SanDisk Extreme II 240GB - solídny súper pre Plextor MP5 Pro Xtreme

, Autor: BurnerTom

Po úspešných rokoch v OEM segmente vstupuje SanDisk aj do maloobchodnej siete, kde chce súperiť s už etablovanou elitou.

SanDisk Extreme II 240GB - Úvod

Niečo pred vyše 25 rokmi sa v malej kancelárii v Kalifornskom Palo Alto zrodil v hlave Eli Harari revolučný koncept, zvaný "System Flash", ktorý by mal nahradiť pevné disky v prenosných zariadeniach napájaných batériami. Vzápätí Harari založil spoločnosť SanDisk, ktorá za štvrťstoročie svojej existencie narástla z firmičky o troch ľuďoch na korporáciu, zamestnávajúcu viac ako 5 000 ľudí so štvrtým najsilnejším patentovým portfóliom v technologickom priemysle.

Niet divu, že to bola práve firma SanDisk, ktorá už v roku 1991 dodala svetovo prvý SSD na báze Flash pamätí. Išlo o 20MB náhradu za 2,5" HDD pre IBM ThinkPad pen computer s cenovkou $1,000, resp. $50 za MB. V nadchádzajúcich desaťročiach sa však vďaka neúnavným technologickým inováciám podarilo znížiť náklady 50 000 krát na $0.001 za MB, resp. $1.00 za GB. O štyri roky neskôr to bola znova firma SanDisk, ktorá ako prvá vo veľkom začala dodávať pamäte MLC flash.

V roku 1999 založila SanDisk s Toshiba spoločný podnik na výrobu NAND a zároveň učinila strategický krok, keď prešla od NOR flash k pamätiam NAND flash. Pamäte NAND flash totiž potrebujú menej času na mazanie a zápis dát a súčasne vyžadujú menšiu plochu čipu na bunku, čo umožňuje väčšiu hustotu záznamu, a teda nižšiu cenu za jeden bit ako NOR flash. Okrem toho NAND flash poskytujú až desaťnásobne vyššiu životnosť ako NOR flash.

Medzičasom SanDisk spustila v Japonsku do prevádzky Fab 3, kde dnes spolu s Toshibou produkujú takmer polovicu všetkých NAND flash. V tom roku stál 1GB NAND flash $46, čo umožnilo Flash pamätiam prenikať do širšej škály produktov pre koncových zákazníkov za stále prijateľnejšiu cenu. O dva roky neskôr otvorila firma SanDisk svoj prvý montážny a testovací závod v Šanghaji, ktorý dnes pomáha vyprodukovať viac ako dva milióny produktov denne a súčasne predstavila 1,8" a 2,5" 32GB SSD s cenou $350 ako náhradu za HDD v notebookoch, čo bol prvý krok k vnímaniu SSD ako životaschopnej a ekonomickej alternatívy.

V nasledujúcich rokoch spoločnosť SanDisk uviedla ako prvá 16Gb X3 (3-bits-per-cell) NAND flash čip a vzápätí aj prvé pamäťové karty s 64Gb X4 (4-bits-per-cell) NAND Flash čipmi. Neskôr sa spoločnosť zamerala na iSSD, ktoré ponúkali výkon SSD v jednom BGA puzdre, čo umožnilo výrobcom zariadení ponúknuť najlepší používateľský zážitok na mobilných zariadeniach ako okamžité zapnutie, rýchlejší multitasking a aplikácie s rýchlejšou odozvou, za čo SanDisk získala v roku 2011 CES Innovations Award.

Postupne sa dostávame do roku 2011, keď SanDisk rozšírila svoje portfólio o podnikové SSD, ale hlavne, uviedla svoj prvý vysokovýkonný SSD dostupný v maloobchodnej sieti.

Aktuálnu ponuku SATA SSD spoločnosti SanDisk tvorí dnes už zbytočný SanDisk ReadyCache SSD, dva obstarožné modely SanDisk SSD a SanDisk Ultra Plus SSD a v najvyššej triede zvanej "Go for Speed" je to SanDisk Extreme SSD s radičom SandForce a potom absolútna novinka nazvaná SanDisk Extreme II SSD s radičom Marvell. Práve na tento 240 GB model sa dnes pozrieme.

 

Kľúčové slová
240GB, 88SS9187, Etreme II, Marvell, SanDisk
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý so svojou reakciou...
TOPlist