Sapphire Radeon R9 Fury Nitro 4GB, má táto karta ešte dnes význam?

, Autor: Ján Kisty

Prázdniny sú na konci a s nimi aj naša posledná recenzia v auguste. Dnes opäť zavítame do červených radov, tentokrát ale otestujeme staršiu kartu, ktorú ste u nás v recenziách mohli už vídať. Dôvod je jednoduchý, Fury sa ukazuje v dobrom svetle v niektorých hrách a taktiež nás o to požiadala samotná spoločnosť Sapphire, pretože by karta mala o niečo zlacnieť. V teste dnes bude nereferenčná verzia Sapphire Radeon R9 Fury Nitro 4GB.  

 Úvod - predstavenie karty Sapphire R9 Fury Nitro 4GB           

Staručký Radeon R9 Fury je postavený na obrovskom čipe Fiji, ešte 28nm technológiou. Čip obsahuje 8,9 miliardy tranzistorov, takže oproti novým jadrám je monštrum. Plocha čipu zaberá až 596 mm^2.  Počet jadier je 3584. Pixel Fillrate je v základe 71,2 GPixel/s, Texture Fillrate zase 250,9 GTexel/s. Takt jadra je 1050 MHz a takt pamätí typu HBM 500 MHz, tie sú pripojené na 4096 bitovú zbernicu. Pamäť má kapacitu 4 GB a je od Hynixu. Uvidíme ako si poradí s pretaktovaním. Priepustnosť karty je neskutočných 512GB za sekundu. Počet textúrovacích jednotiek je obrovský, presne 224. Počet ROPs (rasterizačných) je 64. Karta podporuje DirectX 12, vrátane asynchrónnych jednotiek. TDP je stanovené na 275W a teoretický výkon je  >7,2 TFLOPS. Len dodám, že karta podporuje CrossFire. Karta poteší až trojicou DP (display port konektor), jedným HDMI a jedným DVI-I. Analógový signál pomocou VGA tak z tejto karty už nevytiahnete. Veľký trojfánový chladič kartu predurčuje na tichú prevádzku, je tomu naozaj tak?

Mimochodom PCB je skryté backplatom, ten je ale vyriešený troška nešťastne, nepokrýva celú kartu, len približne 75% plochy. Karta vyžaduje 2×8-pinový konektor, to bude riadny žrút. Na boku karty nájdeme ešte jedno tlačidlo, malo by ísť o prepínač medzi klasickým vBIOSom a UEFI-vbiosom. Ten má ešte jednú skrytú funkciu. V základom stave je limit napájania 260W a teplota nastavená na 75°C, druhý stav by mal umožniť príkon na úrovni 300W a posúva teplotný limit na 80°C. Pri pretaktovaní si myslím, že to nebude nič platné, aj keď niektoré redakcie po aktivovaní OC biosu dosiahli ešte o pár MHz vyššiu frekvenciu a hlavne lepšie pretaktovanie HBM pamätí.

 
 

malý bug, kedy sa nevypínali ventilátory, odporúčam preto odinštalovať ovládače cez DDU a následne urobiť čistú inštaláciu ovládačov, problém zmizol (viď. nižšie)

AMD u rady Fury neimplentovalo Boost Clock, výnimkou je iba malý Fury Nano, ten ale neboosti na vyšších frekvenciách, len sa podtaktúva z dôvodu TDP a teplôt.

Kľúčové slová
grafické karty, Sapphire
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

TOPlist