EN

Vodné "šarkany" budú v oceáne vyrábať elektrickú energiu

Oceánske prúdy disponujú veľkou energiou a rozvojové štáty by mohli získavať energiu práve týmto spôsobom.

Výskumný program štátu Massachusetts dostal veľký grant od National Science Foundation pre vývoj technológie zachytávajúcej oceánske prúdy. Potenciálne množstvo vyrobenej elektrickej energie sa môže rovnať množstvu energie vyrobenej desiatimi jadrovými elektrárňami.

 



Program vedie David Olinger, docent strojárstva na Worcester Polytechnic Institute, špecializujúci sa na veterné a vlnové turbíny. V minulosti spolu so svojimi študentami vyvinul pri nízkych nákladoch šarkana poháňajúceho vodné čerpadlo. Teraz sa snaží vyrobiť malé ukotvené podvodné šarkany plávajúce vo vodných prúdoch. Nezávislá medzinárodná organizácia NSF ocenila Olingerov výskumný program 300 000 dolármi.

 



Golfský prúd je masívny prúd smerujúci z Mexického zálivu do Atlantického oceánu. Jeho potenciál odhaduje na 20 GW čo je približne 10 jadrových elektrární. V januári začne Olinger s tímom pracovať na počítačovom modeli, aby zistili ako by mali byť šarkany ukotvené, kam umiestniť turbínové generátory, aký bude dopad budú mať na životné prostredie a ako maximalizovať zisk energie. Nakoniec postavia plnohodnotný model a otestujú ho vo vodných nádržiach.

 



Tento systém zachytávania energie je podobný, aký vytvorila švédska spoločnosť Minesto. Minesto plánuje uchytenie na oceánske dno, zatiaľ čo Olingerov nápad je uchytiť šarkany na plávajúcu platformu. Každý šarkan od Minesto má vlastnú turbínu, Olinger ju chce odstrániť pokiaľ to bude možné a nahradiť ju elektrickým generátorom na plávajúcej platforme.

 

 

Zdroj:  news.discovery.com

Pridať nový komentár
TOPlist