Windows Phone 8: podpora viacjadrových CPU, vyššie rozlíšenia aj nekompatibilita

, Autor: Gudas

Windows Phone 8 prinesie podporu procesorov s viac ako jedným jadrom, tri rozlíšenia displejov, pamäťové karty ale aj nemožnosť upgrade pre súčasné smartfóny.

Microsoft včera poodhalil bližšie detaily o chystanej novej verzii svojho operačného systému pre mobilné telefóny - Windows Phone 8. Hlavnou zmenou je prechod od jadra systému založeného na Windows CE (Windows Phone 7.x) na jadro aké má aj pripravovaný Windows 8 pre tablety. Od toho sa odvíja veľa noviniek.

Podporované budú napríklad viacjadrové procesory, čo u súčasných Windows Phone smartfónov možné nebolo. Výrobcovia už taktiež nebudú obmedzení iba na jedno rozlíšenie displeja, ale k pôvodnému 800x480 pixlov sa pridávajú aj 1280x768 a 1280x720. V štandardnej výbave každého smartfónu by mala patriť aj technológia bezdrôtovej komunikácie na krátku vzdialenosť NFC, ktorá bude využívaná hlavne na aplikácie digitálnej peňaženky.

Ako veľké pozitívum možno brať aj pridanú podporu pre rozšírenie internej pamäte prostredníctvom micro-SD kariet, čo taktiež doteraz možné nebolo.

Z pohľadu používateľského rozhrania sa toho veľa nezmení, ústredným prvkom ostávajú farebné dlaždice. Po novom sa však bude dať meniť ich veľkosť, vyberať bude možné z troch rozmerov. Hlavná obrazovka tiež bude zaberať úplne celú plochu displeja.

Integrovaný web prehliadač Internet Explorer 10 dostane rovnaké jadro ako jeho desktopová verzia, od čoho si Microsoft sľubuje až štvornásobne vyšší výkon v Javascript-e, zlepšená má byť aj podpora HTML5 prvkov.

Svoje vlastné mapové podklady Bing Maps Microsoft vymení za Navteq mapy od Nokie, štandardne aj s možnosťou využívania turn-by-turn navigácie a off-line máp.

Pre podnikové riešenia je pozitívnou správou zakomponovanie šifrovania dátového úložiska bit-locker, funkcia secure boot či možnosť inštalácie aplikácií aj mimo oficiálneho Marketu.

Kým doteraz vytvorené aplikácie pre Wondows Phone 7.x budú bežať aj na novom operačnom systéme, tie napísané pre Windows Phone 8 už na staršom zariadení nebude možné spustiť. Podobne je to aj s možnosťou upgrade existujúcich smartfónov na novú verziu - softvérový gigant pre majiteľov smartfónov pripravuje "iba" upgrade na verziu 7.8, ktorá prinesie niektoré z nových funkcií, okrem iného nový dizajn hlavného menu. Výhodou však bude fakt, že programy napísané pre Windows 8 bude možné oveľa ľahšie preniesť aj na smartfóny s Windows Phone 8.

Prvé modely mobilných telefónov s novým operačným systémom by sa mali dostať na trh koncom tohto roka. Svoje príspevky do ponuky potvrdili HTC, Samsung, Huawei a samozrejme Nokia.

 

Zdroj: Golem.de, Computerbase.de

Kľúčové slová
Microsoft, smartfóny, Windows Phone 7.5, Windows Phone 8
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist