Raidsonic IB-360StS-B

Je tomu už asi pol roka, čo si čitatelia www.pretaktovanie.sk mohli naposledy prečítať recenziu na externý box pre pevný disk. Vtedy išlo o model IB-360U-BL, nemeckej spoločnosti RaidSonic, orientujúcej sa takmer výhradne na riešenia tohto typu, určený pre Paralel ATA disky, ktorý sa k počítaču pripájal prostredníctvom USB konektoru. Dnes sa pozrieme na pokračovateľa produktovej línie, tento krát však už určeného pre modernejší typ pevných diskov Serial ATA.Balenie a príslušenstvo

Externý box je dodávaný vo veľkej čiernej kartónovej škatuly, ktorá vás informuje snáď o všetkých externých boxoch série IB-360. O tom, aký box sa vám to vlastne dostal do rúk, sa ale presvedčíte až po zhliadnutí jej obsahu, resp. po prečítaní malého, ľahko prehliadnuteľného, textu, nachádzajúceho sa nad čiarovým kódom na zadnej strane škatule. Tá je vyrobená z dostatočne pevného materiálu (hrubý kartón), takže pri prenose toho vydrží pomerne dosť. Kladne hodnotím výsuvnú umelohmotnú rúčku, vďaka ktorej sa škatuľa ľahko prenáša.



Samotný externý box je v škatuli uložený na kartónovej „stoličke“, ktorá ho oddeľuje od ostatného príslušenstva.



Hneď pod boxom je uložené pribalené príslušenstvo v skromnom množstve. Uznávam ale, že veľmi veľa toho, čo by malo nejakú logiku, sa k podobnému produktu pribaliť nedá. V škatuli teda nájdete okrem boxu navyše napájací adaptér, kábel na pripojenie do elektrickej siete, jeden Serial ATA kábel a takmer nič nehovoriaci manuál, napísaný v piatich jazykoch (angličtina, nemčina, francúzština, taliančina, španielčina). Ovládač k Icy Boxu priložený nie je. Nakoľko ide o zariadenie typu Serial ATA, bol by úplne nepotrebný - dostanete ho už spolu so základnou doskou.






Konštrukcia

Tak ako každý box zo série IB-360, aj IB-360-StS-BL je vyrobený z hliníku a spolu s precízne spracovaným tvarom vo vás zanecháva príjemný dojem. Box samotný stojí na oblúkovitom podstavci. K boxu je pripevnený pomocou dvoch skrutiek, ktoré je možné odstrániť aj bez požitia skrutkovača. K podstavcu by som mal jednu malú výhradu, a to, že už aj pri trochu prudšom bočnom náraze má celý box tendenciu prekotiť sa, čo za ostrej prevádzky vôbec nemusí mať priaznivé následky. V "nárazofilnom" prostredí by som teda box radšej používal s odskrutkovaným podstavcom a položený naležato, resp. na mieste, kde by bol pred nárazmi dobre chránený. Dotyková časť stojana je samozrejme gumená.



Dominantou boxu je predná maska. Presne v jej strede je umiestnený štvorec s nápisom Icy Box (odtiaľ IB-xxx v názve), položený na vydierkovanom kryte. "Deravý" predný kryt nie je na škodu - môže ním prúdiť vzduch, ktorým sa bude pevný disk, pochopiteľne, ochladzovať.
Na spodnej strane sa nachádzajú už spomínané dve skrutky, ktorými sa dá stojan uvoľniť, ďalej štyri malé skrutky, ktorými sa k sebe upevňuje vnútorná a vonkajšia časť boxu a dve namodro silno svietiace LED diódy. Ľuďom, ktorí nemajú radi, keď na nich niečo po tme svieti (do tejto skupiny patrím aj ja), preto vopred odporúčam, aby box dali niekam, odkiaľ ich nebude môcť "ožarovať".
Na zadnej strane IB-360-StS-BL sú umiestnené - konektor SATA, napájací konektor a sieťový vypínač (na obrázku zhora dole). RaidSonic vyrába aj modely, ktoré sa dajú pripojiť navyše cez USB alebo FireWire konektor.



"Interiér", vysúvacia časť boxu, je pre mňa tak trochu sklamaním. Nie že by nebola dobre spracovaná, to teda nie! Konštrukcia je pevná a všetky plechy sú pekne zaoblené, takže sa zaručene na žiadnom z nich neporežete. Ak ste sa ale na priložený obrázok pozreli pozornejšie, určite vám neušla dĺžka káblov - sú pridlhé. Po vložení pevného disku je manipulácia s nimi ťažká, dokonca som mal pocit, že každú chvíľu vytrhnem plošný spoj, ku ktorému je zdrojový kábel pripevnený. Zdrojový kábel je navyše na opačnej strane ako by mal byť. Serial ATA disky totiž majú konektor na napájanie zo zdroja umiestnený naľavo a nie napravo, ako by sa podľa umiestnenia káblov v tomto boxe mohlo zdať. Keby kábel nebol doslova tuhý, dal by sa tento nedostatok prehliadnuť...
K vnútornej časti boxu sa pevný disk pripevňuje štyrmi skrutkami, ak ho však upevníte iba na diagonále, nič tým nepokazíte - aj v tomto prípade drží ako pribitý.




Praktická prevádzka

Na testovanie mi dobre poslúžil už trošku postarší počítač s nasledovnou konfiguráciou (uvádzam len podstatné komponenty):

CPUAMD Sempron 2800+
MBMSI K8T Neo-V
RAM512 MB DDR400
HDDWestern Digital WS1600JS, 160 GB, 16 MB cache
OSMicrosoft Windows XP SP2, EN

Po tom ako zapnete napájanie, rozsvietia sa LED diódy a Icy Box je pripravený na pripojenie k počítaču. Zapnuté LED diódy vyzerajú naozaj pekne, platí pre ne ale to, čo som už spomenul vyššie. Keďže každé zariadenie typu SATA disponuje funkciou Hot-Plug, nie je problém externý box pripojiť k počítaču aj počas prevádzky. Operačný systém, v mojom prípade Windows XP SP2, samozrejme ihneď novo-pripojený pevný disk rozpoznal a po nainštalovaní ovládačov bol pripravený na použitie.

Celkom ma zaujímalo, ako "predĺžené vedenie" (SATA kábel v externom boxe + SATA kábel do počítača) ovplyvní rýchlosť pevného disku. Ak totiž pevný disk pripájate cez rozhranie USB alebo FireWire, úbytky na výkone sú citeľné. Presne podľa predpokladov sa ale táto nepríjemná skutočnosť v prípade zapojenia cez SATA konektor nepotvrdila a pevný disk pracoval celý čas prakticky na plné obrátky. O mojich slovách sa môžete presvedčiť na priloženom obrázku z programu HD Tach. Uverejňovať viac obrázkov by nemalo zmysel, pretože výsledky čiastkových testov pevného disku v a mimo externého boxu sa v programoch PCMark, Everest, či h2benchw podobajú ako vajce vajcu.

Disk uložený v externom boxe, resp. externý pevný disk, pripojený prostredníctvom SATA kábla by, vzhľadom na výsledky dosiahnuté týmto boxom, mal byť omnoho výkonnejší ako rovnaké zariadenie pripojené cez USB, či FireWire kábel. Mám pocit, že SATA sa na poli externých diskov v dohľadnej dobe (zopár mesiacov) stane štandardom a konektory USB a FireWire z tohto sektoru vytlačí úplne.
Dôležitým parametrom externého boxu je takisto odvod tepla z pevného disku a jeho odhlučnenie. Myslím si, že tu nie je veľmi o čom diskutovať. Pevný disk má styčnú plochu s boxom o niečo väčšiu, akú by mal, keby bol uložený v skrinke a tým pádom je aj odvod tepla o niečo väčší. Hluk pevného disku je dostatočne tlmený a to aj v prípadoch, keď fragmentovaný disk zúrivo vyhľadáva dáta po celom svojom obsahu. Trošku ma zarazilo to, že odnímateľný stojan Icy Boxu má aj v prípade maximálneho priskrutkovania pomerne veľkú vôľu, takže som očakával rezonancie, našťastie sa žiadne nedostavili.




Záver

Nuž, čo napísať na záver? Snáď len toľko, že aj keď sa ma IB-360-StS-BL o svojich kvalitách snažil presvedčiť, minimálne v jednej oblasti sa mu to úplne nepodarilo. Nejde o žiadnu katastrofu, skôr o záležitosti, ktoré trochu zamrzia, pretože by sa im dalo ľahko vyhnúť.

+
Ak platí, že (laický) zákazník si produkt vyberá podľa zraku, určite sa nad týmto zariadením bude zamýšľať. Dizajn je jednoduchý a čistý, ničím nevtieravý. Takisto pripojenie cez Serial ATA rozhranie musím ohodnotiť kladne. S odvodom tepla a hlučnosťou problém nebol.

+/-
Je škoda, že testovaný Icy Box neumožňuje aj pripojenie cez USB či FireWire, celkom to znemožňuje komunikáciu so staršími notebookmi či počítačmi (najmä pri prvom z menovaných ide o problém).

-
Hneď ako som si Icy Box položil na skrinku, nedalo mi nevyskúšať, koľko toho vydrží, kým sa prekotí. Jemne som teda doň sotil a... rozkýval sa, no neprevrátil. Keď som ho však posotil trošku silnejšie, už mi ležal vo vopred pripravenej dlani. Stačilo by stojan rozšíriť o 5 mm a bol by dokonale stabilný. Veľmi ma zamrzelo použitie dlhých, ale najmä tuhých káblov vo vysúvacej časti boxu. Ich dĺžka samotná by bola v poriadku, nelogická tuhosť a tým pádom aj náchylnosť na poškodenie a ťažká manévrovateľnosť sa veľmi ospravedlniť nedá.


A pre koho je taký externý box určený? Treba si uvedomiť, že ani DVD a už vôbec nie CD médiá, na prenos väčšieho objemu dát nestačia. Omnoho pohodlnejšie ako zapísať dáta na tri DVD disky a trikrát pri tom niekoľko minút čakať na ich zaplnenie, je za pár sekúnd nakopírovať dáta na pevný disk. Netreba sa ani obávať efektu, keď DVD mechanika nie je schopná DVD načítať. Externý box, alebo ešte lepšie, externý pevný disk, teda príde vhod najmä ľuďom, ktorý často potrebujú prenášať väčší objem dát. V extrémnejších prípadoch veľmi dobre poslúži aj ako veľké zálohovacie médium.

Suma sumárum je RaidSonic IB-360StS-BL kvalitný produkt, ktorý si určite nájde miesto u nejedného "prenášača" dát. V dobe písania recenzie bol už v našom e-shope nahradený modelom IB-360StUS-BL, ktorý navyše disponuje možnosťou pripojenia cez FireWire a predáva sa za cenu 2036,- Sk s DPH.

Komentáre (6)
Wizik
Recenzia vcelku dobra. P.S:Kto je Richard Biely? ...
Bikermotyl
Načo sa pýtaš, keď si sám odpovedáš :-) Inak recenzia výborná.
gabriel
Výborná recenzia a hneď na prvý krát ;-). Gratulujem...
steel
btw to s tym napajanim si mal asi disk inak otocit :) zrejme aj to mal vyrobca na mysli. Je predsa jedno ci je hore "bruchom alebo chrbtom"...
ribi
Lenže disk má dierky iba na spodnej strane! Na hornej nie, takže sa dá priskrutkovať iba zospodu.
AmOK
V clanku spomenuty novy model IB-360StUS-BL, nema FireWire moznost. Anzahl Hostschnittstelle SATA: 1 Anzahl Hostschnittstelle USB 2.0: 1 Anzahl Schnittstelle PATA: 1 Anzahl Schnittstelle SATA: 1 To je ale v porovnani s obsahom recenzie fakt len chybicka. Tesim sa na dalsie taketo recenzie.
Pridať nový komentár
TOPlist