SilentiumPC Spartan 3 Pro HE1024 – taký lepší Box chladič

 
Obaja výrobcovia procesorov, teda firmy Intel aj AMD mali resp. aj majú vo zvyku pribaľovať (okrem Intel Skylake CPU) ku svojim procesorom základné chladiče, ktoré sa označujú aj ako Box chladiče. Zvyčajné neoplývajú veľkým výkonom, sú hlučné a po dlhom čase používania sa ich ventilátory vplyvom opotrebovania ložísk môžu stať doslova neznesiteľné. Poľský výrobca SilentiumPC nedávno priniesol chladič, ktorý najmä svojou montážou pripomína tieto Box chladiče.


SilentiumPC Spartan 3 Pro HE1024 – Balenie, príslušenstvo, špecifikácie

 
Možno si spomínate, že jedného bojovníka zo Sparty som už testoval. Malý chladič nedopadol v teste najlepšie, no na druhej strane zrejme málokto čakal viac. Dnes by to podľa papierových predpokladov malo byť lepšie, no nerobme unáhlené závery. Spartan 3 Pro sa dodáva v malej škatuli ladenej do bielych a modrých farieb, ktorá niekoľkými fotkami reálneho produktu prezradí, čo ste si zakúpili. Nechýba samozrejme ani podrobný výpis špecifikácii.
 
  
 
Rozbalením balenia sa ihneď dostane na slobodu príslušenstvo. Rukami mi prešli už desiatky chladičov, ale tak chudobné príslušenstvo som veru ešte nevidel. Môže za to montážna sada, ktorá je veľmi jednoduchá a výrobca tak okrem nej prihodil ku chladiču malú tubu teplovodivej pasty Pactum PT-1 a 2 montážne spony pre ventilátor navyše. Suma-sumárum tak príslušenstvo nie je nejak extrémne tragické, iba tak pôsobí optickým dojmom kvôli montážnej sade. Nie je to však ani žiadna sláva čo sa ale od chladiča za 20€ dalo čakať.
 
 
Pri prezretí kompatibility chladiča by niekto mohol kritizovať výrobcu za to, že nepripravil chladič na paticu Intel LGA2011-v3. Kto by však výkonne Haswell-E a Broadwell-E procesory chladil takýmto chladičom? Z môjho pohľadu tak toto rozhodne nie je niečo, čo by som chladiču vytýkal. SilentiumPC však deklaruje, že chladič zvládne skrotiť procesory s TDP 150W takže teoreticky by na tieto procesory chladič bol pripravený.

Špecifikácie

SilentiumPC Spartan 3 Pro HE1024
Rozmery pasívu (bez ventilátora)
110x52x135mm (š x h x v)
Rozmery pasívu (s ventilátorom)
110x82,5x135mm (š x h x v)
Hmotnosť (s ventilátorom)
500g
Materiál rebier
hliník
Heatpipes
4x6mm
Materiál heatpipes
meď
Základňa
HE
Rozmery ventilátora
100x100x25mm (š x v x h)
Ložiská
hydraulické
Otáčky ventilátora
800 až 2000RPM +/-10%
Prietok vzduchu 
14,8 - 40,16CFM
Hlučnosť
8,9 - 21dBA
MTBF ventilátora
50 000h
Konektor ventilátora
4pin PWM
Maximálne TDP
150W
Kompatibilita
Intel
LGA 1150, 1155,1156, 1151, 775
AMD
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+, S-754/939/940
Cena
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

 

    

Komentáre (6)
Anu
Pekna recenzia ;) Dalo by sa vam povedat kedy cca vyjde recenzia na Fera 3? Planujem za cca 2 tyzdne skladat PC s tymto chladicom a velmi rad by som vedel do coho idem.
Vladys
Vďaka :) Momentálne to odhadujem tak na prelom mesiacov. 30. júna a možno 1. júla, ťažko ešte presne povedať. Recenzia je v podstate hotová, ale čakajú na zverejnenie iné recenzie, ktoré boli hotové skôr :)
tridem
Inak testovať na tak starom cpu s úplne inou schopnosťou previesť teplo do ihs je už troška od veci a veľmi neukáže schopnosti žiadneho chladiča na moderných cpu s podstatne menšími jadrami. Nejde len o tepelný výkon na tak veľkej ploche ako má tento starý zlepenec ...
Vladys
CPU, ktorý je v používaný v recenzii ponechávam zatiaľ zámerne a to z jediného dôvodu - pod IHS je pájka a nie pasta ako u moderných Intel mainstream CPU. Prestup tepla do IHS a chladiča je tak lepší a teplo sa neakumuluje v puzdre CPU. Zastaranosť platformy si však uvedomujem a snažím sa preto vybaviť Haswell-E CPU pre testy chladičov nakoľko HEDT procesory majú stále pájku miesto pasty.
Česlo Česlič
... recenze výborná (stejně, jako všechny tady), ale v tabulce máte přehozené rozměry s a bez ventilátoru...
Vladys
Vďaka, opravené :)
Pridať nový komentár
TOPlist