Vedci použili svetlo na kontrolovanie bolesti

 
Výskumníci zo Standfordského Bio-X inštitútu modifikovali myši génovou terapiou, aby mohli ich senzitivitu na bolesť kontrolovať svetlom. Jedného dňa sa bude môžno dať podobne regulovať bolesť aj u ľudí.

Úprava génov myši sa vykonávala technikou zvanou optogenetika. Do nervových vlákien myši na labke boli vložené proteíny citlivé na svetlo, ktoré sa nazývajú opsíny. Vedci následne dokázali, že vystavenie časti tela s opsínmi jednej farbe svetla zvyšuje bolesť, zatiaľ čo vystavenie inej farbe svetla bolesť redukuje.
 
 
Myši boli modifikované vstreknutím vírusu priamo do nervov, ktorý obsahoval DNA produkujúcu opsín. Po niekoľkých týždňoch sa ukázalo, že iba tie nervy, ktoré kontrolujú bolesť využili opsínové bielkoviny a práve tieto nervy sa stali citlivé na svetlo. Dôsledkom bolo, že nervy boli viac náchylné na reakcie podľa toho akej farbe svetla boli vystavené.
 
Výskum pomáha lepšie pochopiť čo to vlastne bolesť je a prečo vzniká. Vedci tiež dúfajú, že dostanú odpovede na otázku prečo niektorí ľudia cítia bolesť intenzívnejšie alebo slabšie ako iný. Výskum by tiež mal ukázať do akej miery môže byť svetlo použité na tlmenie bolesti u ľudí. Projekt je však nádejný a mohol by priniesť vytúženú úľavu ľuďom trpiacim chronickými bolesťami. Jedného dňa tak možno budú lekári tlmiť bolesť zapnutím vypínača.
 
Zaujímavosťou je, že tento objav bol vykonaný náhodou. Scott Delp, ktorého laboratórium vykonalo objav, pôvodne skúmal vplyv optogenetiky na kontrolovanie nervov, ktoré riadia svaly. Počas toho si všimol, že opsíny taktiež ovplyvňujú nervy, ktoré kontrolujú bolesť. Šťastná náhoda tak viedla k zisteniu, ktoré v budúcnosti môže pomáhať aj človeku.
 
 
Zdroj: gizmag, gizmodo
 
Komentáre (1)
gammaray
Objavili uz to co je objavene uz davno. Nic nove teda.
Pridať nový komentár
TOPlist