Zbrane cez Facebook sa dajú kúpiť za 15 minút

 
Všetci zrejme dobre poznáme sociálnu sieť Facebook. Umožňuje nám ostať v kontakte, zdieľať fotografie či rôzne novinky, sledovať obľúbené stránky, hrať hry a... kúpiť si nebezpečné strelné zbrane.

Áno, čítate správne. Pre našinca je však tento úkon (našťastie) zatiaľ o dosť komplikovanejší, pretože stránky zameraná na predaj zbraní cez Facebook sa sústredia na oblasť USA. Takýmto spôsobom sa v októbri minulého roka dostal iba 15-ročný chlapec z Kentucky k 9mm pištoli. Chlapca zatkli v areáli školy pretože ilegálne držanú zbraň mal pri sebe.
 
Keď sa chlapca na výsluchu pýtali kde získal zbraň odpoveď bola prekvapivá. Facebook. Žiadne otázky. Žiadne občianske preukazy. Celý priebeh je šokujúco jednoduchý. Predajca a kupujúci sa na obchode dohodnú na sociálnej sieti a k skutočnej výmene dôjde zvyčajne na odľahlom mieste akým sú tmavé ulice, parky či odľahlé cesty.
 
 
Ako sa neskôr ukázalo 15-ročný chlapec nie je jediný, kto sa takýmto spôsobom dostal k zbrani. Na sociálnej sieti je mnoho podobne zameraných stránok, ktoré ponúkajú strelné zbrane, pričom túto činnosť sa ani nesnažia nejako zakryť a majú mená ako Strelné zbrane Alamogordo, Zbrane na predaj, Milujem zbrane či Zbrane, munícia a čepele.
 
Zatiaľ čo niektoré z týchto stránok reprezentujú legitímneho predajcu zbraní (federálny zákon upravujúci kupovanie zbraní medzi jednotlivcami v USA je pomerne laxný), nie je problém medzi nimi nájsť aj také, za ktorými sa skrýva nelegálny predajca. Na takýchto stránkach si pištoľ či poloautomatickú zbraň môže kúpiť aj človek, ktorý nedovŕšil 18 rokov.
 
O tom, že je to naozaj jednoduché sa presvedčili aj dvaja redaktori magazínu VentureBear, ktorí predstierali seriózny záujem o kúpu poloautomatickej 7mm pušky s 90 nábojmi od chlapíka menom Dave zo stránky Strelné zbrane Alamogordo. Celý obchod sa im na Facebooku podarilo dohodnúť za menej ako 15 minút aj vďaka tomu, že Dave bol veľmi ochotný a nevyžadoval žiadne identifikačné doklady.
 
 
A čo na to patričné úrady? Tie Facebook, Instagram, Twitter a iné sociálne služby vnímajú ako vysoko efektívny a neregulovaný bazár, kde sa bežní ľudia môžu pomerne jednoducho dostať k zbraniam rôzneho druhu. Špeciálny agent Helen Dunkel z úradu pre alkohol, tabak, strelné zbrane a výbušniny (ATF) povedal: "Sme si samozrejme vedomí, že sociálne média sa používajú k predajú zbraní a v prípade, že dostaneme informáciu či už prostredníctvom informátorov alebo inými spôsobmi, určite to budeme brať vážne a začneme vyšetrovanie".
 
Dunkel ešte dodal, že ATF aj v súčasnosti vyšetruje viaceré prípady ilegálneho predaja zbraní cez Internet, odmietol ich však špecifikovať. FBI zrejme tieto prípady zatiaľ nerieši a hovorca FBI sa odmietol k prípadu vyjadrovať s tým, že všetky otázky sa majú klásť ATF.
 
Ohľadom prípadu 15-ročného chlapca bol kontaktovaný aj sám Facebook. Hovorca uviedol, že Facebook zakazuje akýkoľvek predaj zbraní či výbušnín a v prípade, že sa vyskytne nejaká nekalá činnosť sociálna sieť spolupracuje s políciou. "Nemôžete si kúpiť veci na Instragrame alebo Facebook-u a ani nemôžete podporiť predaj alebo použiť zbrane v reklame. Vyzývame ľudí, ktorí narazili na akúkoľvek ilegálnu činnosť, aby nám ju oznámili", povedal hovorca najväčšej sociálnej siete.
 
Napriek tomu sa obchod so zbraňami na Facebook-u deje priamo pod jeho nosom.
 
 
Pridať nový komentár
TOPlist