Samsung SSD 830 Series 64GB – lacné neznamená zlé

, Autor: Gudas

Práve naopak. Zatiaľ čo predošlá generácia SSD od Samsungu nezaujala, nová 830 Series má aspoň papierové predpoklady na úspech. V teste sa pozrieme na 64GB model s cenovkou okolo 100€.

Úvod

O SSD značky Samsung sa toho veľa nehovorí. Jeho radiče sa síce objavili v produktoch od Corsair či OCZ, bolo to však ešte v čase keď trhu kraľovali SSD s Indlilinx Barefoot a etalónom výkonu bol Intel X-25M. Veľký komečný úspech vtedy kórejská firma nezaznamenala. Iná situácia je u OEM výrobcov počítačov, ktorí skôr ako najvyšší výkon požadujú spoľahlivosť. Že to vie Samsung zabezpečiť môže dokazovať aj fakt, že jeho radiče si vybrala do svojich počítačov aj spoločnosť Apple.

Ďalším možným dôvodom, prečo sme o Samsung SSD takmer nič v poslednej dobe nepočuli, môže byť aj výkonnostne nezaujímavá séria SSD 470. Ňou sa firma vrátila na trh s retailovými SSD pre koncovým spotrebiteľov, avšak tieto boli zatienené rýchlejšími SandForce radičmi. Samsungu sa vyhýbajú aj akékoľvek problémy s firmvérom a spoľahlivosťou, preto sa jeho SSD v médiách moc nepreberali.

Absenciu medzi výkonnostnou špičkou by mali napraviť nové SSD 830 Series. Pribudla už "povinná" podpora S-ATA III 6Gbps a rýchlosti cez 500MB/s, navyše vie Samsung ponúknuť aj veľmi priaznivú cenu. Ako je to možné? Jednoducho - všetky komponenty si vyrába sám.  Radič, vyrovnávacia pamäť aj NAND čipy pochádzajú z jeho vlastných fabrík. Nemusí teda od nikoho vyjednávať zľavy, čomu sa nevyhne napríklad OCZ alebo iní výrobcovia.

Predpoklady na úspech tu teda sú, poďme sa pozrieť na nové SSD bližšie. V dnešnej recenzii začneme najatraktívnejším modelom s kapacitou 64GB.

Kľúčové slová
830 Series, Samsung, SSD
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist