Už budúci rok budú smartfóny podporovať novú, veľmi rýchlu Wi-Fi

 
Hitom budúcoročných smartfónov môže byť bezdrôtová WiGig technológia s rýchlosťou prenosu až 8 Gbps.

Tú najrýchlejšiu Wi-Fi, ktorú v súčasnosti nájdete v notebookoch či smartfónoch zabezpečuje štandard označovaný ako 802.11ac. Zariadenia druhej vlny tohto štandardu vedia spojiť viacero kanálov a teoretická prenosová rýchlosť dosahuje až 7 Gbps. V skutočnosti však sa však aj tie najmodernejšie smerovače a ich klienti držia oveľa nižšie okolo 2 Gbps aj keď sa nájdu výkonné smerovače, ktoré ponúkajú rýchlosť cez 5 Gbps.
 
Onedlho by však naše smartfóny mohli bezdrôtovo komunikovať až rýchlosťou 8 Gbps. Wi-Fi Aliancia, ktorá zastrešuje Wi-Fi štandardy totiž začala certifikačný program pre smartfóny, notebooky, smerovače a iné zariadenia, ktoré budú certifikované WiGig štandardnom. Ten patrí do štandardu 802.11ad.
 
WiGig sľubuje rýchlosť prenosu až 8 Gbps, avšak len na krátku vzdialenosť 10 metrov. Rýchlosť 8 Gbps si tak užijete iba v miestnosti, v ktorej bude smerovač a aj to budete musieť byť v jeho bezprostrednej rýchlosti nakoľko s rastúcou vzdialenosťou bude klesať rýchlosť prenosu. Takáto limitácia je spôsobená tým, že WiGig používa pre komunikáciu vysokú frekvenciu až 60 GHz oproti súčasným Wi-Fi štandardom, ktoré komunikujú na frekvencii 2,4 GHz alebo 5 GHz.
 
Aj limitovaný dosah však nájde svoje opodstatnenie. Na trhu už existuje hŕstka zariadení, ktoré dokážu streamovať video obsah vo vysokom rozlíšení cez WiGig, no rozšírenie virtuálnej reality prináša nový spôsob, akým sa WiGig môže realizovať. V súčasnosti totiž pre sledovanie obsahu vo virtuálnej realite cez VR headset musíte byť káblami spojení s konzolou či s počítačom nakoľko bezdrôtové prenosy nemajú dostatočnú kapacitu pre prenos VR obsahu. Káble sú navyše otravné, zavádzajú a znehodnocujú VR zážitok nakoľko používateľ často myslí na káble aby sa do nich nezaplietol.
 
WiGig štandard by mal bez problémov vyhovieť virtuálnej realite a jej nárokom. Wi-Fi Aliancia tiež tvrdí, že štandard bude vhodný pre rozšírenú realitu, 4K video a pre streamovanie obrazovky zo smartfónu či notebooku na stolné monitory. Kapacita WiGig tak dovolí prenos veľkého objemu dát pre VR, osobne by ma však zaujímalo, či výmena káblov za vzduch nepridá VR headsetom na latencii a nespôsobí používateľom nevoľnosť či iné nepríjemné pocity.
 
Zdroj: theverge
 
Pridať nový komentár
TOPlist