Podľa aktuálnych výsedkov je možné, že by sme sa mali pripraviť na frekventovanejšiu "premávku" asteroidov.
Asteroidy boli svojim spôsobom vždy fascinujúce, nie len vo filmoch ale aj na našej oblohe. Po dopade asteroidu v Čeljabinsku sa zintenzívňuje výskum súvisiaci s ohrozením Zeme asteroidmi. Podľa článku v prestížnom magazíne Nature, je veľmi pravdepodobné, žesa v najbližších rokoch dočkáme väčšieho počtu asteroidov smerujúcich na našu planétu.
V dnešnej dobe sa vyhľadávajú asteroidy s priemerom približne 1 kilometer. Sú to potencionálne hrozby, ktoré môžu znamenať koniec našej civilizácie. Menšie kúsky schopné zničiť krajiny či mestá prekĺznu cez toto "vyhľadávacie sito". Práve kvôli tomu sa bývalý astronaut Edward Lu rozhodol pomôcť brániť Zem s pomocou projektu B612. Ide o projekt s cieľom zachytiť oveľa menšie asteroidy v kolíznom kurze so Zemou. B612 je nadácia pracujúca na koncepte teleskopu Sentinel (Hliadka) pracujúceho v infračervenej oblasti spektra, ktorý by mal vyhľadávať menšie asteroidy. Pre nadáciu B612 ho vyvíja Ball Aerospace, pričom očakávaná cena projektu je 450 miliónov dolárov. Pôjde o prvý privátny, presnejšie povedané z nevládnych zdrojov financovaný teleskop umiestnený mimo orbity Zeme (v vzdialenosti približne 170 miliónov kilometrov).
Asteroid v Čeljabinsku
Podľa projektu existuje približne milión takých asteroidov, schopných výrazne poškodiť alebo zničiť veľké mesto. Prirovnať by sa dali k masívnemu mínovému poľu alebo nukleárnym hlaviciam. Podľa posledných odhadov si už dlhšie ignorovanie tejto hrozby nemôžme dovoliť. Dopad ateroidu o veľkosti toho v Čeljabinksu by sa dal očakávať približne za jednu až dve dekády. Aj keď je veľká časť Zeme neobývanej (pokrytej oceánmi), nemôžme sa viac spoliehať na to, že nejaký asteroid dopadne práve tam.
Zdroj: tomshardware.com
Pridať nový komentár