Mikročip, ktorý dokáže nahradiť psí "ňufák" môže čoskoro poslať policajných psov do "výsluhového dôchodku".
Keď je treba vyhľadať výbušniny, drogy alebo nebezpečné chemikálie v stopových množstvách, vždy príde rad na psov, ktorí si svoju úlohu plnia na jednotku. Tím výskumníkov z Kalifornskej Univerzity zverejnil v odbornom magazíne Analytical Chemistry popis zariadenia, ktoré dokáže nahradiť dosiaľ neoceniteľnú službu štvornohých pomocníkov.
Carl Meinhart, profesor strojárstva a vedúci výskumu hovorí, že tak ako osoba aj pes môže mať dobrý alebo zlý deň, byť unavený alebo sa zle sústrediť. Vyvinuli sme preto zariadenie, ktoré je minimálne tak citlivé ako psí čuch. Mikročip v reálnom čase prenáša do počítača práve detekované molekuly pachu. Ďalšie výhody spočívajú v tom, že odpadá potreba kŕmenia, prípravy, zariadenie je oveľa menšie a samozrejme riziko strát na životoch je nulové - uzavrel Meinhart.
Laserový lúč pri detekcii molekúl
Pri teste zariadenie dokázalo odhaliť veľmi malé molekuly 2,4 dinitrotoluénu, hlavnej chemikálie používané v TNT. Na trhu už sú detektory na výbušniny či drôg, prezentované zariadenie by malo dokázať odhaliť aj choroby. Na to je potrebný ďaľší výskum, no výskumný tím je optimistický, vývoj je podľa nich na dobrej ceste.
Technológia, ktorá bola "zabalená" do mikročipu približne o veľkosti odtlačku prsta, zachytáva a identifikuje molekuly pomocou ovládania mikroskopických množsiev tekutín s použitím technológie SERS (Surface enhanced Raman spectroscopy). SERS je povrchovo citlivá technika, rozširujúca Ramanov rozptyl molekúl absorbovaných na kovovom povrchu. Po absorbovaní molekúl do mikroskopického kvapalinového kanálika sa tieto zmiešajú s nanočasticami, následne sú zasiahnuté laserom, ktorý analyzuje ich spektrum. Výsledok je zaslaný do počítača a porovnávaný s databázou spektier a následne vyhodnotený.
Zdroj: cnet.com
Pridať nový komentár