Život na Zemi začal zrejme skôr ako sme si mysleli

, Autor: Vladys
 
Nový objav naznačuje počiatok života na modrej planéte pred 3,7 miliardami rokov a nie pred 3,4 miliardami rokov, ako sa doteraz predpokladalo.

Planéta Zem vznikla približne pred 4,5 miliardami rokov. Geológovia odhadujú začiatok života na našej planéte do obdobia asi pred 3,4 miliardami rokov, no túto hranicu budú musieť zrejme zvážiť. Austrálski geológovia totiž objavili extrémne staré a pozoruhodné štruktúry v Grónsku. Ide o fosílie nazývané ako stomatolity, ktoré vytvorili mikróby. Pravdou je, že tieto fosílie boli objavené ešte v roku 2012, no vedci si dali načas s ich skúmaním a analýzou. O ich záveroch informoval renomovaný magazín Nature.
 
 
Stomatolity objavené v snehu v oblasti Isua v Grónsku majú asi 5cm a kužeľovitý tvar. Neskoršia analýza potvrdila, že majú mikrobiálny pôvod, z ktorého vedci dokázali určiť ich približný vek. Ten bol stanovený na obdobie pred 3,7 miliardou rokov. Ak budú závery vedcov potvrdené, pôjde o najstarší doposiaľ nájdený dôkaz o existencii života, ktorý svojím vekom prekoná aj stomatolity nájdené v Západnej Austrálii. Ich vek sa totiž odhaduje „iba“ na 3,4 miliardy rokov a doteraz boli považované za najstaršie na svete. Objav z Grónska by tak posunul začiatok života na Zemi o viac ako 200 miliónov rokov skôr do obdobia relatívne krátko po vzniku planéty, kedy bola ešte stále horúca a bombardovaná asteroidmi.
 
Objavené stomatolity v Grónsku môžu mať však ešte jeden dôsledok. Vedúci výskumu Allen Nutman hovorí, že v čase vzniku Zeme mal podobnú štruktúru aj Mars. Ak teda dokázali na Zemi pred 3,7 miliardami rokmi žiť mikróby, zvyšuje to šancu, že podobné biologické formy sa objavili aj na Marse predtým ako vyschol.
Kľúčové slová
veda
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Život na Zemi začal zrejme skôr ako sme si mysleli

Ja som počul, že život na Zemi vytvoril "Boh" ! Tak ako vlastne to je ! Kto si tu vymýšľa a klame ľudí !?

Re: Život na Zemi začal zrejme skôr ako sme si mysleli

Ved mohol, aj takýmto spôsobom :) Alebo žeby stvoril len človeka? či aká je tvoja predstava o "stvorení" ?

Re: Život na Zemi začal zrejme skôr ako sme si mysleli

Kto si tu vymýšľa a klame ľudí !?

No cirkev predsa, to si ešte nepočul? Alebo ťa to ešte stále šokuje?

Re: Život na Zemi začal zrejme skôr ako sme si mysleli

Boh je len rozpravka a pedofili z vatikanu s toho urobili bestseller

Poslať nový komentár

TOPlist