Windows 8 pobeží aj na ARM procesoroch

Nie už iba x86 v podaní Intel, AMD a VIA, ale aj ARM od Qualcomm, nVidia či Texas Instruments. nVidia plánuje vstup na trh stolných počítačov so svojimi CPU.

Od Windows 8 očakávame mnoho, no možnosť inštalovať na počítače s inými procesormi ako x86 architektúry neodhadoval asi nikto. Nejaký ten týždeň dozadu sa síce objavili špekulácie, že Microsoft pracuje na verzii Windows aj pre iné procesory, menovite ARM architektúry, no vyznelo to príliš "sci-fi" na to, aby to bola pravda. Microsoft ale urovnal všetky klebety a potvrdil skutočnosť - Windows 8 bude aj pre ARM procesory.

Pri predstavení na výstave CES Microsoft ukázal nasledujúcu generáciu Windows bežiacu na zariadeniach s Intel procesormi (x86) a zároveň na SoC (System on Chip) procesoroch nVidie, Qualcomm a Texas Instruments (všetky používajú ARM architektúru). Systém pritom zvládal už pomerne náročné úlohy, ako napríklad hardvérovo akcelerované prehrávanie videa, grafiku, podporu USB zariadení, funkciu tlačenia či dokonca web prehliadač, ktorý využíval služby grafického jadra (Internet Explorer 9). Prezentovaný bol aj natívny balík kancelárskych aplikácií Office.

V podstate to znamená, že si softvérový gigant zabezpečí vstup na mladý a extrémne rýchlo rastúci trh tabletov, kde sú ARM procesory momentálne najpreferovanejšou voľbou výrobcov a Android primárnym OS. Je to hlavne vďaka nízkej spotrebe vzhľadom na podávaný výpočtový a grafický výkon. Neodmysliteľnou súčasťou pre takýto Windows však budú optimalizácie nielen rozhrania (uspôsobené na dotykové ovládanie) ale predovšetkým rýchlosti resp. hardvérových nárokov. Už dávnejšie sa objavili nejaké tie obrázky z prvých prezentácií o ďalšej verzii Windows, kde sa okrem iného spomínali aj veľmi rýchle časy bootovania. To bude dôležité práve pre tablety.

Nie celkom náhodou oznámila aj nVidia svoj projekt Denver. V podstate pôjde o výkonné procesory založené na ARM architektúre, ktoré si vyvinie sama firma, samozrejme s príslušnou licencniou od britských tvorcov ARM. Nebude chýbať grafická časť čipu. Zaujímavosťou však je, že nepôjde o ďalšie low-power čipy Tegra (pre tie si mimochodom nVidia práve licencovala nové ARM Cortex A-15), ale hlavným cieľovým trhom majú byť osobné počítače až superpočítače. Žeby nakoniec nVidia vôbec nepotrebovala x86 licenciu na to, aby sa usadila v socketoch našich stolných počítačov?

Pridať nový komentár
TOPlist