reportáž: Čo sa nás čaká a neminie v PSG divízii Hewlett-Packard?

Príjemný septembrový podvečer, atraktívny steak-house v centre hlavného mesta, pravá škótska whiskey a dobré jedlo. Že tieto pojmy akosi nesúvisia s IT? Nuž, áno, to však iba do doby, kým ich nespárujete s tlačovou konferenciou PSG divízie Hewlett-Packard.

Nech už ide o politiku, kultúru či šport, tlačové konferencie bývajú vždy späté s oznámením niečo nového. Nie inak tomu bolo aj tentokrát. Spoločnosť HP si vybrala dátum 17. septembra ako najvhodnejší termín na predstavenie svojich nových produktov pre oblasť československú. Myslelo sa celoplošne, novinárom sa teda naskytol pohľad na produkty, ktorými bude spoločnosť HP sýtiť ako trh mobilný, tak i desktopový a serverový. A keďže išlo predovšetkým o predstavenie noviniek, v podobnom duchu sa budem snažiť previesť vás článkom. Predsa len, ponuka HP je dosť veľká, tak nech sa nám to nemýli.

Predtým ako sa však vrhneme na predstavovanie noviniek, povedzme si najprv čo-to o stratégii značenia jednotlivých produktov. Ako vidno na obrázku, vieme všetky rozdeliť do kategórii podľa zamerania. Ak to vezmeme zľava doprava, posúvame sa na trhu smerom od zákazníka „bežného“ k podnikovému. Tomu zodpovedajú dobre známe mená Compaq, Pavilion (low-end, mainstream), ako aj Pro a Elite (podnikové nasadenie).

Po strome sa samozrejme možno pohybovať aj vertikálnym smerom, v značení preto vidieť aj ďalšiu logiku. Červenou sú značné výrobky Compaq, snažiace sa vyhovieť základným požiadavkám daného segmentu. Orientované sú teda na čo možno najlepšiu cenu (nemusí to ale nutne znamenať kompromisy na úkor použiteľnosti). O poschodie vyššie sa dostávame do sféry prémiových produktov radu Pavilion a Pro, a ešte o čosi vyššie sa na strane bežného zákazníka stretávame s podradom Envy a na strane komerčného s radom Elite a Workstation. Pomyselný stred zaujímajú netbooky Mini.

Začnime poslednými menovanými – „minibúkmi“. Netbooky sú v dnešných časoch veľmi obľúbené, o tom niet sporu. Stačí si spomenúť na reakcie, ktoré vyvolal Asus EE a sme doma. Sú malé, pekné, lacné... Pre ľudí, ktorým počítač stačí len na browsovanie po internete sú splneným snom. No ak by sme sa na ne pozreli z druhej stránky, z hľadiska výkonu, už by to tak svetaborné nebolo. Procesor Intel Atom je slabý, rovnako tak grafická karta GMA950 (radšej ani nehovoriac o nasledovníkovi, ktorý na tom bude ešte o čosi horšie vo výkone procesorovom a o rád horšie v grafickom, to však nie je predmetom tohto článku). Predstavená bola špeciálna edícia, ktorej look bol pripravený v spolupráci s dizajnérom Tordom Boontjem, momentálne profesorom na slávnej Royal College of Art. Dizajn je skutočne pekný a napriek zvýšenému finančnému ohodnoteniu si táto perla iste nájde kupcov.

Cenovo citlivého zákazníka zaujímu novinky z rady Compaq, menovite 610 a 615. HD rozlíšenia sú momentálne maximálne trendové, pomer strán displeja 16:9 preto asi nikoho neprekvapí. Z hľadiska celkového uživateľkého komfortu je to podľa mňa síce krok späť (väčšinu dňa nepozeráme širokouhlý film), avšak keď už sa raz všetci tam hore rozhodnú, že takto je to lepšie, ťažko proti tomu bojovať. Ako som už napísal, orientuje sa na cenu, čakať LED podsvietenie je preto zbytočné. Miesto neho sa zákazník dočká starej dobrej kombinácie trubicového podsvietenia a lesklého displeja. Pevný disk bude 5400-otáčkový so softwarovou ochranou proti názorom (3D DriveGuard), operačnej pamäte bude jednen alebo dva gigabajty. Tých z vás, ktorí si vyberú AMD platformu môže tešiť, že budú vybavení grafickým čipom Radeon HD3200, neporovnateľne lepším riešením od integrovanej grafiky Intelu. Ešte poznamenám, že v značení vo všeobecnosti si treba všimnúť, že posledná číslica vždy učuje platformu. Nula je pre Intel (platforma Santa Rosa), päťka pre AMD (Puma). Obe koncovky sú veľmi príznačné, možno aj z dôvodu, aby medzi priaznivcami jednej zo strán nevznikali nepokoje. :)

Nováčikovia, modely ProBook chytia za srdce predovšetkým business zákazníkov. Aby zaujali, podriaďujú sa ich nadštandardným požiadavkam základňou z horčíka, povrchom z eloxovaného hliníka v dvoch farebných prevedeniach – Glossy Noir (čierna) alebo Merlot (bordová), klávesnicou odolnou voči tekutinám, dlhou výdržou na batériu, ako aj celkovo elegantným dizajnom a malými rozmermi. Veď ako napr. bolo odprezentované, 15-palcový ProBook série 4500 je vysoký len 23 milimetrov a váži len trochu viac ako jeden a pol kilogramu a to sa už cení! Možnosť siahnuť si som mal len na najmenší 13-palcový model, zanechal ale vo mne prevažne dobré pocity. Konštrukcia bola pevná, s povrchom príjemným na dotyk. Potešil samozrejme LED displej. Čo však potešilo menej boli tlačidlá touchpadu, ktoré boli tak jemné (takmer bez vôle), až som si k nim za tých pár okamihov vybudoval odpor... Preferencie užívateľov sú našťastie rôzne od osoby k osobe, preto prosím neberte moju výpoveď ako jednoznačný ortieľ a rozhodnúť nechajte predovšetkým seba. Aby som nezabudol, prítomný je taktiež QuickLook/QuickWeb, funkcia veľmi sa ponášajúca na Asus ExpressGate. Ide vlastne o linuxovú distribúciu, do ktorej sa môžete nabootovať prednostne pred štartom OS Windows do niekoľkých sekúnd, a môžete napr. prehliadať internet, či spravovať fotografie. Porovanie týchto dvoch prostredí nás samozrejme neminie – v momente, keď budem mať k dispozícii HP ProBook, funkcionalitu vyskúšam a o dojmy sa s vami podelím v samostatnom článku. Zamerať pozornosť odporúčam aj na novú podobu klávesnice. Klávesy sú hranaté, s nízkym zdvihom a pomerne veľkým rozostupom. Alebo možno aj s normálnym, len s menej rozmernými klávesmi. To koniec koncov nie je dôležité. Dôležité je, že sa mi na nej písalo trošku horšie, pretože som si nemohol dovoliť dávkovať stlačenia tak presne na okraje tlačidiel. Našťastie, nič také, čo by sa nedalo poctivým tréningom natrénovať.

Obemnou prirodzene prešli i obľúbené notebooky Pavilion. Držiac sa nových praktík spoločnosti HP, Paviliony prešli v držaní displeja prerodom z dvoch malých na jeden veľký kĺb (podobne ako to majú už dlhšiu dobu notebooky Toshiba). Predstavenými novinkami sú dm1 a dm3, notebooky vybavené CULV procesormi Intelu (u dm3 prípadne aj procesormi AMD). Číselné značenie, myslím, dosť jednoznačne nahovára, že ide o uhlopriečky 11,6 a 13,3 palca (áno, aj v tomto prípade ide o HD rozlíšenie). Veľmi pozitívnou správou je prítomnosť LED podsvietenia, vďaka ktorému človek prežíva pri pohľade na displej príjmenú senzáciu. Homogenita podsvietenia je už na prvý pohľad vyššia a farby pôsobia sýtejším dojmom. Dm3 disponuje hliníkovou povrchovou úpravou, pri dotyku príjemne chladí a nenecháva na sebe poznať odtlačky. Dm1 je „len“ plast, navyše lesklý, našťastie však dostatočne sofistikovaný, aby o vašich dotykoch nedal vedieť. Sklamala ma len pevnosť veka – pri vyvolaní relatívne malého tlaku sa veľmi komfortne prehýbalo.

A keď už sme pri déčkovej sérii, dovolím si ešte jednu správu. Po internete sa začali síriť chýri (potvrdené obrázkami) o Pavilionoch dv8, ktoré by mali byť poháňané Core i7 procesormi... Je skutočne už len otázkou niekoľkých týždňov či krátkych mesiacov, kedy sa nám dostanú do obchodov.

Nebyť nasledujúceho hardwaru, presunul by som sa už k počítačovým zostavám. Nakoniec ale u notebookov chvíľku ale ešte zostanem. HP sa pochválilo Long Life batériami (s dlhou životnosťou), o ktorých tvrdí, že behom 18 mesiacov nebudete musieť kupovať novú. Faktom totiž je, že batérie majú v závislosti na tom, ako intenzívne sú používané, tendenciu strácať kapacitu. Behom dvoch rokov tak pre ne nie je problém dostať sa pod 50% svojho niekdajšieho maxima. U nových batérii HP garantuje, že v priebehu troch rokov alebo 1000 cyklov nabitia neklesne jej kapacita pod 80% pôvodnej. Nuž, som zvedavý. Čas na počte reklamácií ukáže na koľko boli tieto slová pravdivé.

Zaujímavou novinkou je takisto USB hub s funkciou dokovacej stanice. Pravdu povediac, dokovacej nie v pravom slova zmysle, pretože vám neumožňuje notebook nabíjať, ako hub ale poslúži. A čo je pekné predovšetkým, pripojiť k nej môžete akýkoľvek notebook bez ohľadu na výrobcu - žiadne HP-only sa nekoná. Hŕstka konektorov zahŕňa štyri USB (žiaľ, nepodarilo sa mi zistiť, či s možnosťou nabíjania a súdiť čisto len na základe absentujúceho grafického značenia by bolo neprofesionálne), LAN, dva audio jacky, VGA a DVI. Cez VGA sa pripojíte maximálne do rozlíšenia 1600x1200, cez DVI to je 1680x1050.

Ak by som si mal trocha rýpnuť, veľmi by ma zaujímalo, ako sa hub vysporiada s dvoma pripojenými monitormi. Všetky dáta sa prenášajú cez obyčajný USB kábel, z ktorého je reálne možné dostať za sekundu maximálne tak 30 MiB. Pri rozlíšení 1680x1050 to pri refresh rate štandardných 60 Hz znamená preniesť 100 MiB/s. Samozrejme, použité sú rôzne kompresné algoritmy, no aj tak. Viem, o čom hovorím, na trhu našťastie máme LCD displeje od Samsungu, ktoré sa pripájajú cez USB. Obmedzenie USB 2.0 portu pri kancelárskej práci necítiť (presúva sa vlastne len kurzor myši), ak si však na takom monitore pustíte hru či video, začnete rozumieť. USB 2.0 má teda určité problémy s jedným monitorom, nieto ešte s dvoma. To ale len na okraj, možno by som bol prekvapený. Pravdou zostáva, že hub bežný užívateľ sotva využije a radšej sa uskromní s možnosťou pripojenia monitora k notebooku a jeho štyrmi základnými USB portmi. :)

Segmentáciu si uplatníme v praxi ešte raz, tentokrát na desktopoch. Začnime bežným konzumentom. Najlacnejším riešením sú počítače Compaq 500B (505B), ktoré by sa dali označiť za vymetačov noname trhu. Agresívna cenová politika nepustí, oproti noname výrobcom navyše máte záruku kvalitného značkového servisu. Béčko na konci síce značí business, netreba si z toho ale robiť veľkú hlavu. Sú to jednoznačne cenovo orientované kancelárske zostavy. Komu notebook nesedí a potrebuje počítač len na základné činnosti, má vyhrané.

V súvislosti s objavením sa platformy Nehalem si HP samozrejme nemohlo dovoliť zaháľať. Do pozornosti tým hravejším z vás preto dávam PC zostavy HP Elite 7000 vybavené Core i5 alebo Core i7 procesormi a podobne výkonovo dimenzovanými grafickými kartami. Opäť raz sa nám zopakuje agresívna cenová politika, ktorou sa snaží výrobca vytlačiť z trhu neznačkové zariadenia.

V podnikovom sektore sa ukázali vynovené Compaq dc5800-ovky. Nahradia ich Compaq 6000 Pro. Konfigurácii je mnoho, voliť možno medzi platformou Intel aj AMD (6005), medzi pevnými diskami s otáčkami od 7200 po 10k za minútu, ku ktorým je možné voliteľne pridať jeden SSD.

A celkom na záver tu máme pracovné stanice pre rok 2009. Nie sú to žiadne novinky, len pripomenuté modely (obmena produktov tu prebieha skôr na ročnej báze). HP sa pochválilo špeciálnym beznástrojovým servisom (vynímať sa dá jednoducho všetko od mechaník cez prídavné karty až po zdroj), dizajnom mysliacim na efektívny airflow v skrinke (musím povedať, že skutočne podareným), ako aj mechanizmom na absorpciu nárazov do pevného disku a pomalobežnými ventilátormi (vďaka efektívnemu prúdeniu vzduchu si to môžu dovoliť). Spomenuté boli rady Z400 a Z600 a Z800, pre ktoré opísané charakteristiky platia predovšetkým.

Po skončení prezentácie prebrala iniciatívu reštaurácia Upside Down, ktorej zamestnanec sa niekoľko minút poctivo venoval prednášaniu o pravej škótskej whiskey spojenému s ochutnávkou, za ktorou nasledovalo výborné jedlo a dobrý pocit z novo nadobudnutých informácii. V tak príjemnom prostredí sa očividne až príliš zapáčilo batériám, ktoré na tlačovú konferenciu prišli so mnou, následkom čoho sa mi podarilo zachytiť len niekoľko málo kvalitných záberov z mobilného telefónu, nehodiacich sa na zverejnenie. No nič to, nabudúce sa poistím lepšie... ;)




Komentáre (3)
tomkocur
"Pevný disk bude 5400-otáčkový so softwarovou ochranou proti názorom"... na akom princípe TOTO funguje? :D
Snake
vždy tam musí byť senzor na otrasy, vibrácie či volné pády, čiže niečo ako softwarova ochrana neexistuje, jedine že by bol tento senzor mimo pevného disku, a na základe tohto senzora by sa softwarovo ovladali mechanické časti pevného disku (=nepravdepodobné)
ribi
Áno, chybička.
Pridať nový komentár
TOPlist