SilverStone AR01, AR02, AR07, AR08 – pretestovanie

 
V dnešnej neštandardnej recenzii chladičov sa znovu pozriem na nové chladiče AR07 a AR08, ktorých predošlé výsledky neboli podľa očakávaní. SilverStone nám poslal aj ich priamych predchodcov AR01 a AR02 takže dobre uvidíme rozdiely medzi starou a novou generáciou.


Opakovanie je matka múdrosti

 
Opakovanie je matka múdrosti – veta, ktorú ste si určite mnohokrát vypočuli najmä v časoch za školskou lavicou. Ja ju celkom do bodky nesplním a nebudem tu znovu vypisovať podrobné špecifikácie chladičov. Stačí prejsť na nedávnu recenziu a v prehľadnej tabuľke nájdete všetko čo potrebujete.
 
Keďže sme však dostali do testu nielen nové chladiče , ale aj ich priamych predchodcov, môžeme sa pozrieť na konštrukčné rozdiely medzi chladičmi. Chladiče AR01 a AR02 boli uvedené na trh ešte v roku 2013 a SilverStone ich nedávno nahradil novými AR07 a AR08.
 
Veľké rozdiely sa nekonajú a aj nástupcovia pokračujú v zabehnutom štýle. To je vidieť ihneď na balení, ktoré sa ani po 3 rokoch nezmenilo. U starších Argonov vám však výrobca prihodil do balenia aspoň jednoduchý vidlicový kľúč. U noviniek nič také nenájdeme ale bolo by nám to aj tak nanič, nakoľko sa trochu zmenili montážne prvky a skrutky nemajú hrany či drážky.
 
    
    
 
Pozrime sa najprv na menšie chladiče AR02 a AR08. Rozdielov je ako šafránu. Rovnaký počet rebier a ich hrúbka, rovnaká pevnosť pasívu, rovnaký počet a priemer heatpipes a takmer rovnaké opracovanie základne. U novinky AR08 je však základňa o čosi drsnejšia, v princípe však ide stále o priamy dotyk heatpipes s IHS. Spomínal som už rebrá, tých je síce rovnaký počet, ale u AR08 ich výrobca „prederavil“ trojuholníkovými otvormi pre lepšie prevetranie a rýchlejšiu cirkuláciu vzduchu. Rebrá majú tiež odlišný profil a u novinky sú zúbkaté. Rozmerovo sú pasívy rovnaké. Nový AR08 je o 50g ľahší.
 
    
    
    
 
Ventilátory týchto chladičov si prešli už väčšou zmenou. Ich priemer je síce totožný, ale novinka má viac štíhlejších lopatiek. Zmenil sa aj typ ložísk z „Hydro“ na „Long Life Sleeve“. Udávaná životnosť je však stále rovnaká, iba 40 000 hodín. Nový ventilátor je podľa špecifikácii o trošku hlučnejší. Ventilátor staršej AR02 mal vyšší prietok vzduchu, konkrétne 56CFM. U novinky je to najviac 49,5CFM. Konektor je rovnaký, 4 pinový PWM.
 
    
    
Medzi AR01 a AR07 sú takmer totožné rozdiely ako u AR02 a AR08 s tým rozdielom, že novinka je badateľne širšia ako starý AR01. Vďaka tomu narástla aj hmotnosť, ale len o cca 30g.  Aj tu sa mi zdá, že základňa AR07 je ako keby s jemnými ryhami a nie je tak hladká ako v prípade staršieho AR01. Otázne je či je to chyba alebo naopak zámerný vylepšovák. Výrobcovia chladičov sa zvyčajne snažia vybrúsiť základňu do čo najhladšej formy aby eliminovali vznik vzduchových bubliniek, ktoré by bránili prechodu tepla.
 
    
    
    
 
Širší pasív umožnil použitie väčšieho ventilátora a zo 120mm ventilátora u AR01 sa stal 140mm u AR07. Zmenil sa aj jeho rám zo štvorcového na kruhový a zmizla nálepka výrobcu :) Opäť sa zvýšil počet lopatiek zo 7 na 9. Nový ventilátor je v tomto prípade papierovo o trošku tichší a mal by prefúknuť viac vzduchu. Rozdiely sú aj v rozsahu otáčok. U AR01 sa lopatky vedeli točiť rýchlosťou až 2200RPM, u AR07 je strop 1500RPM.

    

Čo sa montáže týka, tá sa trochu pozmenila a mám taký pocit, že skôr k horšiemu. Montážne prvky sú pevné, kovové, ale skrutky v tvare šesťhrana, ktoré sa dali pomocou kľúča či skrutkovača dobre utiahnuť nahradili okrúhle skrutky, ktoré musíte uťahovať iba holými rukami nakoľko nemajú ani zárezy, ani hrany. Kvôli tomu bola montáž či demontáž s osadenou dosku v skrini prakticky nemožná nakoľko som ruky nevopchal do tesných priestorov, do ktorých by sa inak štíhly skrutkovač zmestil bez problémov. Zaujímavým spôsobom riešil výrobca upevnenie ventilátora k pasívu. U starších verzií chladičov používal gumené prvky, ktoré sa jednoducho prestrčili rámom ventilátora a zasunuli do rebier. Zároveň tak boli eliminované vibrácie. U noviniek už nachádzame klasický systém cez spony a antivibračné podložky.
 
    
    
Pridať nový komentár
TOPlist