Vedci vytvorili vírus, ktorý sa pohybuje po Wi-Fi sieťach

 
Predpokladalo sa, že nie je možné vytvoriť vírus, ktorý by útočil na Wi-Fi siete. Vedci z univerzity v Liverpoole však túto domnienku vyvrátili.

Pravdepodobne všetci poznáme počítačové vírusy a fakt, že sú schopné šíriť sa prostredníctvom Internetu alebo výmenami súborov medzi počítačmi. Teraz však výskumníci z rodiska The Beatles po prvý krát ukázali, že špeciálny druh vírusu sa dokáže pohybovať medzi jednotlivými bezdrôtovými prístupovými bodmi v existujúcich Wi-Fi sieťach. Vírus sa dokáže šíriť podobne efektívne ako sa šíria napríklad vírusy chrípky medzi ľuďmi.
 
 
Tím vytvoril počítačom simulovaný útok vírusu známeho pod menom Chameleon, ktorý taktiež vytvorili tamojší vedci. Hoci vírus nemal vplyv na funkčnosť prístupových bodov alebo na počítače užívateľov, bol schopný získať osobné údaje ľudí aktuálne pripojených k prístupovému bodu a zaslať tieto informácie útočníkom, ktorí boli v tomto prípade našťastie vedci. Niektoré prístupové body však boli nedobytné vďaka ochrane heslom a šifrovaniu. V týchto prípadoch sa Chameleon jednoducho premiestnil na iný, zraniteľnejší prístupový bod.
 
Vzhľadom na to, že existujúci antivírusový softvér je navrhnutý tak, aby vyhľadával vírusy v počítačoch alebo na Internete, nemohol byť Chameleon detegovaný. Simulovaný útok bol vykonaný v mestách Londýn a Belfast. Rovnako ako vírusy chrípky sa aj Chameleon rýchlejšie šíril vo viac zaľudnených miestach kde bolo viacero prístupových bodov bližšie k sebe.
 
"Wi-Fi pripojenia sú predmetom zvýšeného počtu útokov hackerov pretože majú dobre zdokumentované bezpečnostné slabiny čo sťažuje možnosť detegovať vírusy a brániť sa proti ním. Predpokladalo sa však, že nie je možné vyvinúť vírus, ktorý by bol schopný útočiť na Wi-Fi siete ale my sme demonštrovali, že to možné je a že sa môže rýchlo rozširovať. Teraz sme schopní využiť dáta vygenerované zo štúdie na vyvinutie techniky, ktorá by identifikovala takéto útoky", povedal profesor Alan Marshall, ktorý sa podieľal na výskume.
 
Zdroj: gizmag
 
Pridať nový komentár
TOPlist