OCZ Vector 150 240GB - minuloročný výkon za prijateľnejšiu cenu

, Autor: BurnerTom

Vyššia životnosť, výrazne vyšší trvalý ustálený výkon, a to všetko za nižšiu cenu oproti pôvodnému modelu. Je to však dosť voči konkurenčným modelom?

OCZ Vector 150 240GB - Úvod

Rovnako ako konkurenčné spoločnosti pokračuje aj OCZ v aktualizácii svojej produktovej rady spotrebiteľských riešení, čo v prípade SSD, určených počítačovým nadšencom, znamená nahradenie pôvodného OCZ Vector novším modelom s označením Vector 150.

OCZ aj naďalej ťaží z predchádzajúcich akvizícií, vďaka ktorým má k dispozícii tím inžinierov s bohatými skúsenosťami v oblasti SSD radičov postavených na DRAM a Fibre-Channel technológii (Solid Data), ako aj v oblasti klientských radičov (Indilinx), dizajnu system-on-chip riešení (PLX Technology) a flash kešovania a virtualizačného softvéru (SANRAD). OCZ tým získala plnú kontrolu nad svojim riešením, vďaka čomu môže koncovému zákazníkovi poskytnúť neprekonateľný výkon, spoľahlivosť a podporu. Kým SSD OCZ vždy patrili medzi najvýkonnejšie disky na trhu, bola to práve nízka spoľahlivosť a nevyladený firmvér, ktorý im spravili zlú reputáciu. Tú sa nové vedenie spoločnosti prisľúbilo  s príchodom pôvodného OCZ Vector napraviť a podľa všetkého to vyzerá tak, že to skutočne mysleli vážne. Pre OCZ Vector totiž zatiaľ vyšla iba jedna aktualizácia firmvéru, ktorá rieši ojedinelé poškodenie firmvéru v prípadoch neočakávaných náhlych výpadkov napájania a zlepšuje kompatibilitu. Pre SSD Vertex 450 dokonca žiadna aktualizácia firmvéru zatiaľ nebola nutná.

2,5" OCZ Vector 150 o hrúbke 7mm je samozrejme vybavený proprietárnym radičom Barefoot 3 kompletne navrhnutým spoločnosťou OCZ a novými 19nm MLC NAND flash. Oproti predchádzajúcej generácii je u 256GB modelu nastavený štandardný 7% overprovisioning, vďaka čomu má Vector 150 s vynoveným firmvérom o 150% vyššiu životnosť a spoľahlivosť, disponuje najvyšším trvalým výkonom na trhu a súčasne vyšším výkonom v prípade súčasného čítania a zápisu dát. Po vzore OCZ Vertex 450 už aj Vector 150 podporuje hardvérové šifrovanie dát AES-256 a pribalený klonovací softvér už podporuje Windows 8.

V OCZ Vector 150 je podľa všetkého použitý radič z pôvodného OCZ Vector, ktorý vďaka novému firmvéru podporuje hardvérové šifrovanie dát AES-256. Celkom prekvapivým krokom je prechod od Intel (Vector) a Micron (Vertex 450) NAND flash s rozhraním ONFi ku konkurenčným 19nm MLC NAND flash Toshiba s rozhraním Toggle, no nakoľko rovnaký krok učinila aj spoločnosť Kingston, otvára sa tým priestor na rôzne konšpiračné teórie. Jedným z dôsledkov výmeny dodávateľa NAND flash je výrazne vyššia životnosť SSD pri zachovaní rovnakého maximálneho výkonu a päťročnej záruky.

OCZ správne porovnáva svoj Vector 150 s konkurenčnými najvýkonnejšími SSD s päťročnou zárukou, nad ktorými jednoznačne dominuje v prípade trvalého náhodného zápisu 4 kB blokov dát, keď poskytuje päťnásobný výkon oproti Samsung 840 Pro a dokonca takmer dvanásťnásobný oproti Intel SSD 530 Series. Uvedené hodnoty u SSD Samsung a Intel sú voči nami nameraným hodnotám síce o trochu nižšie, no výkonnostný rozdiel je natoľko priepastný, že sa je v prípade OCZ Vector 150 skutočne na čo tešiť. Pridanou hodnotou SSD OCZ voči SSD Seagate a SanDisk je aj pribalený klonovací softvér a redukcia na montáž 2,5" SSD do 3,5" šachty v PC.

 

Kľúčové slová
240GB, Barefoot 3 M00, OCZ, Vector 150
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý so svojou reakciou...
TOPlist