Seriál: Príbeh o sieťach - prológ

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo vlastne slová ako Internet, LAN, WAN či Wi-Fi znamenajú? Ako to všetko funguje?


Kapitola prvá - Úvod

Ako si pakety z Vášho notebooku v teple domova nájdu cestu až na server ďaleko v Amerike a navyše tak rýchlo? 

Ak Vás prvé riadky zaujali, pozývam Vás čítať ďalej. Dozviete sa základy o fungovaní počítačových sietí. Priblížime si, ako funguje napr. router, ktorý máte doma a iba sa naň práši. Popíšeme si teoretické fungovanie protokolov, no pridám aj pár praktických ukážok, najmä pri nastavovaní Wi-Fi siete.

Prvé diely budú viac teoretické. Predstavíme si postupne všetky vrstvy ISO modelu a nejaké tie protokoly. Neskôr však môžem pridať aj ukážku toho, ako sa počíta s IP adresami či základné konfigurácie zariadení. Pre tých, čo by si chceli skúšať rôzne veci a hrať sa so sieťami, odporúčam program Cisco Packet Tracer. Ide o pomerne kvalitný, prehľadný program, v ktorom sa dajú dobre demonštrovať princípy fungovania sietí a ktorý je navyše zdarma. Za jedinú väčšiu slabinu považujem to, že program nepodporuje všetky existujúce príkazy (má osekané verzie operačných systémov). O niekoľko tried vyššie je veľmi kvalitný simulátor GNS3, ktorý sa navyše už čoskoro dočká veľkej aktualizácie, v ktorej pribudne napríklad switching. Bez operačných systémov IOS (nepliesť si s iOS pre iPhony) sa však nepohnete. Oficiálna cesta k ich získaniu je však drahá a zdĺhavá. Užitočným nástrojom aj pre troubleshooting je analyzátor Wireshark. Je zadarmo a poskytuje prehľad o celkovej komunikácii v sieti.

Netreba sa však báť, tento článok je iba základným popisom fungovania sietí. Nie je určený pre profesionálov, i keď opakovanie je matka múdrosti. Niektoré veci, o ktorých tu budem písať, sa navyše mohli už zmeniť, keďže sieťarina, tak ako aj iné odvetvia IT, je rýchlo sa vyvíjajúca oblasť. Bez ďalších zbytočných slov poďme na to!

Prvá kapitola bude takým vlažným úvodom. Priznajme si to - dnešný moderný človek, hlavne mladšieho veku, si vie svoj život bez internetu predstaviť iba ťažko. K čomu nám je PC, keď nejde internet? Spomínam si na chvíle, keď sa výpadky internetu krátili hraním solitaire, či hľadaním mín.

Nehovorím iba o fenoméne menom Facebook. Denne používame aj iné služby ako prezeranie mailu, počúvanie hudby, zdieľanie súborov, predpoveď počasia, správy... Doteraz som však spomínal iba Internet, respektíve služby umiestnené v Internete, čo je globálna sieť, spájajúca rozličné typy sietí dokopy. Existujú však aj iné typy sietí.

Väčšina z Vás už zrejme počula skratku LAN. Local Area Network býva spravidla sieť menších rozmerov. Jej vlastníkom a používateľom býva v drvivej väčšine prípadov jeden a ten istý subjekt. LAN sieť si môžete vytvoriť aj vy doma bez dodatočných poplatkov providerovi (poskytovateľovi služby). Stačí Vám k tomu napr. aj jeden jednoduchý switch, 2 PC s IP adresou a sieť je na svete! Nepredbiehajme však. Príkladom technológie, ktorú využíva LAN je napríklad Ethernet či Wi-Fi. O oboch bude samostatný článok, a tak si ich teraz nepreberieme podrobne.

 

Jednoduchá sieť

Druhým typom je WAN (Wide Area Network). Ako už anglický názov napovedá, pôjde o sieť väčších rozmerov. Slúži na prepájanie vzdialených lokalít a má k dispozícií pomerne širokú škálu rýchlostí. Vlastník a používateľ zvyčajne nie sú ten istý. Vlastník WAN je provider, my si od neho službu iba prenajímame. Technológie vo WAN sú rôzne: HDLC, PPP, ATM, Frame Relay, DSL, dial-up, X.25... 

 

 

Základné rozdelenie máme predstavené, poďme si niečo povedať o protokoloch.

 

Pridať nový komentár
TOPlist