Železo z topiacich sa ľadovcov môže spomaliť globálne otepľovanie

Jedným z hlavných konzumentov oxidu uhličitého, ktorého rastúca koncentrácia v atmosfére sa považuje za príčinu globálneho otepľovania je morský planktón. Už istý čas sa vie, že prítomnosť železa v oceánoch dokáže podporiť jeho rast a teda zvýšiť spotrebu oxidu uhličitého z atmosféry. 

Nedávne zistenia vedcov z Universities of Bristol, Leeds, Edinburgh a National Oceanography Centre poukázali na nový zdroj železa využiteľného planktónom. Tím vedcov zachytával počas leta v roku 2012 vodu z Leverettovho Ľadovca v Grónsku, ktorý má rozlohu 600 km2 a testoval ju na prítomnosť železa. Ukázalo sa, že táto voda je bohatá na jeho prítomnosť a oceány teda sezónne dostávajú jeho zvýšený prísun. Tieto výsledky boli publikované v časopise Nature Communications.

Na základe týchto výsledkov sa odhaduje, že počas topenia sa do oceánov uvoľňuje približne 400 000 až 2 500 000 ton biologicky využiteľného železa z Grónska a 60 000 až 100 000 ton z oblasti Antarktídy. Toto množstvo sa dá prirovnať hmotnosti 125-tich Eiffelových veží. Topenie ľadových plôch by teda mohlo poskytnúť akýsi prirodzený „spomaľovač“ globálneho otepľovania.

Zdroj: phys.org, www.nature.com

Pridať nový komentár
TOPlist