Vedci identifikovali gén zodpovedný za regeneráciu organizmu

Objav je možno nádejou pre pacientov, ktorým ťažké poškodenie organizmu zobralo možnosť plnohodnotného života.

V tele sa odohráva množstvo procesov na rozličných úrovniach. Ako organizmus stárne menia sa v ňom aj prebiehajúce procesy. Špeciálnym obdobím v živote je aj embryonálny vývin (embryogenéza). A práve v embryogenéze bol identifikovaný špeciálny proteín s názvom Lin28a. Tento proteín v čase embryogenézy významne ovplyvňuje vývin organizmu, ako je napríklad metabolizmus a vývin kmeňových buniek. Niektorý hmyz a obojživelníky si zachovávajú schopnosť vysokej regenerácie až do dospelosti. Naopak cicavcom táto schopnosť po narodení značne poklesne.

Štúdia zverejnená na serveri Cell.com ukázala, že tento proteín môže byť použitý aj na dospelé tkanivá napríklad pri regenerácii chrupavky, vlasových folikulov, kostí a mezenchýmu. Funguje tak, že bráni funkcii molekule regulátoru Let-7 uloženého v mikroRNA . Let-7 povzbudzuje dozrievací proces v bunke a stratu jej regeneračných schopností. Geneticky upravené testovacie myši mali po celý život vynikajúce regeneračné schopnosti. Bežné myši prestávajú reprodukovať srsť po desiatich týždňoch života. Upravené myši si zachovali túto vlastnosť po celý život. Tie ktoré mali amputované niektoré končatiny v rannom štádiu života, dosiahli takmer 100%-tnú obnovu nových končatín.

Zatiaľ čo výsledky v regenerácii tkanív boli výborné, netýkajú sa však srdcového tkaniva. To bude pravdepodobne regulované iným typom proteínu. Vedúci biológ Hao Zhu so svojím tímom z University of Texas Southwestern Medical Center v Dallase bol šokovaný svojím zistením a verí, že nájde aj ďalšie regulátory, ktoré by pomohli regenerovať telo ako celok. Objav je zatiaľ na míle vzdialený od bežnej aplikácie na ľuďoch. Lin28a sa nachádza v jadre bunky a je ťažké ho zamerať konvenčnými liekmi. Biológovia vedia doteraz o ňom málo, ale jedno je isté, že má veľký vplyv na rôzne bunky. Preto sa bude musieť skúmať ešte dlhú dobu.

Podrobné výsledky s fotografiami je možné si pozrieť na tomto odkaze.

Zdroj: iflscience.com

Pridať nový komentár
TOPlist