
M1ch4l