Z akej diaľky nás môžu pozorovať vyspelé civilizácie?

Aká je maximálna vzdialenosť z akej by pokročilá mimozemská civilizácia mohla zistiť, že sme tu? Touto otázkou sa zaoberá článok zverejnený na preprintovom serveri arxiv.org.

Keďže rádiové signály vysielame len jedno storočie, článok sa sústreďuje na pozorovateľnosť v optickej oblasti. Pri rozlíšení 10 metrov určuje teoretickú maximálnu vzdialenosť, za ktorou je už zachytených fotónov príliš málo, aby sa dalo čokoľvek pozorovať, na približne 3000 svetelných rokov.

Bol by na to potrebný teleskop s priemerom miliónov kilometrov. Takýto typ teleskopu by dokázala postaviť civilizácia II. typu, teda taká, ktorá dokáže zachytiť všetku emitovanú energiu svojej materskej hviezdy. Ďalej sa článok zaoberá odhadom koľko takýchto civilizácií II. typu sa môže nachádzať v oblasti do vzdialenosti 3000 svetelných rokov. Výsledkom je odhad na základe Drakeovej rovnice, prinášajúci číslo 650. Podľa tohto odhadu sme pozorovateľný pre stovky pokročilých civilizácii.

Článok nájdete na tejto adrese.



Obrázok: Credit: Hill - Giuseppe Gerbino.

Zdroj: arxiv.org

Komentáre (1)
Pjetro de

Riadna hlupost.
Drakeova rovnica je len taka cisto teoreticka uvaha, take uvahové "udelatko" s mnohymi premennymi. To nie je rovnica v zmysle Schrodingerova rovnica, Stokesova rovnica alebo nieco podobne.

Za dalsie: niektore veliciny v Drakeovej tzv. "rovnici" s istotou pozname s presnostou 2-3 rady, niektore ani na 8 radov. Chyby sa samozrejme nasobia (co jednoducho znaci scitavanie exponentov) a vysledom je rozpadie minimalne cca 20 rádov (10000000000000000000) a teda bud triliony vyspelych civilizacii v nasom viditelnom vesmire pri optimistickych parametroch a druhy extrem ani jedna (resp. 0,001 ) vyspela civilizacia vo viditelnom vesmire pri pesimistickych parametroch. T.j. inak povedane bolo by traba az 1000 nasich viditelnych vesmirov aby sme jednu nasli.

Skutocna pravda je niekde medzi tymito extremami a nikto nevie aka je.

Pridať nový komentár
TOPlist