Príbeh o sieťach - Wi-Fi teoreticky aj prakticky

 
Dnes si podrobnejšie preberieme tému, ktorá bude najviac zaujímať asi väčšinu z vás. Prejdeme si teóriou Wi-Fi sietí, ich rozdelením, ale pozrieme sa aj na praktické príklady nastavenia vašej domácej wifi siete.

 

Modulácie vo Wi-Fi sieťach

 
Bezdrôtové (wireless) technológie všeobecne majú niekoľko výhod. Zatiaľ čo jedným káblom pripojíte do siete iba jednu stanicu, použitím jedného AP (access point) môžete naraz pripojiť až niekoľko staníc. Ďalšou výhodou vyplývajúcou z toho, že nemusíme ťahať káble je mobilita. So smartfónom v ruke môžete behať po celom dome bez toho, aby vás niečo obmedzovalo, samozrejme, ak vám to umožňuje pokrytie Wi-Fi signálu. Wireless technológie využívajú elektromagnetické vlnenie, ktoré je schopné prekonať aj väčšie geografické vzdialenosti. Tu je skôr reč o technológii Wi-max ako Wi-Fi.
 
V súčasnosti najpoužívanejším štandardom pre WLAN je IEEE  802.11. Postupne si predstavíme štandardy 802.11 a/b/g/n, ktoré sú stále najpoužívanejšie. Poslednou dobou počúvame aj o ac štandardne, ktorý bol do nedávna ešte draftom, no na začiatku tohto roka bol už ratifikovaný Wi-Fi alianciou.
 
 
Skôr ako si však predstavíme jednotlivé štandardy povedzme si niečo o modulácii. Modulácia je zmena istej charakteristiky prenášaného signálu, ktorou bude vyjadrený prenášaný symbol počas prenosu. WLAN používajú 3 hlavné modulačné techniky.
Prvá je FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum). Ide o moduláciu, v ktorej vysielač a prijímač pravidelne podľa istej náhodnej postupnosti prechádzajú pásmom medzi frekvenciami v danom kanáli. V každom časovom okamihu sa využíva práve jedna frekvencia. Ak prenos na nej zlyhá, opakuje sa prenesenie na inej frekvencii. Nevyhnutná je synchronizácia náhodných generátorov a momentov prechodu medzi frekvenciami.
Ďalšou technikou modulácie je DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum). Tu sa prenášané dáta kombinujú s prúdom náhodných kódov, tzv. chips. Týmto sa docieľuje efektívne pridávanie šumu, ktoré rozpestre spektrum. Taktiež je tu potrebná synchronizácia. DSSS je momentálne využívaná v mnohých WLAN sieťach.
OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) je posledná modulačná technika, ktorú si predstavíme. Ide vlastne o skupinu techník, ktoré využívajú rozdelenie kanálov na subkanály. Následne posielajú dáta týmito subkanálmi. Ide o techniku využívanú v sieťach ako 802.11a/g, DSL atď.
 
Dôvod, prečo sme si predstavovali jednotlivé modulácie je ten, že napríklad štandard 802.11g s moduláciou DSSS dosahuje maximálnu teoretickú rýchlosť 11Mbps, zatiaľ čo pri použití modulácie OFDM je to až 54Mbps. Teraz však už k jednotlivým štandardom.
 
Komentáre (2)
Ethos
Ja mam najnovsi modul ac a moze mad speed 800Mbps ale zatial mam n a ide 300Mbps .. ac routre su predrazene este..
janlujzo
WLAN používajú 3 hlavné modulačné techniky. Prvá je FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum). Ide o moduláciu, v ktorej vysielač a prijímač pravidelne podľa istej náhodnej postupnosti prechádzajú pásmom medzi frekvenciami v danom kanáli. V každom časovom okamihu sa využíva práve jedna frekvencia. Ak prenos na nej zlyhá, opakuje sa prenesenie na inej frekvencii. Nevyhnutná je synchronizácia náhodných generátorov a momentov prechodu medzi frekvenciami. Je to na zamyslenie ale tato technologia sa uz pouzivavala pri radiovej komunikacii za 2sv. vojny. Nic nevymyslame, len rozvijame a aplikujeme. To je len moj nazor a asi aj fakt. Pekny serial clankov o Sietach. Dakujem
Pridať nový komentár
TOPlist